Tämä on tarkoitettu kaikille, jotka ovat irtaantuneet vl-uskosta.
Kertokaa yksi (1) asia, mitä kaipaatte entisestä uskostanne.
Jättäkää muut asiat toiseen ketjuun, nekin joita ette kaipaa.
Kertokaa yksi (1) asia, mitä kaipaatte entisestä uskostanne.
Jättäkää muut asiat toiseen ketjuun, nekin joita ette kaipaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
yhteistä laulamista.
..jotain voin tiedostamattomasti kaivatakin.
Ainoastaan Siionin Laulut enää koskettaa. Niitä kaipaa joskus. Ja yhteistä laulamista suiseurateltassa nuorten kanssa.
tyttöjen kaa teltassa oli jännää
nyt kokemusta olis enempi sen kun vois kokee uudestaan...
elän liian maallistuneessa ympäristössä, mutten halua etsiä mitään hengellistä kotiakaan
-Kotona ei saanut keskustella syvällisesti mistään kaikessa oli lest.usko välissä vanhempani menivät tämän uskonnon taakse "piiloon"
-Kavereita jotka oli kuin kiiltokuvia ei tosi ystäviä
-Uhkailevia ja pelottelevia saarnoja itkua,ahdistusta,
-kummallisia sääntöjä mm. ei saanut urheilla,ei katsoa mitään filmejä liikkuvaakuvaa.
Mitä kaipaan EN MITÄÄN
Jumalalle kiitos että saamme elää maassa missä on uskon vapaus.
Ja ilmoituksia Päivämiehessä, millä paikkaunnalla on milloinkin uskovaisten käräjät. Sinne olisi mukava mennä kuulemaan juoruja, sillä julkirippihän oli 70-luvulla käytössä.
Erityisesti kaipaan saarnaaja HS:n demoonista persoonaa ja ER:n jyrisevää ääntä sekä maallikkomaanviljelijäsaarnaajien oivallisia vt-tulkintoja sekä puheita käsillä olevasta lopun ajasta.
Oli se jännää aikaa
Sitten kaipaan niitä lystikkäitä ihmisiä, jotka kiistävät kaiken epämiellyttävän .vl-menneisyyden, vaikka siitä voi lukea suoraan vanhoista Päivämiehistä.
Olisi elämässä kerrankin jotain äksöniä, kun päivämiehessä olisi ilmoitus, että omalla paikkakunnalla järjestetään kokous johon tulee kuolemanpartio päämajasta Oulusta.
Minä nauttisin, menisin etupenkkiin ja antaisin kaikille syytetyille synnit anteeksi samantien.
Iisalmen suviseuroja. Juoksimme sadetta pakoon telttaan silloisen tyttöystäväni kanssa ja sain yhden elämäni parhaimmista orgasmeista. Eli savolaista orgasmia.