Lopetin pokerinpeluun!

voitolle jäänyt!

Aloitin nettipokerinpeluun puolitoista vuotta sitten. Pelasin lähinnä Fixed limitiä mikropöydillä (full/short ja HU). Luin huolella Brunsonit, Sklanskyt, Pyysingit ja muitakin teoksia. Parhaimmillani pelasin kuusi tuntia päivässä 5 päivää viikossa. Tavoitteena oli alunperin nostaa tasoani pikkuhiljaa ylöspäin kuten varmaan kaikilla muillakin asiansa tosissaan ottavilla. Alun puoli vuotta voittoa tulikin tasaisesti ja alamäkiä tuli silloin tällöin. Sitten kun olin (n. 7 kk takaperin) kymmenkertaistanut kassani, alkoi tuloksenteko tyssätä totaalisesti ja aloin olla ns. -0 -pelaaja. Kaikenlaisia taktiikoita on tullut sen jälkeen kokeiltua tiukasta löysä-agressiiviseen, mutta pelikassa nousee ensin hieman ylös ja kompressoituu alas heti seuraavilla pelikerroilla. En suoraan sanottuna usko enää millään tavalla pokerisaittien satunnaislukugeneraattoreihin ja rehellisyyteen. Pelisaitin pokeribotit, ohivedot ja hassut kaiken tuhoavat monsteriflopit eivät tule enää yllätyksenä vaan lähinnä huvittavat. Olihan se ihan hauska harrastus aikansa.

6

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasmint

      Lähes sama kuvio itselläkin tuon tuloksen suhteen, aluksi homma toimi kuten ajattelinkin mutta sitten PAM! Pelkkää -0 eikä vaan hetki vaan peräti kymmenen kuukautta putkeen, aivan turhaa netin ääressä kuppaamista. Pelini jäätyi täydellisesti vastustajien toistuviin onnenkantamoisiin. Nykyisin pelaan harvemmin ja mikä tärkeintä eri paikassa, en juurikaan törmää pönttöhin ohivetoihin jotka edellissä paikassa täyttivät päiväni. Eri paikka eri maailma, tiedä sitten jatkossa.

    • aina voittaja

      Kyllähän se pitää paikkansa, että opittuaan pokerin periaatteet, pitäisi aina voittaa. Pieniä laskuja voi tulla mutta pääsuuntaus kuuluisi olla ylöspäin. Vastassa on kuitenkin sellaisia, jotka eivät osaa pelata oikein. Minä olen ihmetellyt sitä, kuinka eri saiteilla minä pärjään niin eritavalla, joillakin olen tosi hyvä ja joillakin huono.

    • päätöksestä

      harmi vain, että sen tekeminen kesti noinkin kauan, mutta parempi myöhään kuin ei ollenkaan.

      Kohta joku rottapelle tulee ja haukkuu sinut fisuksi ymmärtämättä, että todellisuudessa hän on itse sellainen. Viisaat pysyvät nettipokerista kaukana, sillä se on oikeasti pelkkää kusetusta. Rehellisesti toimivaa pokerisaittia ei tarvitse perustaa keskiaikaisen lainsäädännön omaavaan maahan.

    • juha-vesa-ilkka

      miksi luotit pyysingin kirjaan, ilman sitä oisit vegasissa. myös rakeback ois voinu olla kiva ja oisit päässy hyvin plussalle :)

      • suomennos

        Pyysing on vain suomentanut muiden teoksia(Brunson,Sklansky ym.) ja kirjoittanut ne luvut omiin nimiinsä.


    • ilman bonuksia

      Sanotaanko, että minäkin olen aika lailla /- 0 -pelaaja mitä tulee voittoihin pelaamalla. Kun tähän lisätään bonukset ja rakebackit, rahaa tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. "MITES POLIITIKKOMME RUOKKIVAT SUOMEN KANSAN?"!!!

      "KOKAIINILLAKO?"!!!
      Maailman menoa
      0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe