Mistäköhän löytäisi kivoja puuha-ja askarteluohjeita 2-3vuotiaille? Monet löytämäni sivustot ja kirjat sisältävät ohjeita isommille lapsille?
Askarteluohjeita 2-3v
<zx<x<zx
43189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä ihan virallisesta askartelusta, mutta tuon ikäiset tykkäävät kyllä maalata vesiväreillä ja muovailla. Esim. Darwin massa tai ns. ilmainen "taikataikina" ovat hyviä vaihtoehtoja.
Myös leipominen yhdessä on yhdenlaista askartelua, oman pullan tai keksin tekeminen ja paistaminen esim. isille lahjaksi on kiva juttu:)
Tietty esim. yhtenäiselle kartongille toisen värisestä kartongista leikattujen kuvien liimaamisen voisi kuvitella toimivan. Voisi vaikka tehdä Muumimaiseman:D Äiti tai isä tm. taituroisi ensiksi hahmot kartongista tai vaikka lehden sivuilta ensin ne näköiskappaleet ja yhdessä sitten niitä Muumihahmoja ja muuta rekvisiittaa liimailisitte kartongille.
Myös ne pienen pienet helmet joita kaupoissa on myytävänä ja joita painellaan siihen "tappialustaan" voisi 3v:n kanssa kuvitella olevan kivaa. Ne voi sitten silittää yhtenäiseksi levyksi ja vaikka koristukseksi lapsen huoneeseen:)
Kannattaa antaa mielikuvituksen juosta villinä, niin varmasti keksit jotain askarreltavaa. Tärkeintä ei ole hyvä lopputulos, vaan se yhdessä tekeminen. Eikös joo?:)
Juu, mutta kannattaa muistaa kun askartelee 2-3 vuotiaan kanssa "kivoilla pienillä helmillä" tai muilla vastaavilla "kivoilla pienillä jutuilla", että olet sitten tarkkana kuin porkkana! Ne "kivat pienet jutut" kun äkkiä löytyvät sitten nenästä tai korvasta. Itse suosittelisin pienten esineitten (nenään tai korviin mahtuvien) kanssa askartelemista vasta hieman myöhemmällä iällä. Huom! Jokainen lapsi on tietysti yksilöllinen ja kehitysikä vaihtelee!
Helmistä... Tietenkin pitää olla haukkana katsomassa perään. Yhdessä askartelustahan tässä puhuttiinkin:) Mielestäni 3v.:n kanssa kyllä voisi tuollaisilla pienillä nätillä helmillä askarrella, korjaisi vain helmet pois kun askartelutuokio on päättynyt ja tuotokset valmiit:)
Hei mutta sormivärit tulivat mieleen. Joulumaisemahan niillä voisi taikoa esim. lapsen ikkunaan, tietenkin vanhemman avustuksella:)
Voisi vaikka painaa paidan lapselle/vanhemmalle esim. pikkuisen omalla käden kuvalla varustettuna. Se voisi olla hittijuttu!:) Luulisi myrkyttömiä kotipainantavärejä löytyvän askarteluliikkeistä. Täytyykin itse jo lähteä kysymään:) Tuollainen paitahan olisi ihana muisto jemmattavaksi!:)
Keksikäähän te muutkin jotain!:) Kyllä luovuudelle tilaa on!:)
Tiimarista ja sinooperista myyjältä kysymällä:)