Moi
Puolisoltani leikattiin nilkka kehräsluun murtumien vuoksi. Nyt leikkauksesta on kulunut viikko ja on kotihoidossa. Kivut ovat sietämättömät siinä vaiheessa kun jalkaa laskee alaspäin tarkoituksena käydä esim. vessassa.
Onko muilla ollut vastaavia kipuja samanlaisen leikkauksen jälkeen ja onko jotakin tekniikkaa jolla tuskaa voisi lieventää? Tällä hetkellä on hammasta purren laskettava jalkaa maahan hitaasti sentti kerrallaan ja siitä huolimatta jalassa on kuulemma se tunne, että se räjähtää =(
Lisäksi koitin guugletella naisten pissiastiaa, joka mahdollistaisi pissittämisen sängyssä, ettei tarvitsisi joka hätään nousta käymään vessassa. Onko sellaista erikseen olemassa vai onko se sama kuin miesten "sorsa"?
Nilkkaleikkaus ja kovat kivut
11
6629
Vastaukset
- yhteys......
leikanneeseen tahoon!! Ja on olemassa naisille erikseen alusastioita,
- Veli Hentoinen
..tietää kyseisen astian nimi. Kattelisin netistä millainen se on. Eilen kyllä ensiavusta sitä kyselin, mutta ei siihen hätään löytynyt lainaan sitä, joten ryhdyin tuumasta toimeen ja tein sellaisen ihan ite =). Ja toimii... =)
- nilkka_
kipsattu?
- Veli Hentoinen
Ilmalastalla tuettu sivuilta. Eilen käytiin sitten tutkituttamassa jalkaa ja ei mitään löytynyt. Pitää olla jalka kattoa kohden yöt ja päivät ja odotella parantumista.
- kohtalontoveri*
Multa lipes jalka jäisissä rappusissa tuossa viikonloppuna,diaknoosi oli sama eli kehräsluun murtuma ja se kipsattiin ensiavussa heti ja annettiin sauvat,lääkkeiksi sain puoli muovikassia 600buranaa ja panacodia buranat ei tehnyt muuta ku löi mahan sekasin mutta nuo toiset vie kivun heti,parina eka aamuna ei meinannut päästä sängystä ylös mutta nytten kun otan lääkkeet öisinkin niin niissä riittää vaikutusta vielä aamullekkin,testasin kerran sellaisen homman että kun iski se räjähtävä kipu(eli lääkkeet lakkas pelaamasta)niin sillä ei ollut väliä oliko jalka ylhäällä tai alhaalla kipu oli sietämätön.
Kuvaukset on viikon välein ja voi olla että itsellänikin on vielä leikkaus edessä,noista astioista ei ole tietoo mutta varmaan on liikkuminen vaikeata jos ei pääse edes vessaan tarvittaessa.
No näillä paukuilla mennään seuraavat kuusiviikkoa eteenpäin harmi vaan kun menee nuo joulut ja uudetvuodet näin,pikasia paranemisia vaan ja jaksamisia sinne teille.- Veli Hentoinen
Meillä ei tosiaan kipsiä tullut. Leikkaukseen meni heti ja kehräsluu on toiselta puolen käsittääkseni pelkästään ruuvattu ja toisella puolella apuna on myös metallilevy.
Lääkityksenä meillä Panadol Forte 1g raskaudesta johtuan ja tuolla on tultava toimeen.
Tuo on tavallaan harmillista kun kipsiä käytetään, täkäläisen fysioterapeutin mukaan nivel rustottuu ja ei koskaan palaa täysin entiselleen. Joutuuhan nivel kuitenkin olemaan pitkään paikallaan. Ilmatukilastan kanssa niveltä voi ja pitää liikutella. Tässä meidän tapauksessa sitä puolsi myös raskaus, jolloin on normaalia suurempi veritulpan riski eli liikkuminen on lähes välttämätöntä. Nyt se sitten kuitenkin kipujen vuoksi on mahdotonta.
Kiitos ja pikaisia paranemisia myös sinne. - kipsis
vietettiin pari kk sitten täälläkin,kepeillä ei kans meinannut kan liikkuminen onnistua ollenkaan ekalla viikolla.tsemppiä sinne..ja pikaista paranemista. voi myös meilailla jos aika pitkää.täs osoite:[email protected]
- '''''''''''
Kannattaa tosiaan pitää sitä jalkaa koholla, esim.tyynyillä tuettuna. Kylmäpakkaukset ovat myös hyvä apu kipuun. Maks.20min kerrallaan ja aina jotain kylmäpussin ja ihon väliin. Jos kipu ei ala helpottaa ja oireet pahenevat, niin kannattaahan sitä käydä näyttämässä lääkärillä. Leikkaushaavan ja sen ympäristön ihon kunto on myös hyvä tarkistaa, jos vain pystyy.
- Veli Hentoinen
Käytiinkin tarkastuttamassa. Ultralla katsoivat, ettei ole verisuonitukoksia ja eipä onneksi ollutkaan. Nyt turvotus on kuitenkin jo lähtenyt laskeutumaan ja kivut ei enää ole niin sietämättömät. Oikeastaan vuorokauden aikana tapahtui ihmeitä, jospa seuraavankin vuorokauden aikana =)
Niin ja jalkaa pidetään ylhäällä, koko ajan sohvatyynyjen avulla. Kylmähoitoa myös annetaan muutamia kertoja päivässä.
- vielä sen....
Muistan vielä vuoden takaisen tapahtuman, kun mulla kans murtui kehräsluut ja niitä yhdistävä luu nilkan takaa. Mun jalka leikattiin, nilkkaa tukee nyt 8 naulaa ja toisella puolella levy.
Kipsissä oli 6,5 vko. Sama tunne oli kun laittoi jalan alas päin, ihan kun se ois pakahtununut/räjähtänyt, muuttuikin ihan sinipunaseks. Pelotti.
Kannattaa "käyttää" jalkaa
se tasaa verenkiertoa. Kipristele varpaita, nostele jalkaa, älä pidä liikaa levossa vaan treenaa sitä. Sulla vasta viikko kulunut...
Mulla meni vuosi, sit oli "kunnossa" Monta epätoivoista hetkeä kyllä oli. Mutta nyt taas pelittää.. - Juurileikattu
Vaikka on vanha ketju niin kommentoin kun nämä aina nousee esille kun nilkkaleikkaukseen menevät näitä googlettavat ja näitä lukiessa viimeistään alkaa pelottamaan tulevat kivut. :)
Kipu on tietysti yksilöllistä ja itselläni leikkauksesta herättyä ei morfiini riittänyt kun tuska oli sietämätön, pahin kipu taittui samana iltana ja seuraavana päivänä jalka kipsattiin ja kotiuduin. Kipuja oli jonkun verran. Leikkaus oli torstaina ja sunnuntaina en ottanut enää kipulääkkeitä, ei ollut tarvetta. Yöksi otin varuilta.
En ole jäänyt makaamaan sängyn pohjalle vaan liikun sauvojen kanssa noin 3000 askelta päivässä. Ehkä se helpottaa, mutta muistan käydä myös makaamassa jalka kohoasennossa välillä ettei turvotus nouse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81288- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613