Ruisleipäkö

Ystävä puhu , että uutisissa oli puhuttu, että ruisleipä aiheuttaa sokeritautia. Onks huhuissa perää?
4848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minun muistini mukaan se oli just päinvastoin se uutinen, eli että ruisleipä on oikein suositeltavaa syötävää, koska se vähentää luonnollisen insuliinin tarvetta ja tasaa sokeriarvoja.

Äänestä

Tarkistin asian, ruisleipä tosiaan on hyväksi diabeetikoille, jos tutkimustuloksiin on uskominen. Ks. uutinen asiasta.

http://www.mtv3.fi/helmi/hyvaolo/

Äänestä

Ruisleivällä verensokeri ei hyppää ylös nopeasti niinkuin vaalealla leivällä. lisäksi ruisleipä sisältää terveellisiä kuituja´.
ps kehoita kaveria hankkimaan kuulolaita ja tehokkaammat lasit ettei levittäisi väärää tietoa.

Äänestä

kiitos vastauksistanne , piti varmistaa asia kun tuntu niin oudolta jutulta , vaikka eihän sitä koskaan tiedä minkälaisia uusia tutkimustuloksia millonkin tulee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outoa kirjoitti:

Ystävä puhu , että uutisissa oli puhuttu, että ruisleipä aiheuttaa sokeritautia. Onks huhuissa perää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu