Akvaario on 63l. Se sisältää 2 kuparimonnista, 5 intiaanisulkaa ja 6 kardinaalitetraa. (Haluaisin sinne jotain lisää, kun kaikki ok, mutta mitä suosittelisitte?)PH 7,2, GH 5, KH 2, NO2 0,2. Kalat ovat asustelleet siellä kuukauden. Viikko sitten vaihdoin vettä aika reilusti kerralla (noin puolet), koska sinne oli syntynyt levää aika lailla. Arvot otettu pari päivää sen jälkeen. Putsailun yhteydessä ostin myös uuden suodattimen, koska akvaario on hommattu käytettynä ja vanhassa suodattimessa ei oikein tuntunut tehot riittävän. Eli nyt taisi käydä niin, että lähes kaikki bakteerit lähti sieltä samalla kertaa! Kalat ovat ihan ok lukuunottamatta kardinaalitetroja, joista ovat värit haalistuneet todella paljon. Varsinkin aamulla, kun laitan valot päälle ne näyttävät tosi oudoilta... Ja näiden väri muuttui juuri vedenvaihdon jälkeen. Mitä teen?
Kardinaalitetrojen "haalea" väri
Mitä tehdä?
4950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... en osaa sanoa. Minulla on neontetroja joilla oli sama väri ongelma :/ aloin kuitenkin syöttää
niille Seran kalaruokia joka edistää värejä. ja niiden väri alkoi taas kirkkaantua.
Mikä tahansa hyvä laatuinen ruoka ajaa asian kunhan tuhkaa/ash on mahdollisimman vähän täyte aineena ;)
Ettei niillä aamulla ole väriä, aika värittöminä yöaikaan ovat. Kardinaalitetrat ovat aika herkkiä vedenvaihdoille, voit kokeilla väriä vahvistavaa ruokaa, jos auttaisi. Mutta vaihda vettä pari kertaa viikossa ja vähemmän kerralla, meillä on nuo kardinaalit saaneet kohtauksia, jos puolet vedestä vaihtaa kerralla.
Vettä kuuluukin vaihtaa joka viikko aina se ja ainakin se puolet kerralla tai kaksi kertaa viikossa n. kolmannes ;)
Mitä pienempi akvaario sitä suurempi riski on saattaa sen kemiallinen tasapaino epäbalanssiin bakteerikannaltaan, ei oikeesti oo heleppoo :)
Yleensä suositellaan ja pidetään jonkinlaisena nyrkkisääntönä että alle satalitraisiin akvaarioihin ei ostettaisi kuin yhtä lajia pikku parvikalastoa. Pääluku voi olla vähintään kuusi mutta mitä enemmän saman lajin edustajia on sitä turvallisemmaksi parvisidonnaiset lajit tuntevat olonsa pikku akvoissa.
NO2 on alhainen mutta sitä ei saa olla laisinkaan, epäilen kumminkin asian olevan OK. Minkälaisella mittalaitteistolla mittaat akvan vettä?
Levää tulee akvaarioon monen eri syyn ja seurauksen summana:
- liika kalasto
- liika ruokinta
- liika kasvilannoitus
- liika valaistus
Hyvät hajoittaja bakteerit kiinnittyvät lasipinnoille, hiekan pintakerrokseen, eivät veteen niinkän :)
Hiekkaa näin ollen ei saa pestä koskaan ja lasejakin raaputella juurikaan muuten kuin tarvittaessa, tasapainoisessa akvaariossa kun ei levä invaasioita ole.
Kullah, kardinaalitetrat muuttavat värejään pimeän tullen ja ikäänkuin haalistuvat, kun nukkuvat, kalakin osaa nukkua/uinua.
Mitä teet?
- vaihda vettä säännöllisesti
- älä hanki lisää kaloja
- ruoki kalojasi erittäin niukasti, ruokinnan aikana ruokaa ei saa jäädä lainkaan syömättä, sen verran saat vahtia kaloje syömistä että opit riittävn annos määrän kalojen ruokinta aikana
- pidä valoja päällä 8-10 tuntia päivässä, ajastimella voit pidentää valoisaa aikaa niin että valot ovat pois päältä sinun pois ollessasi mutta kokonais valaistus aika pysyy silti tuossa rajoissa
- vaihda putket akvaario käyttöön tarkoitettuihin putkiin, älä käytä warmwhite sävyä vaan jotain laaja spetkrin sävyistä 7000 kelvin väristä valoa (kysy paikalliselta akavkaupiaalta tarjontaa)
- lannoita kasveja riittoisilla ravinteilla ja oikeaan kohteeseen tarkoitetuilla ravinteilla, pohjalannoitteeksi juurille JBL7ball palloja kasveille jotka ottavat juurillaan ravinteita, mahdollisille kasveille jotka ottavat vedestä lehdillään itselleen ravinteita, käytä nestemäisiä lannoitteita, esim. PMDD, kts. KVG akvaariotekniikka
- pese suodatin vain tervittaessa, niin harvoin kuin mahdollista, vasta kun suodatin hädin tuskin jaksaa enää kierrättää vettä lävitseen, pese vanu huolellisesti moottorin osat ja suutin kappale
Näillä hyvä tulee!