Ihmettelimme kaverin kanssa miksi saunan oven alle jätetään vähintään 50mm rako, vaikka saunassa on koneellinen tulo ja posito ilmanvaihto.
Miksi rako oven alle
3
2661
Vastaukset
- Lämminmies
Pysyy varmemmin kuivana , eihän sillä ole mitään muuta merkitystä kun saunassa on " täydellinen" ja
pakko ilman kulku. Kunhan rako ei vaan sotke ilman oikeeta kulkua. - Veskutin
Oven alle jätetään silloin rako kun löylyhuoneessa ei ole muuta poistoilmanventtiiliä kuin katossa lauteitten päällä oleva. Tätä venttiiliä käytetään vain saunomisen jälkeiseen tuuletukseen joten se on muuten pois pelistä. Tällöin poistoilma poistetaan saunan oven alta pesuhuoneen poistoilma kanavistoon. Tässä kyseisessä ratkaisussa käytetään sähköllä toimivaa kiuasta. Puilla lämpiävällä kiukaalla suosittelen jopa kynnyksellä olevaa ovea.
- The Rat
Itselläni on puukiuas.
Ilmastointi työntää perustilassa saunan katonrajasta ilmaa sisään ja vetää oven alta ulos.
Lisäksi on lattiassa ilmanottoluukku kiuasta varten, jonka voinee sulkea silloin kun ei ole tulta kiukaassa. Tietysti ilmaa poistuu "jonkin verran" myös hormiston kautta, mutta senkin voinee laittaa kiinni kun tulta ei ole alla.
Saunan kuivumisen kannalta pidän kyllä hyvänä, että se ilmankierto sieltä oven alta löytyy...
Lämpöä sieltä ei juurikaan karkaa. Oven yläreunan puolen sentin raosta enemmänkin... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2301713- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441184Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46881- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .21678Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627