Kuun aseman vaikutus joulukuusen kaatamiseen.

Nykyihminen

Ystäväni lähtee isänsä kanssa aina tiettyyn aikaan kuunkiertoa hakemaan joulukuusta. Pysyy kuulemma neulaset paremmin kiinni. Puolenkuun aika on kuulemma ainoa oikea aika hakea kuusi metsästä. Onko tämä joku vuosien taruperinne, vai onko kuusella oikeita taipumuksia tämänlaiseen toimintaan?

2

430

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsenlapsi

      Mikä on faktaa, mikä fiktiota.. Itse sain mummoltani aikoinaan sellaisen vinkin, että täydenkuun jälkeinen tiistai on nk. kuivatiistai, jolloin kannattaa leikkauttaa hiukset, istuttaa kasvit tms. En kyllä tajua, mikä logiikka tuossa on, mutta ehkä se pätee joulukuuseenkin?

    • perää

      että täydenkuun aikaan oli ennen vanhaan hyvinä aikoina kova pakkanen ja kuun ollessa piilossa lauhaa. Pakkasesta sisälle tuodusta kuusesta neulaset varisee helposti.

      Muuten nuo päiväntarkat kuunkiertojutut puiden kaadossa ja kasvisten keruussa ovat vanhan kansan huuhaa uskomuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe