Kävin tässä yksi päivä kirpputorilla. Ajattelin, että saan rauhassa katsella tavaroita ja kenties tehdä mukavia löytöjä, mutta ei onnistunut. Äidit lastenrattaineen ovat vallanneet kirpputorit- käytävät on aina tukkeessa, kierrät sitten mitäkautta tahansa! Lisäksi pitää kuunnella sitä jatkuvaa kitinää ja vinkumista että:"Äiti osta sitä, äiti osta tätä!" Se huuto ja mölinä on jotain aivan karseeta! Katsele siinä sitten rauhassa, kun tärykalvot on puhki! Mensivät muualle hyökkäysvaunuineen!
Ärsyttää!
Argh!
141236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
helppoo näyttää olevan sullakin! :-)
pysyä poissa niiltä kirpputoreilta. Ainahan lapsiperheet ovat kirppareilla kierrelleet ja siitä ei pitäisi haloota nostella.
Jos äiti pääsee lapsineen kirpparille, niin suotakoon se heille. Sitten toisekseen, mikä on mukavampaa kuunnella, kuin lasten ääni. Ne ovat sentään aitoja ja sanovat REHELLISESTI mielipiteensä. Tai siis ainakin ilmaisevat.
samaa mieltä, mutta muutkin pitää kyllä ottaa huomioon! Myös vanhukset tukkii kadut ja kaupan käytävät!(jos meinaan valittaa tahtoo)
vastaus oli tarkoitettu sille joka sanoi että kannattaa pysyä poissa kirppareilta (siis valittajat)
Itse olen täysin samaa mieltä. Miksi tuoda väsyneitä lapsia kirppareille ja kauppoihin? Itkee minkä ehtii ja toisilla tärykalvot ryskyy! Ja kannattais myös opettaa lapsille että aina ei saa mitä haluaa.. "äiti osta sitä, iskääääääää osta siä ku äiti ei osta!!". Miks pitää tuoda lapset vinkumaan kauppoihin ja sit vanhemmat vaan nolostelee et hys hys..
Taidat olla katkeroitunut elämääsi. Kannattaa laittaa korvatulpat ja silmälaput ettei normaali elämä pääse häiritsemään.
Suolla ei selvästikään ole lapsia. Mihin laittaisin lapset kun käyn kaupoissa. Tuonko sulle hoitoon.
Kirpparilta saa hyvälaatuisia lastenvaatteita. Se on selvää säästöä.
Pitäisi sietää lapsia ja niiden ääniä. Lapsissa on tulevaisuus. Kävisit joskus ulkomailla. Monessa maassa lapset tuodaan aina joka paikkaan. Kuten kauppoihin, ravintolohin jne..
alkaa pikkupennut kaupassa kiukkuamaan niin tukkapöllyä tulee ja herkästi. Tämä kuuluu eurooppalaiseen kulttuuriin, esimerkiksi Ranskassa ja Italiassa. Rajat täytyy niin lasten kuin koiranpentujen oppia tuntemaan. Jää pahimmat känkkäränkät pois kun tietää seuraukset jo edeltäkäsin.
Noin olisi oltava meilläkin, mutta jos annat tukkapöllyä, niin heti on oikeustoimet ja lastensuojeluviranomaiset uhkaamassa. Kaiken maailman sosiaalitantat lässyttämässä pahoinpitelystä jne. Nykyisin lapset saavat terrorisoida muita miten haluavat, eihän siihen voida puuttua, saattavat kullannuput saada traumoja vaikka.
Kunnon entisajan kuri on mennyttä ja tulokset näkyvät kaikkialla.
Sama ärsyttää myös muissa kaupoissa ja marketeissa. Lasten annetaan huutaa ja kirkua kurkku suorana. On se kiva niiden ihailla omaa ääntään ja äidit vain katselevat päältä. Ei alkeellisintakaan kasvatusta monilla pennuilla.
Ymmärrän hyvin nykyajan opettajien väsymyksen niin kouluisa kuin lastentarhoissakin, jos lapset ovat samanlaisia sielläkin.Ja saako heitä edes kieltää - ei tietenkään, voivat raukat saada vaikka traumoja.
Uskoisin, että kuvailemasi lasten käyttäytyminen (kun he ovat vanhempiensa kanssa kaupassa ) on osoitus siitä, että lapsi yrittää (vielä) pelata VALTAPELIÄ.
Vaikka vanhemmat eivät näytä reagoivan, sinnikäs lapsi voi pitkittää yritystä saada "valtaa" joko oman luonteenpiirteen vuoksi tai siksi että lapsi on joskus onnistunut saamaan tahtonsa läpi joko omalta vanhemmalta tahi muulta aikuiselta.
Muistakaamme, että lapsi on hyvin älykäs, eli kun johdonmukaisesti hän ei saa kiukkuilemalla valtaa aikuisilta, hän nopeasti keksii olla kiltisti ja tulla sitten palkituksi ennemmin tai myöhemmin.
Oli huonoa tuuria, että asioidessasi kaupassa jouduit sivulliseksi uhriksi lapsen valtapeliin. Itse olen kaupoissa kiukuttelua kuullut äärimmäisen harvoin ja muistan vain yhden kerran, kun lapsi heittäytyi lattialle "sätkimään" ilmaistaakseen tahtoaan.
samoin kuin koiranpenikoita..liialliset luulot omasta asemastaan pois vaan..ei nitistämällä,vaan tekemällä omalla johdonmukaisella käytöksellään selväksi,että aikuinen on pomo.Selvät rajat mikä on sallittua..ja kun käyttäytyy hyvin siitä voi VÄLILLÄ saada palkinnon.Huonosta käytöksestä menettää jotain mikä on mukavaa.
Aito välittäminen ja rakastaminen on kaiken A ja O.
Voi on sinulla sitten suuret murheet. Mitäpä jos vaikka avaisit suusi näillä kirppiksillä ja sanoisit "anteeksi, pääseekö tästä" - sen sijaan kuin uikutat täällä palstoilla omaa surkeuttasi.
Hyvää joulun aikaa ja pitkiä hermoja, sillä näinä aikoina ne lapset taas kaupoissa tahtoat vaikka mitä ja sinä joudut sitä kuulemaan.
hyvin mikä viestin kirjoittaa luultavammin risoo... minulla ei henk. koht. ole mitään lapsia vastaan mutta sellaisia äitejä vastaan on jotka tunkevat ylileveillä kaksostenrattaillaan jo valmiiksi ahtaisiin kirppariväliköihin. Voisiko edes harkita jättävänsä pikku murun mummon luo hoitoon kun lähtee kaupoille tai sitten hommaa rintarepun jos muru ei vielä omilla jaloillaan kävele... Lapset rules, rattaat kaupoissa eivät!