Jossakin vaiheessa se loma alkaa loppua ja ru-
pioita niinkuin muutakin kolikkoa kertyy painamaan
kukkaroa.Me suomalaiset päätimme kerätä kimpassa
jäljelle jääneet painolastit ja jaoimme niitä mm.
ulkomaalaisille siirtotyöläisille,jotka oli kelpuutettu siistimään aluetta.
Henkilökohtaisesti palkitsin hyvästä palvelusta
muutamia tarjoilijoita mm.viidellä eurolla/pää.(Sori toi sanonta.)Voi sitä liikutuksen aitoa iloa! Mainittakoon,että
heidän kuukausipalkkansa oli 700 rupiaa/kk,töitä
vaan sesonkina 6 kk,loppuaika työttömänä.Ja oli
suuri onni saada edes tarjoilijana työtä.Intiassa-
han on miljoonittain ihmisiä jakamassa pieniä ansioita puhumattakaan maahan virtaavista köyhistä
siirtotyöläisistä.Kannattaa kokeilla,miten hyvä mieli itsellekin tulee,kun palkitsee siivoojan
jne parilla eurolla.Se on sitä joulumieltä!
pioita niinkuin muutakin kolikkoa kertyy painamaan
kukkaroa.Me suomalaiset päätimme kerätä kimpassa
jäljelle jääneet painolastit ja jaoimme niitä mm.
ulkomaalaisille siirtotyöläisille,jotka oli kelpuutettu siistimään aluetta.
Henkilökohtaisesti palkitsin hyvästä palvelusta
muutamia tarjoilijoita mm.viidellä eurolla/pää.(Sori toi sanonta.)Voi sitä liikutuksen aitoa iloa! Mainittakoon,että
heidän kuukausipalkkansa oli 700 rupiaa/kk,töitä
vaan sesonkina 6 kk,loppuaika työttömänä.Ja oli
suuri onni saada edes tarjoilijana työtä.Intiassa-
han on miljoonittain ihmisiä jakamassa pieniä ansioita puhumattakaan maahan virtaavista köyhistä
siirtotyöläisistä.Kannattaa kokeilla,miten hyvä mieli itsellekin tulee,kun palkitsee siivoojan
jne parilla eurolla.Se on sitä joulumieltä!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvä että olet palkinnut työntekoa etkä kerjäämistä.
Pari pikkujuttua jäi minulle epäselväksi. Mitä Intiaan virtaavia siirtotyöläisiä mahdat tarkoittaa? Ei Intiaan virtaa siirtotyöläisiä. Se sijaan on hyvin tavallista, että intialaiset itse lähtevät siirtotyöläisiksi muihin maihin, koska Intiassa ei riitä töitä kaikille. Goaan kyllä tulee sesonkiajaksi työläisiä muista osavaltioista, mutta ne on intialaisia kuten goalaisetkin.
Toinen juttu on, että kyllä tarjoilijoille, siivoojille yms. kuuluu aina antaa tippiä. Se kuuluu intialaiseen kulttuuriin. Intiassa yleisesti annetaan tippiä kaikista palveluista, mikäli ei erikseen ilmoiteta, että niin ei pidä tehdä. Tippi on iso osa kaikkien, niin goalaisten kuin muistakin osavaltioista tulleiden, palveluammateissa toimivien työntekijöiden palkasta.
siirtotyöläisiä oikeastaan muualta kuin Nepalista, ja heitä näkyy Pohjois-Intiassa ihan eri tavalla nimen omaan palveluammateissa kuin mitä Etelässä.
Paikallinen muslimikaveri kertoi ulkopuolisesta
siirtotyöväestä.Olivat todella tummia, lähes mus-
tia jotkut iholtaan.
No ne on luultavasti tulleet jostain muusta Intian osavaltiosta. Jos ovat tummia niin jostain etelän osavaltiosta. Väristä näkee myös kastin aika hyvin. Alhaiskastiset on tummia. Kastijärjestelmä kun eräänlainen uskonnoksi tehty apartheid-järjestelmä ajalta jolloin vaaleammat arjalaiset valtasivat dravida-heimoilta Intian.
Ei ihonväristä voi päätellä noin yksioikoisesti! Minunkin tuttavaperheessäni Goalla on vaikka minkä värisiä ihmisiä, samassa perheessä ihan lähisukulaisissa. Yksi lapsi on ihan vaaleaihoinen ja toinen on kovin tumma ja montaa eri tummuusastetta löytyy.
Toki aikoinaan on ollut niin, että Intian alkuperäinen väestö dravidat ja ennen kaikkea Etelä-Intiassa on ollut hyvinkin tummaihoista. Muutama tuhat vuotta sitten Intiaan saapuivat arjalaiset pohjoisesta. He olivat paljon vaaleampia ja osa jopa sinisilmäisiä. Heidän vallan aikanaan tuo kastilaitoskin kehittyi (tuli heidän mukanaan Intiaan) ja arjalaiset kun olivat silloin vallassa, niin he tietysti olivat niitä ylempi kastisia ja alkuperäiselle väestölle jäi alempiarvoiset osat.
Mutta siitä on jo kauan. Toki vieläkin pohjoisessa on edelleen enemmän vaaleaa väkeä ja etelässä tummempaa. Ylempikastiset on usein vaaleampia - mutta ei etelässä, jonne ne arjalaiset eivät koskaa saapuneet, mutta jossa kuitenkin on myös ollut ylempiä kasteja, siis tummien miehittämänä.
Ei tosiaankaan kannata mennä vetämään kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä pelkän ihon värin perusteella. Vaaleaa ihoa ja sinisiä silmiä Intiassa kuitenkin ihaillaan aika yleisesti juuri tuon perinteen vuoksi.
Kastijärjestelmän on muuten virallisesti kielletty nykyään. Perinteet toki elävät, mutta ei kasti enää ehdottomasti määrää ihmisen asemaa siinäkän maassa.
No ei se ihan yksioikoista olekaan, mutta esim. tamili-bramiinit ovat vaaleampia kuin muut tamilit ja heidän geeneissään on enempi yhteneväisyyttä pohjoisintialaisten ja afganistanin, pakistanin ym. asukkaiden kanssa. Tuhansien vuosien aikana on tietty tapahtunut sekoittumista kun ylempikastiset ukkelit ovat usein tekaisseet lapsia alempikastisten kanssa ja järkevät alempikastiset korottaneet omaa kastiaan taloudellisen ja muun edun toivossa vaikkapa uudelle seudulle muuttaessaan.
Mielestäni euroa enempää ei kannata käydä jakelemaan. Ylpistyvät ja palvelu heikkenee sitten jatkossa, ellei tipit isone.
kuinka paljon ravintolassa on vaikka ateria maksanut! kyllä joka paikassa goassa ja muualla intiassa pitää antaa tippiä vähintään 10% hinnasta, jos ruokailunhinta nousee tippi nousee myös!! eli kyllä sitä enemmän kun euron joskus joutuukin pulittamaan.. ja minä ainakin mielelläni maksan hyvästä palvelusta!
mutta se on hyvä tapa kerätä loppulomasta kolikot vaikka hippimarkkinoiden yhteydessä paikallisille hyväntekeväisyys järjestöille, joita länsimaisetkin ovat ylläpitämässä, rahat menevät varmasti hyvään tarkoitukseen!
Vaikka oudolta tuntuukin niin Intiassa on kyllä siirtotyöläisiä. He tulevat Nepalista, jossa elintaso pakoittaa heidät lähtemään leivän perässä. Ja heitä on juuri tarjoiluhommissa. Voit uskoa, että palkka ei ole hääppöinen, ansiot perustuvat täysin tippeihin. Ja nämä kaverit vihaavat venäläisiä, he ovat öykkäreitä, eivätkä anna tippiä.
Muualta Intiasta tulevat lomailijat ei yleensä tykkää tästä länkkärien anteliaisuudesta. Intialaisia turisteja ei haluta palvella koska he eivät oman maansa tavan mukaan jätä tuollaisia tippejä.
Goan siirtotyöläiset ovat viereisistä osa-valtioista tulleita työläisiä joita palkataan Goassa halpa-arvoisiin, raskaisiin töihin esim, teiden rakentamiseen ja jokien pohjista hiekan nostamiseen käsin ym. Näistä halpa-arvoisista töistä ei paljon palkkaa saa. He asuvat perheineen noissa telttakylissä joita näkee siellä täällä. Pienet lapset ovat mukana työpaikalla vanhempiensa mukana ja heidät pidetään rauhallisina ja hiljaisina antamalla heille muskottia joka väsyttää.
Tanskalais-suomalaiset ihmiset auttavat näitä lapsia koulunkäynnissä Goassa kustantamalla heille liikkuvia luokkahuoneita ja opetustarvikkeita www.movingschool.net.
Meitä on 25 henkeä - kummia, jotka sponssoroimme yhtä koululuokkaa neljän vuoden ajan. Sinä aikana 25 lasta saa peruskoulutuksen, jota he muuten eivät saa.
Suomalaiset ovat koonneet yhden 25 hengen porukan auttamaan 25 lasta koulunkäynnissä Goassa.
Suunnitteilla on koota toinenkin ryhmä, joka kustantaa seuraavien 25 lapsen koulutuksen. JOS HALUAT TULLA MUKAAN 10€/kk, OTA YHTEYTTÄ !
[email protected]
Tuo on tosiaan totta, mitä kerroit ja hieno homma, että autatte noita lapsia.
Sen verran lisäyksenä, että myös iso osa ravintoloiden ja kuppiloiden henkilökunnasta on sesonkiaikana jostain muusta osavaltiosta Goaan tulleita siirtotyöläisiä. Hekin kyllä tippinsä ansaitsevat. Samoin suurin osa turistipaikkojen kauppiaista tulee sesongin ajaksi Goaan tekemään rahaa koko vuoden elantoon.
Kannattaa jututtaa vaikka heitä. Monet kertovat hyvin avoimesti elämästää. Kuulee monen monenlaista tarinaa.
Goan siirtotyöläisistä voi lukea lisää osoitteessa
www.movingschool.org
Tämän kaltaista pyytetöntä auttamista maailma tarvitsee!