Ruuan huono pureskelu

Eräs vain

Minulla on paha tapa hotkia ruoka nopeasti pureskelematta sitä kunnolla ja kulauttaa vain menemään maidon kanssa. Ei liene siis ihme, että kärsin mehevistä ilmavaivoista. Kärsin myös ajoittain löysästä vatsasta, voiko sekin aiheutua ruuan hotkimisesta ja huonosta pureskelusta? Millaisia kokemuksia teillä on? Olen nyt päättänyt terästäytyä pureskelun suhteen ja katsoa, miten vaikuttaa vatsaan. Kyselin asiasta siksi, että haluaisin tietää, voiko paranemista odottaa vai pitääkö jo alkaa epäillä keliakiaa tms.

4

1877

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laryngo

      ylimääräistä ilmaa mahaan - ja maito
      sitten lisää vielä sitä kaasun muodostusta.
      Löysävatsaisuudesta tässä yhteydessä en tiedä.
      Kuten kirjoititkin, voihan vaivasi tosin olla oireita ihan jostain muustakin.

      Refluksikkona syön itse tosi hitaasti (rauhallinen ja
      hidas pureskelu) - ja sen hitaan vauhdin huomaa selvästi verrattuna muihin pöydässä/seurueessa oleviin. Ruokailuun menee aina pitempi aika - tosin meidän työporukassa kaikki haluaisi oppia "kansainvälisemmän sosiaalisen syömistahdin" (on se mukava kun työkaverit näkee asian näin positiivisesti!).

      Tsemppiä kokeiluun!

      • Laryngo

        aterialta pois ja anna syljen tehdä oma osuutensa.


      • Eräs vain
        Laryngo kirjoitti:

        aterialta pois ja anna syljen tehdä oma osuutensa.

        ...neuvoista! Lueskelin netistä ja jossain mainittiin, että mm. ruuan hotkiminen voi aiheuttaa laktoosi-intoleranssin kaltaisia oireita. Lounaalla keskityin syömään salaattini rauhallisesti ja eihän se niin vaikeaa ollutkaan. Olen luoteeltani vähän hätäinen, joten joudun tosissaan keskittymään rauhalliseen syömiseen näin alkuun, mutta katsotaan, josko siitä olisi nyt apua näihin vatsavaivoihin.


    • Anonyymi

      Tyyli.
      Kahvin juominen pureksiminen pullan kanssa MTS. Kun terastushoitajat ovat wv toinen pää Paula inva koululääketiede 5 vuotta .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      86
      1267
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1249
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1036
    6. 65
      939
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      881
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      862
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      600
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      568
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      549
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      483
    19. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      475
    Aihe