Onko sosionomin opinnot käynyt hakija työnhaussa samalla viivalla kuin yliopistosta valmistunut lastentarhanopettaja? Yliopistostahan saa esiopettajan pätevyyden, mutta onko muulla tavoin ratkaisevsti eroa valmistuuko amk:sta vai yliopistosta? Mites palkan suhteen?
Sosionomi lto:na
------------------
242550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2005/20050272
Eli molemmat käy. Omassa työpaikassa yliopistosta valmistuneet tosin ovat olleet etusijalla.
varhaiskasvatusta ja esiopetusta ei voi antaa. Pääsee vaan "pienten" puolelle. Tietysti jos käy esiopetuksen...
Mun pomo ei ainakaan ota sosionomia jos tarjolla on KK.
Onkohan kaikkialla näin? Siis että yliopiston käyneet menee sosionomin ohitse? Sinänsä tietysti ymmärrettävää, mutta mietin vaan että onko sitten järkeä lähteä sosionomiksi opiskelemaan. Tiedän että esiopetajan pätevyyttä ei sieltä saa, mutta jos muutenkin sosionomina on vaikea saada lto:n työtä niin enpä sitten tiedä. Miten on palkan kanssa, onko eroja? Saa kertoa muutenkin aiheesta tietoja.
Ainakin pääkaupunkiseudulla on pulaa lastentarhanopettajista, joten luulisi että riittävät opintopisteet omaavalle sosionomillekin löytyy töitä. Tiedän varsin monta sosionomia (amk), jotka työskentelevät lastentarhanopettajina ja itsellänikin on siihen sosionomi (amk) koulutuksessa hankittu pätevyys. En kuitenkaan työskentele lto:na
Fakta on kuitenkin se, että yliopistolla varhaiskasvatusta opiskellut KK menee sosionomin ohitse. Sosionomin koulutukseen kuuluu kaikkea muutakin kuin varhaiskasvatusta ja on vain luonnollista että juuri varhaiskasvatukseen laaja-alaisesti perehtynyt henkilö menee valinnassa edelle.
Jos sinua kiinnostaa juuri lastentarhanopettajana työskentely niin miksi et hakeudu suoraan LTO-koulutukseen yliopistolle?
Itse olen ollut tilanteessa, jossa sosionomi (amk) meni KK:n edelle, koska sosionomilla oli osaamista päihde-ja mielentereveysasioista. Eli siis kyllä sosionomille on kysyntää varhaiskasvatuksenkin maailmassa erityisesti tuolla osaamisella.
Itse opiskelen sosionomiksi ja meistä on kyllä kysyntää muuallakin kuin varhaiskasvatuksen puolella. Esimerkiksi nuorisopuoli oikein huutaa sosionomien perään....
Poikkeuksia on varmasti, mutta oma tuntumani (ja myös monien muiden) on se, että usein kk menee sosionomin (amk) edelle. Perusteena on varmasti juuri se, että lto:na toimiminen on ensisijaisesti varhaiskasvatustyötä, johon juuri kk:n koulutus on kokonaisuudessaan keskittyy...
Eli edelleen olen sitä mieltä, että jos lastentarhanopettajana työskentely kiinnostaa kannattaa ensisijaisesti hakea yliopistoon. Samalla saa myös esiopetuspätevyyden.
Meillä pk:ssa nuorimmat lto:t ovat päälle 40v. En tiedä mihin nuoret, vasta valmistuneet kk:t menevät. Varmaankaan lastentarhanopen palkka ei kiinnosta. Työ on tänä päivänä raatamista pienellä palkalla.
Itse olen ammattikorkeakoulussa sosionomitutkinnon suorittanut ja myöhemmin opiskellut yliopistossa itselleni sosiaalityöntekijän tutkinnon. Olet ollut tilanteessa, jossa sosionomi (AMK) meni korkeammin koulutetun edelle? :D Sitten kyseessä on ollut hyväveli-suhdeverkosto tai on toimittu selvästikin (moraalisesti) väärin. Jos ihminen on opiskellut korkeamman tutkintonimikkeen, niin silloin hänellä on täysi oikeus olla etulyöntiasemassa. Jos vähemmän koulutettu menee sellaisen edelle, joka on korkeammin kouluttautunut, niin silloin ei ole toimittu reilulla tavalla.
Väitätkö, *_Hanna_* -hyvä (ihan vakavaissasi ja aikuisten oikeesti???) että sosionomi AMK:lla on enemmän osaamista päihde -ja mielenterveysasioista kuin yliopistossa samoja asioita huomattavasti laaja-alaisemmin opiskelleella sosiaalityöntekijällä? Vai luuletko kenties, että yliopistossa on vähemmän laadukas opetus mielenterveys -ja päihdeasioista kuin ammattikorkeakoulussa? :) Hmmmm. Älä naurata! :D
Miksiköhän sitten vain yliopistokoulutuksen saaneella saosiaalityöntekijällä on valtuudet esim. huostaanottopäätöksien toimeksiannoissa ja miksi sosionomi AMK:lla ei ole, jos he ovat "yhtä päteviä"? Tässä pieni pähkinä purtavaksi näin viikonlopun kunniaksi.
Kukaan täysjärkinen työnantaja ei palkkaa alamman koulutuksen saanutta henkilöä, mikäli samaan tehtävään hakee yliopistotutkinnon suorittanut sosiaalityöntekijä. Eihän sosionomi AMK:lla ole edes mahdollisutta tehdä huostaanottopäätöstä! Heidän tehtävänsä ovat enemmänkin toimia YHTEISTYÖSSÄ yliopistossa tutkinnon suorittaneiden sosiaalityöntekijöiden kanssa yms.
*_Hanna_* ei mielestäni missään vaiheessa kirjoittanut sosionomin (amk) menneen sosiaalityöntekijän edelle, vaan kyse oli lastentarhanopettajana toimimisesta. Taisit vetää hieman pitkälle meneviä johtopäätöksiä kirjoituksesta...
Joku tuolla aiemmin kyseli, että miksen hae suoraan yliopistoon lukemaan LTO:ksi jos ala kiinnostaa. Olen kyllä harkinnut sitäkin, mutta sosionomiksi hakemista olen enemmän harkinnut siitä syystä, että olisi sitten mahdollisuus työskennellä muissakin tehtävissä kuin lastentarhanopettajana. Haluaisin että olisi laaja-alaisemmin mahdollisuuksia sitten tulevaisuudessa. Ja yliopistoon tulen luultavasti hakemaan muille aloille samaan aikaan amk-haun kanssa.
ei todellakaan vie automaattisesti edelle! Työkokemus on se avainsana, millä on näitä tutkintoja verrattassa suurin merkitys.
Haluaisin lisätä yhden edun, jos sosionomi työskentelee päiväkodissa lastentarhanopettajana:
Sosionomilla, joka suuntautuu varhaiskasvatukseen/kasvatus- ja perhetyöhön, osaa ottaa työssään huomioon myös lastensuojelulliset asiat, jotka jää taas yliopiston lto:lta usein vähemmälle huomiolle pedagogisuuskeskeisenä työntekijänä. Tämä siis yksi syy, miksi ainakin minä valitsin sosionomi(AMK) koulutuksen yliopiston sijaan. Enkä sitä esiopettajan pätevyyttä niin kaipailekaan, koska haluan nimenomaan työskennellä pienten lasten kanssa :)
Niin ja palkoista: lastentarhanopettajilla on samat palkat riippumatta mitä kautta olet itsesi lastentarhanopettajaksi kouluttanut. Faktatietoa Talentiasta.
Niin, otetaanko sosionomikoulutuksella vakituiseksi lastentarhanopeksi? Vai onko vaan mahdollisuus sijaisuuksiin?
Jokainenhan on sitä mieltä että oma koulutus on se paras :) Itse opiskelen toista vuotta sosinomiksi ja oon ehdottomasti sitä mieltä että on monipuolinen ja hyvä koulutus vaikka en ole varhaiskasvatukseen suuntautumassakaan. Mietin just tuota, että tuleeko yliopistosta lastensuojelullista tietämystä vai kuuluuko esim. sosiaalilainsäädännön opinnot lto:n tutkintoon.
Miksi ei otettaisi? Jos sinulla on tarvittavat opinnot voit aivan hyvin saada vakipaikan. Jos hakijoiden joukossa on yliopistosta lastentarhanopettajaksi valmistuneita niin he voivat kyllä monessa tapauksessa mennä sosionomin (amk) ohitse niin kuin edellä on ollut jo puhetta.
Siis miksi ihmeessä lastentarhanopettajalla pitäisi olla päihde- ja mielenterveysasioiden osaamista? :O Eiköhän psykologiankin osalta opinnot ole syvällisempiä lastentarhanopettajakoulutuksessa. Ehkäpä ko. tilanteessa pärstäkerroin vaikutti. Itse voisin kuvitella, että päihdeasioiden osaaminen/"kokemus" voisi olla negatiivinenkin meriitti päiväkotiin haettaessa - siis oikeasti! :D
Ikinä en oo muuten aiemmin kuullut, että jokin kokemus voisi olla "negatiivinen meriitti" :D hei haloo järki nyt käteen, eiköhän se kaikki kokemus yleensä positiivista ole.
Hei, vaikkei olid kandin tutkintoa, vaan esim.lton tutkinto ebeneseristä , niin menemmehän me ltot varhaiskasvatuksessa sosionomien edelle pedagogiikisesti! Laadukkaan varhaiskasvatuksen puolesta!
eiköhän ne sosiaalilainsäädännölliset asiat hoida sossu eikä lto tai sosionomi, pääasiallisesti kai lastentarhassa HOIDETAAN NIITÄ LAPSIA eikä mietitä KUKA PITÄISI HUOSTAANOTTAA, eikä siihen ole edes mitään perusteitakaan, ilman sossun tutkintaa. Varmaan se päiväkodin johtaja kertoo miten toimitaan jos on huolenaihetta, joten aika outoja mietit yleensäkin.
samaa mietin, eihän lapset käytä päihteitä, jajos alkaa kaikessa näkemään mt-ongelmia kannattaa varmaan mennä sitten sellaisten pariin eikä tulla lastentarhaan niistä jauhamaan, eihän lasten vanhempia siellä nähdä kun vilaukselta, pääasiallinen tehtävä on lapsien perustarpeiden hoito ja kasvatus
ellei sitten ole tarkoitus palkata jonkunlaista sosionomia hoitamaan henkilökunnalla esiintyviä ongelmia. minusta nämä monet sosiaalipuolen opiskelijat vaikuttavat varsin "virkaintoisilta", eivätkö oikein tiedä mihin keskittyä työTEHTÄVÄSSÄÄN vai mistä kyse.
Mt- ja päihdepuolella löytyy kyllä töitä varmaan ihan omasta takaa joten eikun kentälle vain. Pari vuotta työtä selviämisasemalla voi olla perehdyttävä kokemus ;)
Haha. Naurattaa nämä ainaiset kinastelut. :D Itse olen lto, kasvatustieteen kandi, lukenu erikseen esi-ja alkuopetuksen. Meidän pk:ssa menee lto:t ehdottomasti sosionomien edelle. Pk:n johtaja on mulle henk.kohtasesti sanonut, että hän itse arvostaa enemmän kasvatustieteen kandeja, kuin sosionomeja tällä alalla. Silti meiän pk:ssa on tällä hetkellä vakkareina lto ja sosionomi, molempien sijaisena oon ollu vuoden.
Sitten tuosta lastensuojelusta yms, sitähän toki tulee työn ohessa ja lto on luonnollisesti yhteistyössä sosiaalipuolen työntekijöiden kanssa, jos tarve tulee. Eli ei sitä lastensuojelua niin paljon tarvi osata, kyllä se riittää että huomaa jos lapsella ei oo kaikki kunnossa ja siirtää asiaa eteenpäin.
Itse harkitsen alan vaihtoa, koska varhaiskasvatusta ei arvosteta tarpeeks. Kurjaa tehä työtä jonka ite kokee tärkeäks, mutta josta kunnat ja kaupungit on valmiita tinkimään säästääkseen..
Ehdottomasti kuitenkin suosittelen, että lto:n työtä haluavat opiskelisivat yliopistossa lastentarhanopettajaks. Sosionomeille löytyy kyllä varmasti muuta, parempipalkkaista työtä.
Hei ! Sosionomi (AMK) on pätevä ltona, mutta totta on monien päiväkodin johtajien arvostavan hakutilanteessa enempi kasvatustieteen kandia ja riippuu toki paikasta.
Tiedän myös tapauksen, jossa päiväkotiin haluttiin juuri sosionomeja( amk) ltoksi, koska päiväkoti sijaitsi alueella, missä oli paljon haastavia perheitä ja erilaisia ongelmia perheissä.
Kaikista tärkeintä on oma persoona, eikä se miksi olet kouluttautunut lasten kanssa t yöskennellessä...arjessa ei ole väliä lapsille mikä olet koulutukseltasi vaan millainen olet ja miten suhtaudut lapsiin.
Päiväkoteja on erilaisia ja koulutus ei takaa välttämättä työntekemisen laatua. On hyvä sosionomeja( amk) ltona ja hyviä kasvatustieteiden kandeja, mutta on paljon ala-arvoista ja heikosti motivoitunutta henkilökuntaa päiväkodeissa erikoulutus taustoilla.
Työ on ihanaa, mutta rankkaakin ja haasteellista. Kunnissa on erilaisia käytäntöjä, mutta melkein fakta on ettei lapsilähtöisyys ja VASUN ideologiat toteudu juurikaan missään päiväkodissa puhtaasti. Ne ovat vain hienoa paperinmakuista sananhelinää...sen huomaa täällä kentällä, vaikka kuinka haluaisi toimia toisin.
Varmaan aika ymmärrettävää jos lto lukee pelkästään sen kokonaiset neljä vuotta lapsien kehityksestä ja kasvatuksesta ja sosionomi käy jonkun muutaman rupusen kurssin lapsityötä ja that´s it. Tosin täytyy muistaa että kasvatus- ja opetustyötä tehdään myös persoonalla, eli henkilökohtaiset ominaisuudet vaikuttavat varmasti myös valinnassa.
Omakohtainen kokemukseni on, että töitä riittää tällä alalla molemmille. Olen kahteen paikkaan hakenut lastentarhanopettajaksi sosionomina ja molemmissa haastattelun lopuksi sanottiin, että tervetuloa. Molemmissa paikoissa toivottiin minun jatkavan sopimusta. Ensimmäistä paikkaa tuli hirveästi ikävä ja vuoden aikana kiinnyin niin päiväkotiin, työntekijöihin kuin lapsiinkin aivan valtavasti. Paikkakunnalta muuttamisen vuoksi jouduin kuitenkin kieltäytymään. Tuota paikkaa oli kuulemma parikymmentä hakenut minun lisäkseni. En tiedä, olivatko päteviä vai mitä koulutukseltaan. Niin kerrottakoon vielä, että minullakin oli vielä opinnot kesken tuossa vaiheessa. Nykyisessä paikassani en tiedä, haluanko jatkaa. Kysytty on, jatkanko vielä vuodenvaihteen jälkeen, mutta ikävä kehitysvamma-alalle on kova... Siksi siis valitsinkin sosionomiksi hakemisen, enkä hakenut edes yliopistoon. Minua kiinnostaa myös muutkin kuin lto:n työt. Töiden saamisen suhteen siis ei pitäisi olla huolta kummaksi kouluttautuu, mutta jos selvästi haluat olla aina päiväkodissa niin sitten yliopistoon, että saat myös eskariopen pätevyyden :) Palkka on sama koulutuksesta huolimatta.
ei ole pitää suuntautua lapsiin opinnoissa ei muuten käy sama sosiaalipaperi. lto on aina lto, luulen että varmempi jos haluaa varmasti lto:ksi käydä lto:n tutkinto. tutki pätevyydet finlexistä