Tipuin tuossa ansiosidonnaiselta. Maksettavia päiviä edellisestä jaksosta jäi yli kahdeksan.
Kysymys:
Tätyykö minun odottaa, että tulee se neljä viikkoa täyteen ja hakea noita kahdeksaa päivää liitolta vasta sitten? Vai voinko jo nyt hakea rahoja?
Voinko jo mennä kysymään Kelasta työmarkkinatukea?
Kysymys:
Tätyykö minun odottaa, että tulee se neljä viikkoa täyteen ja hakea noita kahdeksaa päivää liitolta vasta sitten? Vai voinko jo nyt hakea rahoja?
Voinko jo mennä kysymään Kelasta työmarkkinatukea?
Vastaukset 13
Vanhimmat
muistaakseni se on niin että pitää täyttää se neljältä viikolta ja ne loput mitä jää niin sitten vasta seuraavalla kerralla. Itellä oli vastaavanlainen tilanne joskus taannoin. Eiköhän sitten ole vasta aika mennä kelaan kun sulla on maksettu kaikki liiton päivät. eikös myös työkkäristä mene lausunto kelaankin että ei ole estettä maksamiselle.
Jos vain 8 pvää uupuu 500:sta, niin voit tehdä korvaushakemuksen kassaan, kun nuo 8 pvää ovat kuluneet. Ei tarvitse siis odotella neljää viikkoa.
Kelasta voit hakea, kun olet ollut kaksi viikkoa työttömänä Kelan varassa. Muistaakseni kun kassan leivistä siirtyy suoraan Kelan leipiin, niin omavastuuaikaa ei tule, joten ensimmäinen maksujakso (10 pvää) täyttyy jo kahdesta viikosta. Muutenhan täytyy odotella kolmea viikkoa, koska normaalista yksi viikko menee omavastuuaikaan.
Tuonkin vuoksi on syytä hakea kassasta heti 8 pvän täyttymisen jälkeen, koska kun 500 pvää on maksettu, niin kassa laittaa työkkäriin ilmoituksen päivien täyttymisestä ja työkkäri puolestaan laittaa esteettömän lausunnon Kelaan. Jos odottaisit sen 4 viikkoa, niin byrokratia siirtäisi ensimmäisen Kelan korvauksen hamaan tulevaisuuteen.
Onko tosiaan näin, että kun ansiosidonnainen aikanaan loppuu maksaa sen jälkeisen korvauksen kela eikä työttömyyskassa? Luulisi, että työttömyyskassa maksaisi peruspäivärahan (millänimellä se sitten maksetaanki) ansiosidonnaisen jalkeen, koska työtönhän on kassan jäsen.
Kassa ei maksa kun 500 päivää ja se siinä. Sen jälkeen siirryt pelkästään Kelan rahoille eli noin 392 euroa kuussa netto ja muuttuu työmarkkinatueksi. Työmarkkinatukea saat 180 päivää siihen vaikuttamatta puolison tulot eli on tarvehankintainen tuon ajan jälkeen, kun 180 päivää täysi, puolison tulot vähentää tukea tai saattaa loppua kokonaan riippuen puolison tuloista.
Kassa joutuu toimimaan työttömyysturvalain mukaisesti ja siinä on päivärahan enimmäiskestoksi määritelty 500 pvää. Sama maksimiaika koskee sekä ansiosidonnaista että peruspäivärahaa. Siitä, että kassa noudattaa lakia, pitää vakuutusvalvontavirasto huolta tekemällä tarkastuksia kassoihin.
Kun päivärahan määräaika on täyttynyt, tippuu Kelan maksamalle työmarkkinatuelle, jota maksetaan niin kauan kunnes työkkärin lahtarikirves heiluu ja saa 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon.
Kyse ei ollutkaan siitä mille päivärahalle työtön tippuu, vaan maksetaanko päivärahat minkä kautta.
Kun tuo 500 päivää on täynnä, lähetetäänkö se hakemus yhä työttömyyskassaan vai kelaan? Tuntuisi oudolta, jos rahan maksatus siirtyisi kelan kautta suoritettavaksi, koska työtön on kuitenkin työttömyyskassan jäsen, vaikka oikeus ansiosidonnaiseen olisi päättynyt.
Lähetetään Kelaan, koska kassalla ole enää 500 päivän jälkeen asian kanssa mitään tekemistä.
Netistä löytyy työtön-työtön-työtön -lomake.
Säästää tossa edes postimerkin verran!
Kun haet ensimmäistä kertaa Kelalta rahaa, ei se onnistu netin kautta. Jatko ilmoitukset menee hyvin sitä kautta.
että kun kerran hakemuksia täytät: hae töitä!
Onko työhön pääsyyn joku yläraja älykkyysosamäärälle, jotain 80 näköjään? Jos ei tajua, että suurin osa työttömistä hakee töitäkin, niin täytyy olla erityisen tyhmä. Minua pelottaa, mitä nämä ääliöt saavat töissä aikaan. Kaikki heille pitää vääntää rautalangasta. Jos käy paskalla, niin pitää sanoa erikseen että pyyhin perseenkin ja pesin käteni. Jos ei sitä erikseen sano, niin heidän mielestään sitä ei ole tehty. Olettaminen ilman tietoa kuuluu typeryksille, toivottavasti työnantajatkin alkavat huomata, että typeryksiä ei kannattaisi palkata, vaan kokeneista työttömistä löytyy ajattelutaitoisempaa väkeä.
Tyhmääkö tässä pitäis esittää?
Se, että osaa yhdellä alalla jotain, ei vielä kerro kokonaisuudesta mitään. Matemaattisesti huiput ovat turhankin usein sosiaalisesti onnettomia ja empatiakyvyttömiä, tiettyjen osa-alueiden lahjakkuus ja vaikeavammaisuus ovatkin samantyyppisistä geeneistä ja on hiuskarvan varassa, tuleeko vauvasta "Einstein" vain puhekyvytön autisti. Joskin Einsteinkin lienee ollut sosiaalisesti vaikea tapaus.