Kumpi on parempi??

Mrs Nalle

Hei! Olemme kolmehenkinen perhe johon kuuluu vanhempien lisäki kohtapuoleen 12 vuotias poika. Ensi kesäksi varattu matka heinäkuulla Dubrovnikiin. Varmasti hieno paikka, mutta sittenkin vielä aprikoimme olisiko Makarska parempi vaihtoehto. Tykkäämme uida ja liikkua luonnossa, mutta myös shoppailla ja tutkiskella nähtävyyksiä. Olemme ruuan suhteen avoimia ja maistelemme mielellämme paikallisia ruokia. Teemme yleensä omatoimisesti retkiä matkakohteestamme lähiseudulle. Toivoisimme vinkkejä ja mielipiteitä molemmissa paikoissa käyneiltä, positiivisia ja negatiivisia kommentteja otetaan vastaan.

1

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monipuolisempi

      ns. "maaseutu" on jokapaikassa lähellä, myös Dubrovnikista. Ja siellä on sen kuuluisan vanhan kaupungin lisäksi myös ihan mukavia rantoja ja hauskat ruokatorit (ai sitä uskomattomia erilaisten oliivien ja juustojen määrää).

      Pari päiväretkeä kannattaa tehdä ainakin, esimerkiksi Mostariin (Bosnia Hertsegovinaan) ja Kotoriin (Serbia-Montenegroon). Ne ovat molemmat upeita paikkoja ja aika lähellä Dubrovnikista. Eikä Budvakaan kaukana ole (ja siellä nimenomaan ne läheiset mustat vuoret, Monte Negro), jos vuoraa auton. Ja onhan siellä monia muitakin kohteita.

      Dubrovnikin vanhassa kaupungissa on paljon katsottavaa, mutta siellä ei kyllä kannata ruokailla. Olen ollut siellä useita kertoja ja aina olen pettynyt ruokiin. Se ei ole sellainen elävä vanhakaupunki, jossa asuisi paikallisia, vaan pikemminkin se on museo ja turistirysä. Hyvää ruokaa saa Dubrovnikissakin sieltä missä paikallisetkin käyvät.

      Kotorin lahdellakin oli vaikea löytää muita kuin mauttomia turistiravintoloita. Mutta hyviä kalaravintoloita on esimerkiksi Montenegrossa Kotorin ja Dubrovnikin välillä pienissä rantakylissä/kapungeissa. Tiehän kulkee aivan rantaa ja upeita jyrkänteitä pitkin. Tie on kunnossa ja liikennekin ihan kohtuullista - ei siis järin huimaa tai vaarallista.

      Makarskan viikosta minulla ei jäänyt paljonkaan hyvää sanottavaa, joten jääköön sen huonot puolet sanomatta. Pääsihän sieltä tietysti aina pois retkille. Mutta sanonpa nyt kuitenkin sen, että sinne en kaipaa takaisin. Dubrovnikin ympäriristössä käyn usein, samoin Splitin ja Zadarin ja Istriallakin olen palloillut useamman kerran. Kroatian saaret ovat myös kauniita ja vesi puhdasta - noin Välimereksi.

      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe