Mitenkä jos vetelee n. vuoden verran finaa, Rogainea ja Revivogenia säännöllisesti ja tukka kasvaa hyvin takaisin, niin voiko tämän jälkeen jättäytyä pelkän finasteridi-hoidon varaan? Ajatellen että perinnöllisen kaljuuntumisen aiheuttaa juuri tuo DHT, niin vuoden kuurin jälkeen luulisi finasteridin hoitaneen tuon ongelman pois päiväjärjestyksestä niin että hiukset tämän jälkeen eivät enää lähtisi, vaikka nuo muut tuotteet jättäisikin pois. Onko kokemuksia?
Vuoden tai parin tehokuuri...
Sippe Kosonen
51074
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...rogainen pois, niin sen kasvattamat hiukset tippuvat pois 3kk aikana.
...niin käy jos käyttää pelkkää Rogainea. Jos ei ole DHT:ta siellä hiustupessa hänkräämässä niin eikö sen periaatteessa pitäisi riittää? Vai käytätkö myös finaa ja silti tippuu?
DHT:n tuotanto on jatkuva prosessi ihmisen elimistössä. Jos jätät minkä tahansa DHT:n estävän tuotteen pois, niin siltä osin DHT:n tuotanto alkaa lisääntyä uudelleen ja paluu alkutilanteeseen alkaa. Eli jos jätät sisäisesti otettavan finan pois, niin dht:n määrä alkaa palaamaan kropassa samalle tasolle kuin se oli ennen finan aloittamista. Jos taas jätät paikallisesti käytettävän esim. Revivogenin pois, alkaa dht:n tuotanto lisääntyä uudelleen hiustupessa. Rogainen eli vaikuttavana aineena siis minoksidiili, lopettaminen aiheuttaa siitä annettujen julkisten tietojen mukaan myös paluun alkuasetelmaan. Minoksidiilihan ei blokkaa dht:n määrää vaan se vaikuttaa hiuksen kasvua kiihdyttävästi. Eli jos haluat pitää tuloksia yllä, tulee sinun suunnitella tarkkaan mitä pitää käyttää jatkuvasti ja minkä voi jättää pois. Itse käytin finaa noin 3 vuotta ja aloitin myös Revivogenin noin 2 vuotta sitten. Käytän jälkimmäistä edelleen harvennettuina annoksina. Tulokset ovat todella hyviä, lisäksi olen kehittänyt ihan oman "anti-DHT" systeemin joka on tuonut myös loistavat tulokset, esim.syön sinkkiä ja b-vitamiineja samaan aikaan ja kävin mittauttamassa hivenaineet ja vitamiinit. Sinkki ja B6 vitamiini yhdessä otettuina blokkaavat myös dht:tä, mutta kannattaa konsultoida asiantuntijaa näissä.
...puhuinkin siitä että jos jättää muut hoidot pois PAITSI finan. Sitähän tulee tietysti vetää hamaan loppuun asti...
mutta muistaisin että DHT kehittyy lisämunuaiskuoressa, joten fina vaikuttaa siihen. Muualla DHT:tä ei muodostuisi ja noiden ulkoisesti käytettävien aineiden vaikutustapa on toinen.