luulen että minulle on tullut keliakia, olen tosi monille ruoka-aineille ennestään allerginen... mitä oireita keliakialla on? omakohtaisia kokemuksia?
mulla oireina on ollut iho-ongelmia-suun ympäryksen ,ranteiden ja taipeiden ihottumaa ja sietämätöntä kutinaa, tulee sellasia ihottuma "plänttejä", väsymystä, ensin oli usein ripulia mutta nyt se on vaihtunut tosi pahaksi ummetukseksi, ulostaminen tosi kivuliasta ja mukana tulee usein verta... viitaisiko keliakiaan?
en oikein tiedä mitään keliakiasta, joten kertoisitteko hyvät ihmiset mitä voin syödä ja mitä en? miten pysytte erossa "normaalista" ruuasta, kun kaiken kluteenitton ruoka on aika pahaa, vai tottuuko makuun?
voinko syödä esim. kaurapuuroa, suklaata, vispipuuroa, ruis leipää,perunaa? olen tottunut syömään usein magaronia ja ketsuppia, vaalean leivän kera, jos nyt syön näitä iho alkaa kutista sietämättömästi...tuntuu etten voi syödä mitään :(
auttakaa tietämätöntä :)
keliakia
5
1703
Vastaukset
- diagnoosi 1980
Kuten nimimerkistäni voit päätellä, tämä on asia josta väittäisin tietäväni jotain :)
Keliakian oireet vaihtelevat paljon, joillakin on vatsaoireita, joillakin iho-oireita, joillakin ei mitään. Noista oireistasi ei voi päätellä yhtään mitään.
Gluteeniton ruokavalio tarkoittaa että vehnä, ruis ja ohra ovat kiellettyjä. Kauraa useimmat keliaakikot voivat käyttää, mutta eivät kaikki. Gluteeniton ruoka on aivan yhtä hyvää kuin gluteenia sisältäväkin ruoka. Useimmat perusruoka-annokset eivät muuten esim. ravintoloissa sisällä gluteenia.
Suklaa itsessään on gluteeniton, mutta vaikka Geishassa on keksinmuruja joten sitä ei voi syödä. Ruisleipä on ei, peruna on ok.
Ja kommentti tuosta sun perusruokavaliostasi että ei mikään ihme että on ummetus!! Ei ruuansulatus mitenkään voi toimia tuolla syömisellä. Iho-oireet suun ympärillä taas viittaisivat tomaattiallergiaan enemmän kuin keliakiaan.
Kokeile että syöt kuitua ja jätä tomaatti pois. Jos se ei tehoa, varaa aika lääkärille. Gluteenitonta ruokavaliota ei tule aloittaa ennen diagnoosia, eikä diagnoosia voida tehdä jos olet jo gluteenittomalla ruokavaliolla. Eli silloin et saa Kelan korvausta. - juttu..
Keliakialla ei ole mitään tekemistä allergian kanssa.
- Gluteeniton talous
Kehoitan ystävällisesti tilaamaan ajan omalääkäriltä ja kertomaan hänelle epäilyksistäsi. Keliakia saadaan selville verikokeella ja/tai ottamalla suolinukastasi koepala.
Keliakia on parantumaton tauti, jossa viljojen gluteiini tuhoaa suolinukkaa, joten ruokavaliota pitää noudattaa loppuelämä.
Ihokeliakia ilmeni puolisollani ensin sietämättömänä kutinana taipeissa ja käsivarsilla. Ihokeliakia puhkeaa kolmenkympin tietämissä, joten rohkeasti lääkäriin.
Gluteiinittomien ruokien valmistus ei ole kovin vaikeaa, leivän tekokin onnistuu kyllä.
Oma "omituinen" makunsa on tattarituotteilla, mutta pienen totuttelun jälkeen ruoanlaitto alkaa kyllä sujua gluteiinittiomilla tuotteilla.
Leivinjauheilla kohotettavat leivonnaiset onnistuvat entisillä ohjeilla, kunhan korvaat vehnäjauhot keliaakikolle sopivilla tuotteilla.
Gluteiinittomien tuotteitten määrä on nykyisin suuri, melkein joka pastatuotteelle löytyy vastaava tuote keliaakikolle sopivana.
Useimmat ihokeliaakikot voivat syödä kauraa.
Riisi on luontaisesti gluteeniton tuote, suklaista kannattaa katsoa, onko niissä keksiä, crispejä, muropuffeja yms. jotka sisältävät vehnää, ruista tai ohraa. Monissa karkeissakin on yllättäen vehnäjauhoja...
Siis lääkäriin mars ja tee tutkimusretki keliakialiiton sivuille. - oireet viittaavat
kvht-altistukseen, joka tuhoaa tarpeellisia mh-bakteereita limakalvoilta. Allergiat syntyvät juuri ohutsuolen limakalvoilla mh-bakteereiden tuhoutumisen(puutteen) takia. Testaa, onko kvht-altistuksesta kyse ja lue nuo bakteerijutut.
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Oiretesti.html - heinis...
Moikka!
Nykyään apteekista saa ostettua keliakian pikatestin kuka vaan. Se ei tosin anna välttämättä oikeaa tulosta, koska lopullisen tuloksen saa ns ohusuolibiopsiasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482503
- 1801748
- 921598
- 691583
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68891
- 61856
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188854- 61818