"[3] “Sunna on sitova esikuva muslimeille, ja jokaisen hurskaan muslimin velvollisuus on noudattaa profeetta Muhammadin tarjoamaa esikuvaa. Sunnan ja Koraanin keskeinen ero on siinä, että Koraanin teksti on sanasta sanaan Jumalan puhetta, mutta sunna on kertomuksia Muhammadin sanoista ja teoista, ei jumalallista ilmoitusta. Profeetta Muhammad oli kuitenkin virheiltä suojattu (ma’súm), joten hän ei käytöksessään tehnyt mitään väärää tai mitään, mikä ei olisi ollut Jumalan tarkoitus.” (Hämeen-Anttila 2001: 28)"
Muhammad oli virheetön, sanoo
Hämeen-Anttila:
5219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koraanissa Allah käskee tiettyjä asioita, joita Muhammed itse teki, kuten satojen ei-muslimien murhaamiset koska eivät kääntyneet Islamiin.
Ne muslimit jotka eivät noudata Muhammmedin esimerkkiä ovat väärässä uskonnossa joka ei sovi heille, ja heidän tulisi vaihtaa uskontoon jossa on edes vähän armoa ja inhimillisyyttä!
niin se muuttuu todeksi. Tama sama usko oloi myos Hitlerila ja japanin keisarilla.
Taitaapa olla Tammellakin ja Bin -latella.
Hitker nimenomaan sanoi;
-jos tarpeeksi kauan levitat tarpeeksi suurta valhetta totuutena, niin ihmiset alkavat6 uskoa siihen ja se muttuu todeksi!
Koraaani neuvooo saMAN ASIAN. Islam on tasmallleen yhta vahva kuin jasenten lukumaara.
Katso video, Imaami lietsoo taisteluhenkeä sotilaisiinsa:
http://www.youtube.com/watch?v=7RJiu14wd-k&feature=related
Miten voitte tuomita siten?
Vai onko teillä kirja, josta voitte lukea,
että teillä todella on siinä se, mitä pidätte parhaana?
Vai onko teillä Meidän antamamme valalliset vakuutukset, jotka ovat voimassa myös ylösnousemuksen päivänä, että varmasti saatte mitä kuvittelette?
Niin olivat myös Jim Jones ja David Koreish...oikeita jumalan lähettiläitä monen muun lisäksi.
Toisella aikakaudella olisivat varmaan voineet hekin saavuttaa menestystä asevoimin...