Rautaruukin kylmä suihku:

Kauppalehdessä tänään!

Torstai 04.12.2008 klo 10:48 (päivitetty to 11:06)

Rautaruukin 520 hengen mahdollinen väen vähennys voikin olla vasta jäävuoren huippu, tämän päivän Hämeen Sanomat kertoo.

Ruukki Productionin johtaja Heikki Rusilan mukaan lomautus saattaa koskea jopa kaikkia yksikön 4000:tta työntekijää.

- Production saattaa lomauttaa koko Suomen henkilöstön, hän sanoo lehdessä.
3188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kauppalehdessä tänään myös!

Torstai 04.12.2008 klo 09:16 Kauppalehti

Suomen Pankin julkistamassa tutkimuksessa todetaan, että pahimmassa tapauksessa eläkemenojen kamppaileva Suomi voisi joutua korottamaan veroastetta jopa viidellä prosenttiyksiköllä.

Äänestä

kansalaisten tavoin vouhkaavat lamasta paniikissa. Se taas kasvattaa paniikkia ja kas, meillä onkin lama ihan varmasti ovella. Nyt jäitä hattuun, niin tavallinen rahvas kuin yrityksetkin. Toisaalta, jos yritysten on säästettävä henkilöstökuluissa, ei pahin vaihtoehto ole lomautus. Aika monen talous kestää kevyesti kuukaudenkin lomautuksen. irtisanomiset ovatkin sitten pahempi juttu, tilalle on hankalaa löytää töitä. Teille jotka täällä panikoitte: älkää viitsikö. Kyllä uutiset sen jo tekevät, ei teidän enää tarvitse.

Äänestä
  • Työ- ja elinkeinoministeriö arvioi, että lomautettuna on tällä hetkellä yhteensä noin 36 000 henkilöä noin 2500 yrityksessä.

    Katselevat kun linnassa teeskennellään Itsenäisyyttä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomautus jopa 4000:lle kirjoitti:

Kauppalehdessä tänään!

Torstai 04.12.2008 klo 10:48 (päivitetty to 11:06)

Rautaruukin 520 hengen mahdollinen väen vähennys voikin olla vasta jäävuoren huippu, tämän päivän Hämeen Sanomat kertoo.

Ruukki Productionin johtaja Heikki Rusilan mukaan lomautus saattaa koskea jopa kaikkia yksikön 4000:tta työntekijää.

- Production saattaa lomauttaa koko Suomen henkilöstön, hän sanoo lehdessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu