TERHI 5hp

Minulla Terhi 5 hp vanha peräprutku, mutta bensapumppu ei toimi kunnolla.
Pumppu on BING merkkinen.
Kysymys, mistä kyseisen pumppuun uusi kalvo.
71657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mukaan Binga Banga Bongo. Yritä näistä ensin.

Äänestä
  • Ei apua varsinaiseen kysymykseen, mutta kuitenkin.

    Luovu suosiolla Terhi moottorista. Jos ei vielä oel ollut ongelmia, niin olet onnenpekka. Jossain vaiheessa ogelmia tulee ja runsaasti.

    Esim.
    Ajat selälle verkoille, toimii nätisti.
    Sammutat moottorin ja lasettelet verkot.
    Hmm "lähdenpä tästä takaisin mökille" Nykäiset vetonarusta itsevarmasti, odottaen iloista hyrähdystä --> Terhi ei suostu yhteistyöhön, ei sitten millään, joten soutelet mökille.

    TerhiMies muista airot.

    Äänestä

tuo pumpun kalvo.
Se on mielestäni aika helppo tehdä sen pumpunmallin tai entisen kalvon mallin mukaan.

Ostat vain sopivan paksuista synteetistä kumilevyä 2kertaa sen kokoisen palan (jotta on varakappale) ja siitä vaan leikkaat.

Tuo Terhien moitiskelu on usein osaamattomien ja sellaisten puhetta jotka ei ymmärrä moottoreista kovinkaan paljon ja eivät osaa pitää niitä kunnossa.
Minulla ei ainakaan ole moittimista Terhistäni jolla ajelin vajaat 20 vuotta, kylläkin uutena ostettuna.

Äänestä
  • Bing valmistaa edelleen polttoainepumppuja, www.bing.de tai haet googlesta "bing fuel pump".
    Noita käytetään joissakin rotaxin moottoreissa (moottorikelkat), lisäks vanhoissa mopoissa on bingin kaasareita (pappis)? Luulis jostain pienkonehuollosta pystyvän tilaamaan.

    Äänestä

  • on se, ettei nuo moottorit ole edes kotimaisia vaan lohkot on mahlen ja sytytys laitteet italialaisia ja oliskohan tuo Bing Itävallasta vai Italiasta!

    Itselläkin on täysin toimiva 9,9 Terhi ja isälläni oli niitä useampia, eikä ollut ongelmia

    Äänestä

suomi24:n hausta juttuja terhistä niin löytyy se puh.numero, joka myy uusia osia Terhiin! Kaveri pitää majaa, jossain Suonenjoella muistaakseni ja ilmoitelee myös joskus keltaisessa pörsissä

Äänestä
  • Kiitos kaikista asiallisista vastauksista.
    Ostin Etolasta materiaalia joka on tarkoitettu pensapumpujen kalvomateriaaliksi-
    Tein kalvon, pääsin kokeilemaan vasta nyt, hyvin näyttää pelittävän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bensapumppu kirjoitti:

Minulla Terhi 5 hp vanha peräprutku, mutta bensapumppu ei toimi kunnolla.
Pumppu on BING merkkinen.
Kysymys, mistä kyseisen pumppuun uusi kalvo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu