Ulkovaloihin liittyy naapurien välisiä kukkotappeluita. Kerrohan naapurisi ulkovaloista.
Minun naapurilla on moniväriset ja ikkunassa
monivärinen valojoulukuusi.
Minun naapurilla on moniväriset ja ikkunassa
monivärinen valojoulukuusi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kerrohan lisää, kun tapahtuu.
se oli varastettu ennenkuin pukki edes ehti tulla
toivoin kyllä lisää, KUN, tapahtuu.
erustelet?
Meilläpäin saa ollasellsiset valot kuin haluaa, eikä naapurilla ole sanomista?
kuitenkin kurkkii verhojen takaa millaiset valot muilla on ja lähtevät heti oitis seuraavana aamuna hakemaan samanlaiset sinne takapihalle :)
ikkunoissa on jos jonkinmoista viritelmää. Mäkin meinaan laittaa huomenna sellaset puskavalot yhteen kestopuuhun lasitetulla parvekkeellani. Ihan vain kirkkaat, ei mitään värisävyjä.
Onhan joillain vielä noita valoköynnöksiäkin, aika sähkönsyöjiä.
Luin tässä viikko sitten, että joku oli koristanut talonsa 10000:lla lampulla ja lisää kuulemma tulossa. Ihan ämörikän malliin, porot ja kaikki pihalla. Tsiisus sentäs, en haluaisi kaverin sähkölaskua edes katsoa.
Mitä se kellekkään kuuluu miten kukin kotinsa koristelee, Ei sitte yhtään.
mitäs valoja mä sitten laittaisin partsille?
Mulla näet kukkii siellä vielä pelargoniat eli mikä sopii niiden kanssa...hihiiii..
Oma rakas veljeni on lapseni kummi. No, poika oli jotain 5 vuotias. Kun veljeni toi meille ensimmäiset sähkövalot jotka, sai laittaa parvekkeelle, kaiteen ympärille kiedottuna. muistan varmasti aina kuinka lapseni silmät syttyivät loistimaan, kun nuo pienet eriväriset lamput sitten sytytettiin; ja hän lauloi kirkkaalla lapsenäännellä täydestä sydämestä; SingellBell, singelBell, singell oollu vei... Sen jälkeen meillä on ollut aina pienet sähkövalot myös parveekkeella. Ei mitään isoja eikä räikeitä virityksiä, nyt riittää jo täysin valkoiset valot pienet...joulun valmistelu alkaa noista jouluvaloista, ensimmäisenä adventtipäivänä näitä valoja laitan ikkunoihin ja parvekkeelle tietty...joistakin jutuista on vain niin vaikea luopua. Ikää tälläkin lapsosella jo 20v. En vain muista kuinka monet jouluvalot tuonne parvekkeellekin on vuosien mittaan sitten tullut hankittua. Halvemmaksi tulee ostaa kokonaan uudet sitten kun lamppuja sammuu, kuin että, ostaisi noita varalamppuja...
jotka saa kaikki yhdellä painalluksella on / off ettei tarvitse juosta ympäri huushollia sammuttelemassa niitä.
Kirkaat neutraalit valot parhaita, ei mitään tanssivia poroja.
kuin jossakin ilotalossa.
Tuli kerran vieraita meille kylään niin he heti kysyivät että onko tuossa naapurissa joku ilotalo kun valot samanlaiset.
yksinpuhelijan toive ja tavoite.
ja vieraasi oli sitten tottuneita ilotalossa käviöitä?
ennenkaikkea se ristiriita, että Suomi on USAlaisin maa Euroopassa ikäänkuin "väkisin".
Tälläkin palstalla se on näkynyt monesti kulttuurikysymyksinä.
Yritän sanoa sitä, että Suomi on aidossa arvokriisissä, koska ns.uusi sukupolvi on syystäkin arvojensa kanssa hukassa. Eihän heiltä kukaan edes kysy niitä?
Voisimmeko edes kysyä? Vai olisiko tällainen kysymys vain pelkkää uteliaisuutta?
Ja ME...
määrätä pakollisiksi näillä leveysasteilla. Asummehan sentään napapiirillä ja joulupukin maassa. Mikä joulumaa se muka on, jos jouluvaloja ei ole joka talossa ja torpassa? Itse rakastan jouluvaloja ja laitan jo ensimmäiset kyhäelmät syyskuun lopussa. Noh, tänä vuonna laitoin ekat vasta marraskuun alussa, vähän olin myöhässä. Tyylikkäitä ovat, vaikka itse sanonkin. Mutta makujahan on monia, ja pitäisi aina muistaa se, ettei huonoa makua ole olemasakaan. Siksi ei pitäisi arvostella muiden jouluvaloja. Se on täysin lapsellista ja valitettavasti tässä piilee myös se kateuden piikki. Kadehtitaan naapuria, jos sillä on komeammat jouluvalot kuin itsellä. Kyllähän tuo minunkin naapuri matkii meitä joka vuosi. Jos keksin jotain uutta, on se kohta naapurillakin.
valojen suhteen, että ne pitäisi saada "pakollisiksi" näillä leveysasteilla, jos ei muuten niin "lain voimalla". Kyllä taas ottaa päähän tämä suomalainen perisynti, kateus, kun pitää jo jouluvaloja alkaa arvostelemaan. Itse kukin laittaa sellaiset jouluvalot mistä nauttii. Miksi suomalaiset ovat niin tiukkapipoisia, vaikka ihana joulujuhla on taas tulossa? Tälläisia typeriä jouluvalokeskusteluja lukiessa en kyllä haluaisi olla suomalainen. Tuskin missään muussa maassa edes käydään tällaista keskustelua, tämä on ihan turha. Yleensä se joka alentuu arvostelemaan vaikka naapurinsa jouluvaloja, ei itse uskalla laittaa eikä erottua harmaasta massasta tai sitten se kuuluisa kateuden piikki pistää taas pahasti.
Naapurilla on ihan kivat pikku valot, mutta lisäksi LUONNOLLISEN KOKOINEN puhallettava joulupukki poroineen ja rekineen, se on varsinainen näky. ;o) Mutta mikäs, jos se tuottaa heille iloa.
- Sitä kyllä melkoista varustelukisaa joillain alueilla... Uskomattomia virityksiä... Varmaan joulumieli huipussaan kun niitä laittaa.
Itselle riittää kynttilälyhty parvekkeella.
Itse laitoin tavalliset ulkovalot parvekeelle lokakuun lopussa. Siis ulkovalot. Niin ja kynttelikön pöydälle ja se saa siinä olla valoon asti eli maaliskuuhun. Tottahan ne tuovat pimeään mustaan syksyyn valoa. Jouluvalot laitan jouluaattona joulukuuseen ja otan pois loppiaisena.
Miksi valoista pitäisi tapella naapureiden kanssa? Mä olen sitä mieltä, että jokainen laittakoon valonsa omaksi ilokseen, kyllästyttyään ottaa pois.
sisältöä, etten ehdi ja en halua naapureiden jouluvaloja tutkia.
siitä,että toiset ovat herkempiä valolle ja valoisuuden vaihteluille kuin toiset.Toiset meistä tarvitsevat enemmän valoa pimeään aikaan.Jotkut taas tarvitsevat vähemmän ja kesälläkin heillä on tummat verhot ikkunoissa ihan siitä syystä,koska heidän aivonsa eivät tarvitse niin paljon valoa,mitä kesä pukkaa tullessaan.
Jos olet kiinnostunut naapurisi valoista,niin mieti tykönäsi,mistä tuo mielenkiintosi valoihin johtuu.Oletko pimeään,kaamosaikaan enemmän kiinnostunut niin omista kuin naapurisikin valoista,ko/kö?
Jos kovastikin ottaa pannuun,niin osta itsellesi kirkasvalohoitolamppu ja ota kirkasvalohoitos jok ikinen aamu puoli tuntia,niin alat hyväksymään naapurisikin loisteputket ja jouluvalot.Kiva että on mahdollisuus laittaa erilaisia valoja ja Jouluna meistä kaikilla peräti on oikeus käyttää ihan sellaisia valaistuksia kuin itse haluamme.
Jokainen meistä aikuisista sivistyksen kehdossa asuvassa maassa,jossa nyt pimeys vallitsee sään puolesta,hyväksyköön naapurinsa valot.Minä itse kaikkine tekemisineni ja toimineni en todellakaan edes ehdi vilkaisemaan naapurini jouluvaloja.Tunnen olevani hieman epäkohteliaskin,kun en ehdi kehua naapureitteni joulukoristeluja.
Minä ajattelin asentaa parvekkeelleni kunnon valotykit.Laitan punaista(joulunvaloja) ja lilaa sekä sinistä.Sellaiset valotykit ,jotka ovat liikkeessä kaiken aikaa.Tulee komean väriset pilvet täälläpäin.Saa tämä alue uutta ilmettä.