Medium pihvi

minulla on menossa rv 12 5. söin lounaalla medium härän pihvin, eli joka ei ole ihan kypsäksi paistettu sekä join muutaman sentin alkoholillista glögiä. olikohan noi vaaraksi sikiölle? vastailkaa pliis!
65053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Raaka liha on listeriavaaran vuoksi kiellettyjen listalla ja tyhmä jos et osaa tilata glögiä ilman alkoholia.

Äänestä

mutta lihaa voi syödä mediumina jos olet sen ite kokannut ja jos liha on ollut pakastettuna ennemmän kuin 24h.

Äänestä

Lihat suositellaan kypsennettäväksi kyllä. Vaikea sanoa onko tuosta tullut mitään. Nauttimasi alkoholi tuskin aiheuttanut mitään, siis tuo määrä ja kerta-annoksena. Mutta parempi jatkossa pysyttäytyä ihan ilman alkoholia.
Jotkuthan juovat sen yhden annoksen viikossa alkoholia mutta suositeltavampaa olla kokonaan ilman.

Äänestä

Vaara nyt on aika minimaalinen tuon lihan suhteen. Siis olemassa kyllä, mutta tuntuu, että tällä palstalla suhtaudutaan kuin kaikesta saisi automaattisesti listerian...Muista kuitenkin tästä eteenpäin olla syömättä lihaa, jota ei ole kypsennetty kunnolla. Ja muutamasta sentistä alkoholillista glögiä ei varmasti ole ollut mitään haittaa. Kuten tuolla aiemmissa ketjuissa on todettu, esim. Keski-Euroopassa juodaan ruokajuomana lasi viiniä koko raskauden ajan. Suomessa vaan pelätään että jos annetaan lupa ottaa vähän niin sitten puolet odottavista äideistä vetää kännit. Äläkä välitä noista syyllistävistä kommenteista, joidenkin vaan tarvitsee tuntea itsensä toisia paremmaksi...

Äänestä
  • kiitos ihanasta viestistä! kyl ihmetyttää joidenkin negatiivinen/koppava asenne tällä palstalla.

    Äänestä

Listeria vaaraan en usko tuossa tapauksessa. Listeria-riski ei ole suurin lihassa eikä alkuraskaudessa. Raa'assa lihassa pitää pikemminkin varoa toksoplasmaa, mutta voi olla ihan hyvin, että olet sen elämäsi aikana saanut jo aiemmin, että vaikka siinä mitä toksoplasmoja olisi, ei se olisi haitaksi. Ensimmäisessä raskaudessa minulle tuli samanlainen moka ravintolassa tuon raa'an lihan suhteen...olin kyllä pyytänyt täyskypsää mutta olivat tehneet sen mikrossa, josta tuo toksoplasma vaara jää samalla tavalla kuin raa'assa lihassa koska mikro ei kuumenna lihaa tasaisesti. Tämänkin raskauden aikana olen pariin otteeseen syönyt todennäköisesti ei-ihan-täyskypsää pihviä...olen kyllä pyytänyt läpipaistettua. Ravintoloissa on niin vaikeaa. Moni ei varmaan myöskään ajattele, kuinka hyvin kasvikset ovat pestyjä ravintoloissa. Itse söin niitä alkuraskaudessa mielin määrin, mutta nyt syön enää kypsennettyinä (ravintoloissa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaarallistako kirjoitti:

minulla on menossa rv 12 5. söin lounaalla medium härän pihvin, eli joka ei ole ihan kypsäksi paistettu sekä join muutaman sentin alkoholillista glögiä. olikohan noi vaaraksi sikiölle? vastailkaa pliis!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu