Hotmail lähettää roskapostia

omasta osoitteestani

Hotmail-tiliini on ilmeisesti murtauduttu koska Lähetetyt-kansiosta löytyi kaikille yhteyshenkilöilleni sekä muutamalle muulle lähetettyjä spameja. Kirjoitus oli laitettu myös lomaviestiksi, eli aina kun joku lähetti minulle meiliä, spami meni myös hänelle. Postissa mainostettiin elektroniikkaa myyvää aoa8.comia, joka on ilmeisesti kiinalainen yritys. Kaikki roskapostit oli lähetetty viime perjantaina, sen jälkeen niitä ei ilmeisesti ole lähtenyt. Vaihdoin jo postin salasanan, mutta auttaako se enää mitään? Onko sähköpostitili nyt ainaisesti aoa8.comin hallussa? Mitä muuta voisi tehdä? En myöskään ymmärrä, miten he ovat voineet saada salasanani käsiinsä, sillä en ole laittanut sitä mihinkään esille, en tallentanut koneelle, enkä kertonut kenellekään. Tämä on todella outo juttu, sillä en ole aikaisemmin edes vastaanottanut roskapostia.

3

2430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............

      https://my.wippies.com/settings/signup/intwebmail?l=fi_FI_WIPPIES

      Wippies sähköposti on maailmanlaajuinen ja voit käyttää sitä mistä tahansa. Sano EI roskapostille ja viruksille.
      Sano EI täydelle sähköpostilaatikolle. Wippies on takuulla puhtain ja nopein koskaan käyttämäsi sähköposti.

      Wippies-sähköposti
      Ilmainen ja todella reilun kokoinen webmail-sähköpostipalvelu, jota voit käyttää mistä tahansa
      Sähköpostilaatikon koko uskomattomat 4 Gigatavua
      Wippies-sähköpostiosoite
      Heti käytössäsi täysin veloituksetta. Rekisteröidy heti!
      Ei roskapostia, ei viruksia, ei tukkoisutta, ei hitautta

    • Siihenasiaan

      Tulee mieleen että olisi keylogger koneella. Käytätkö samaa salasanaa muissa web palveluissa missään. Oletko klikannut roskapostilinkkiä. Tietyllä tavalla muotoiltu url osote voi paljastaa salasanan. Vaihda se ja skannaa kone virustorjunta ohjelmilla. Onko sulla anti malware malwarebytes se löytää helpoiten ja on ilmainen.

      • koneen

        Salasanan vaihdoin heti kun huomasin tämän. Kone on skannattu parillakin ohjelmalla tuon jälkeen eikä mitään vikaa löytynyt. En ole klikannut roskapostilinkkiä koska en ole edes koskaan saanut tuohon osoitteeseen roskapostia (enkä muutenkaan klikkailisi epäilyttäviä linkkejä). Sama salasana kyllä oli eräällä muullakin sivulla.

        Sitä spamia siis lähetettiin sähköpostistani vain viime perjantaina, sen jälkeen sitä ei ole ilmeisesti tapahtunut vaikka huomasin sen vasta eilen... Tämä on todellakin outo juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2468
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      2250
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1142
    Aihe