Morjens!
Kyseisessä autossa sellainen vika että jarruttaessa etujarrut täristää sitä lujempaa mitä voimakkaammin jarrua painaa!
Oudointa tässä on se että reilu vuosi sitten autoon vaihdettiin huollossa levyt ja palat eteen molemmin puolin kun kuskin puolen levy kuumeni kieroksi. Korjauksen jälkeen auto pelasi pitkää hyvin mutta nyt on ilmennyt tuo outo täristäminen ja etupäästä tuo tuntuu johtuvan.
Itse tuli mieleen että oliskohan palat jotenkin jämähtänyt tai menneet vinoon ja vika johtuisi siitä? Ehkä palojen vaihto tai ainakin "sovittaminen" satuloihin voisi auttaa?!
Etujarrut täristää!
13
9823
Vastaukset
- satulat
vaiha satulat
- V70 classic (automaatti) -00
Mutta ihmetyttää että kuinka se ei ole ennemmin alkanut oireilemaan! Toiseksi tuo vika tuntuisi paremminkin siltä että levyt olisi kierot mutta mikään ei viittaa siihen että jarrut makaisivat päällä!
- volvo_puranen
V70 classic (automaatti) -00 kirjoitti:
Mutta ihmetyttää että kuinka se ei ole ennemmin alkanut oireilemaan! Toiseksi tuo vika tuntuisi paremminkin siltä että levyt olisi kierot mutta mikään ei viittaa siihen että jarrut makaisivat päällä!
Ajoithan sinä ne uudet jarrulevyt hyvin sisään ei mitään kovia jarrutuksia ensimmäisen 100km matkalla.Automaatti kuluttaa jarruja enenmän kuin manuaali.Täten täytyy jarrupuolen olla hyvässä kunnoosa.Varmaakin kesä ja talvirenkaiden vaihdon yhdeydessä herkistät satulat ja putsaa ne palat.Kannattaa itse tehdä se jarruremppa tässä ohje ja jos jarrusatuloida vaihdat niin käy kun letkun irrota ja laittaa uuden satulan tilalle titenkin ilmattava satula lopuksi.Ohje tässä.
http://www.volvofinns.com/index.php/topic,459.0.html - V70 classic (automaatti) -00
volvo_puranen kirjoitti:
Ajoithan sinä ne uudet jarrulevyt hyvin sisään ei mitään kovia jarrutuksia ensimmäisen 100km matkalla.Automaatti kuluttaa jarruja enenmän kuin manuaali.Täten täytyy jarrupuolen olla hyvässä kunnoosa.Varmaakin kesä ja talvirenkaiden vaihdon yhdeydessä herkistät satulat ja putsaa ne palat.Kannattaa itse tehdä se jarruremppa tässä ohje ja jos jarrusatuloida vaihdat niin käy kun letkun irrota ja laittaa uuden satulan tilalle titenkin ilmattava satula lopuksi.Ohje tässä.
http://www.volvofinns.com/index.php/topic,459.0.htmlItse asiassa auto ei ol minun vaan äijän mutta epäilen että levyt asianmukaisesti ajettu sisään, levyjen asennus on tehty hartman auton merkkikorjaamossa. Jurruremppoja on toki tullut tehtyä ihan koulutuksenkin varjossa mutta kiitos linkistä, apua voi siitä olla silti!
Epäilen vahvasti ettei herkistämistä ole renkaiden vaihdossa tehty mutta nyt olisi ajankohtaista aloittaa tutkimaan tuota tärinää. Luultavasti laitan tuon hankkimaan uudet jarrupalat autoon joka tapauksessa niin ei tarvitse tekohengittää vanhoja, ainakin saa siten yhden tekijän pois listalta. - volvo_puranen
V70 classic (automaatti) -00 kirjoitti:
Itse asiassa auto ei ol minun vaan äijän mutta epäilen että levyt asianmukaisesti ajettu sisään, levyjen asennus on tehty hartman auton merkkikorjaamossa. Jurruremppoja on toki tullut tehtyä ihan koulutuksenkin varjossa mutta kiitos linkistä, apua voi siitä olla silti!
Epäilen vahvasti ettei herkistämistä ole renkaiden vaihdossa tehty mutta nyt olisi ajankohtaista aloittaa tutkimaan tuota tärinää. Luultavasti laitan tuon hankkimaan uudet jarrupalat autoon joka tapauksessa niin ei tarvitse tekohengittää vanhoja, ainakin saa siten yhden tekijän pois listalta.Mitenkä nyt sanoisi jos jarrulevy kiero ja siinä heittoa niin ei jarrupalojen vaihto auta.Vaan käy ennenmin ostamassa nämä Brembot ja laita levy paikoilleen ja laita ne uudet jarrupalat. Samalla katso se jarrusatulassa olevien sylinterien kunto myös ne suojakumit, jos se on jumissa ettei mene taasen tämä remppa hukkaan Vaihda samalla ne jarrunestee kun uudet sylinterit on.Ei ole jarruhuolia taasen 80tkm kilometriin jolloin palat vaihtuu.
- vaihtoehto:
volvo_puranen kirjoitti:
Mitenkä nyt sanoisi jos jarrulevy kiero ja siinä heittoa niin ei jarrupalojen vaihto auta.Vaan käy ennenmin ostamassa nämä Brembot ja laita levy paikoilleen ja laita ne uudet jarrupalat. Samalla katso se jarrusatulassa olevien sylinterien kunto myös ne suojakumit, jos se on jumissa ettei mene taasen tämä remppa hukkaan Vaihda samalla ne jarrunestee kun uudet sylinterit on.Ei ole jarruhuolia taasen 80tkm kilometriin jolloin palat vaihtuu.
Jos autoon on vuosi sitten vaihdettu levyt ja palat, se ei ihan varmasti tarvitse uusia, ellei sillä ole ajettu yli 100tkm tuon vuoden aikana. Tai satulat ole laahanneet koko ajan. Minusta on aika tyhmää alkaa vaihtelemaan satuloita ja levyjä, ellei edes tiedetä missä vika on. Tuolla mainitsemallasi tavalla tuollaisen Volvon hinta menee jarruremontteihin kolmen vuoden välein.
Jos aloittajan kertomus pitää paikkansa kannattaa tarkistaa ensimmäisenä hammastangon ja raidetangonpäiden kunto ja samalla tietysti kaikki pyöräntuennan kumit ja nivelet. Sitten tietysti levyt ja palat vielä uudelleen, koska tuollainen vika löytyy varmasti jostakin.
- olisi vaan
väljät pyörännavat/laakeri vika...
- ongelma ?
selviskö ongelma?
- volvo_puranen
Kyselee mikäs siinä oikeasti oli vikana.Kiva olisi saada kommenttia että tämä motivaatio toimisi paremmin eli pulassa olevia kanssa autoilijoita yrittäisi auttaa.
- Tapaus......
Vaihda uudet levyt, palat ja herkistä jarrusatulat, vaiva on poissa taas vuosia.
- paikkansa
Noilla eväillä minäkin sain tärinän poistettua, eikä kustanna mahdottomia, tuon homman voi tehdä itekkin jos ei satu olemaan insinööri.
- Milla tuli kuntoon?
HÄ? No kun millä se TÄRISTYS tuli kuntoon? HÄ? Sama vika tarttunu tännekin. Riittikö jarrulevyjen ja palojen vaihto? Sanokaa oikea vastaus, elekääkä arpoko!
- vinkki 5
no vaikka palataan vuoteen 2008, niin voin sen verran opastaa, että jarrulevyt ja niiden suorujus ´voidaan mitata ja palojen kunnon näkee jo silmällä.
Jarrulevynkin voi asentaa huonosti ja täristys voi alkaa muutaman hetken äästä vaihdosta. Kannattaa puhdistaa kaikki paska, ruoste ja muut valupärsät pyörän navasta ennen levyjen asennusta, harvat niin tekevät ja sitten ihmetellään kun juuri vaihdetut levyt alkaa täristämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2533198Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell191780Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231463Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1381312- 1041268
- 801268
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531082Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581055- 137998
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967