Esimerkiksi jos sisarukset, tyttö 14 vuotias ja poika 15 vuotias, harrastavat seksiä omasta tahdosta, mikä on rangaistus?
Kupaa rangaistaan?
Siirtyykö rangaistus siihen saakka kunnes he täyttävät 18 vuotta?
Odottaako vankila toista 18 vuotiaana?
Kupaa rangaistaan?
Siirtyykö rangaistus siihen saakka kunnes he täyttävät 18 vuotta?
Odottaako vankila toista 18 vuotiaana?
Vastaukset 3
Vanhimmat
No okei.
Alkuolettamus on, että mitään painostusta, väkivaltaa tms. ei ole käytetty.
15-vuotias on rikosoikeudellisessa vastuussa teostaan. Rikosnimike olisi (RL 17 luvun 22 §) "nuorena henkilönä sukupuoliyhteys lähisukulaisten kesken":
"22 § (24.7.1998/563)
Sukupuoliyhteys lähisukulaisten kesken
Joka on sukupuoliyhteydessä oman lapsensa tai tämän jälkeläisen kanssa, oman vanhempansa tai tämän vanhemman tai isovanhemman kanssa taikka veljensä tai sisarensa kanssa, on tuomittava sukupuoliyhteydestä lähisukulaisten kesken sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Sukupuoliyhteydestä lähisukulaisten kesken ei tuomita henkilöä, joka on ollut sukupuoliyhteydessä oman vanhempansa tai tämän vanhemman kanssa ollessaan kahdeksaatoista vuotta nuorempi, eikä henkilöä, joka on pakotettu tai lainvastaisesti taivutettu sukupuoliyhteyteen."
>Siirtyykö rangaistus siihen saakka kunnes he täyttävät 18 vuotta?
Ei.
>Odottaako vankila toista 18 vuotiaana?
Ei. Alle 18-vuotiaana tehdyistä rikoksista tuomitaan hyvin harvoin ehdotonta vankeutta, lähinnä kyseeseen tulee henkirikokset ja törkeimmät seksuaalirikokset. No, okei, on tietysti mahdollista, että alaikäinenkin syyllistyy niin vakaviin omaisuus- tai huumerikoksiin, että häkki heilahtaa, mutta harvinaista se on.
Tässä (toivottavasti täysin teoreettisessa tapauksessa) valistunut arvaukseni on, että 15-vuotias jätettäisiin rangaistukseen tuomitsematta (rikoslain 6 luku 12 §).
Sitten ihan eri asia on se, että tenavat pitäisi ohjata terapiaan. Ensinnäkään, kenenkään 14-15 -vuotiaan ei pitäisi vielä harrastaa seksiä. Toiseksi, ei oikein ennusta hyvää seksuaalisen identiteetin kehittymisen kannalta, jos jo noin nuorena alkaa mennä vinoon.
Luultavasti lastensuojeluviranomaiset kiinnostuisivat asiasta.
Kiitos vastauksesta.
Näin oletin asian olevan.
Alle 18-vuotiaan tekemästä ei tuomita ehdotonta sitten millään, ja lisäksi hyväksikäyttöpykälät eivät päde noin pienellä ikäerolla sitten millään. 15 täyttäneelle lienee tulossa sakkoja, mutta koska hän oli tekoaikaan alle 18 hän voi maksaa ne koska vaan haluaa ajan kanssa.