Luen tämän palstan kirjoituksia päivittäin ja kirjoittelenkin joskus. Ihmetyttää vain jotenkin vihamielinen suhtautuminen raitistuneisiin. Meitä haukutaan v-mäisiksi tiukkapipoiksi jne. Mielestäni parasta antia palstalla on kertomukset omista juomisen aloittamisesta ja lopettamisesta sekä oireiden, sairaala- ja vierotushoitokokemusten jakaminen, asiallisesti. Tietenkin myös asioiden kyseenalaistaminen ja väittelyt tuovat lisäpotkua keskusteluihin.
Vihamielisyyttä...?
Kirroosi
3248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koska humalassa on hauskempaa ja alkoholistin elämä on ratkiriemukasta, siitä luonnollisesti seuraa se, että raittiilla on tylsää ja ikävää ja he ovat tylsiä ja ikäviä.
Vai miten se nyt olikaan.
En nyt tähän kopsaa mitään viestiä mutta on ihan tavallisiin viinanjuontia koskeviin viesteihin joku tupla-a-uhri vastaillut tosi aggressiiviseksi. Ei tässä nyt nähdä oikein metsää puilta - ei kaikilla alkoa käyttävillä ole ongelmaa sen kanssa, suurimmalla osalla itse asiassa ei ole.
Palstan nimi on alkoholi eikä alkoholisimista toipuminen tai tupla-a. Tietysti nekin kuuluu asiaan mutta kai kaikki viestit on sallittuja, mitkä aiheeseen liittyy.
ottaa boolia itsenäisyyden kunniaksi ja isänmaamme menestykseksi.
Tänään moni ottaa änkyräkännin niillä rahoilla, mitä perhe, nykyinen tai entinen, tarvitsisi juhlapäivän kunniaksi vähän parempaan ruokaan.
Tänään moni mies ja nainen on raittiina itsenäisyytemme kunniaksi.
Tänään moni mies ja nainen on töissä ja pitää yhteiskuntamme rattaita pyörimässä.