Toivottavasti tätä viestiä ei sensuroida. Osaako joku neuvoa?
Olen lievästi CP-vammainen, ja minulla on vammaton kumppani. Olemme kokeilleet seksiä muutaman kerran, mutta sopivaa asentoa on vaikea löytää. "Ongelma" on se, että minä olen ahdas eivätkä monet asennot käy minulle kireyksien ja jäykkyyden vuoksi. Mieluiten olisin yhdynnässä takaapäin, koska konttausasento on helppo, mutta tällöin mies sanoo häntäluuni olevan tiellä. Lääkäri suosittelee minulle liukuvoiteen käyttöä. Kumppanini on varsin ymmärtäväinen.
Kysyisin, millaisissa asennoissa muut vammaiset naiset ovat harrastaneet seksiä. En saa jalkojani kovin levälleen, joten ns. lähetyssaarnaaja-asento ei toistaiseksi ole onnistunut. Mielikuvieni vuoksi se kuitenkin kiehtoo minua eniten.
Naisille
10
1559
Vastaukset
- "Sanna"
Heips!
Suosittelen ottamista yhteyttä seksuaalineuvojaan. Hänen kanssaan voi keskustella kaikesta seksiin liittyvistä asioista ja ongelmista. Ehkäpä fysioterapeutiltakin voi kysyä vinkkejä asentoihin. Jos yhdyntä ei onnistu, niin voihan seksiä harrastaa muulla tavoin, kuten käsin tai vibraattorein... :)Vammani ei ole niin vaikea, ettei yhdyntä voisi olla mahdollinen. Sitä paitsi haluaisin joskus lapsen, eikä muu kuin luonnonmenetelmä tule kuuloonkaan.
- Neiti Nimetön
Suomi-tyttö kirjoitti:
Vammani ei ole niin vaikea, ettei yhdyntä voisi olla mahdollinen. Sitä paitsi haluaisin joskus lapsen, eikä muu kuin luonnonmenetelmä tule kuuloonkaan.
Itsekään en ole kovin notkea, mutta minä ja miesystäväni käytämme aika useasti sellaista asentoa, jossa makaan sängyllä selälläni ja jalkani ovat hänen olkapäällään/olkapäillään. Mikäli ei onnistu keskellä sänkyä, voitte kokeilla myös seuraavaa: makaat selälläsi ja pylly on aivan sängyn reunalla jolloin mies voi vaikka seistä sängyn vierellä ja pitää sinusta kiinni. Mikäli saat jalkasi taivasta kohti, suosittelen ainakin kokeilemaan em. asentoa.
Hyvää itsenäisyyspäivää ja joulun odotusta! :) Neiti Nimetön kirjoitti:
Itsekään en ole kovin notkea, mutta minä ja miesystäväni käytämme aika useasti sellaista asentoa, jossa makaan sängyllä selälläni ja jalkani ovat hänen olkapäällään/olkapäillään. Mikäli ei onnistu keskellä sänkyä, voitte kokeilla myös seuraavaa: makaat selälläsi ja pylly on aivan sängyn reunalla jolloin mies voi vaikka seistä sängyn vierellä ja pitää sinusta kiinni. Mikäli saat jalkasi taivasta kohti, suosittelen ainakin kokeilemaan em. asentoa.
Hyvää itsenäisyyspäivää ja joulun odotusta! :)Kokeilin aikoinaan nostaa jalat silloisen miesystävän olkapäälle enkä lainkaan pitänyt asennosta. Onhan tilanne voinut muuttua.
Yksi mahdollisuus olisi istua miehen sylissä. Ratsastus miellyttää minua, mutta miehen mukaan ahtaus korostuu siinä. Olemme puhuneet myös asennosta, jossa levittäisin jalkani sängyn reunan ulkopuolelle ja mies seisoisi niiden välissä. Onko kokemuksia?- Nimetön nainen
Suomi-tyttö kirjoitti:
Kokeilin aikoinaan nostaa jalat silloisen miesystävän olkapäälle enkä lainkaan pitänyt asennosta. Onhan tilanne voinut muuttua.
Yksi mahdollisuus olisi istua miehen sylissä. Ratsastus miellyttää minua, mutta miehen mukaan ahtaus korostuu siinä. Olemme puhuneet myös asennosta, jossa levittäisin jalkani sängyn reunan ulkopuolelle ja mies seisoisi niiden välissä. Onko kokemuksia?Tavallaanhan olet onnekaskin jos sulla on tiukat paikat,olen antanut itseni ymmärtää että miehet juuri sellaisesta tykkäisivätkin erityisesti.
Mutta jos on liian ahdasta niin ettehän käy asiaan liian nopeasti,oletko ehtint Kunnolla kastua ja pimpsasi "aueta",ainakin itselläni jos esileikki on ollut tosi pitkä tai muutenvaan on tosi kiimassa niin emätin on niin turvoksissa ja huulet auki että sisään imaisee melkein itsestään.
Voithan myös venytellä emätintäsi hieromasauvalla ja liukuvoiteella,tai pyytää miestäsi siihen mukavaan hommaan.
Käviskö ns.lusikka-asento tai sellainen että olet sängyllä mahallaan pieni tyyny lantion alla ja levität vähän jalkoja ja mies tulee takaapäin?
Ihmettelen kyllä että miten naisen häntäluu muka voi tökkiä takaapäin pannessa ikävästi,jos olet hirmu laiha niin jos koittaisit hankkia muutaman kilon pehmusteita kroppaasi voisi homma helpottua.
Ahtausongelma poistuu ajan kanssa kun tarpeeksi panee,löystyyhän se toosakin pikku hiljaa onneksi. Hyvää joulunaikaa ja nautinnollisia kokeiluhetkiä!
Toivottaa:pyörätuolilla liikkuva rivosuinen tyttö. - On
Suomi-tyttö kirjoitti:
Kokeilin aikoinaan nostaa jalat silloisen miesystävän olkapäälle enkä lainkaan pitänyt asennosta. Onhan tilanne voinut muuttua.
Yksi mahdollisuus olisi istua miehen sylissä. Ratsastus miellyttää minua, mutta miehen mukaan ahtaus korostuu siinä. Olemme puhuneet myös asennosta, jossa levittäisin jalkani sängyn reunan ulkopuolelle ja mies seisoisi niiden välissä. Onko kokemuksia?Olen ollut sängyn reunalle jalat sängyn reunalla ja mies seisoi ja, kun teki meillä hyvää mies otti minun jalat käsillä kiinni.
- Pyörätuolimanne
Ehkä ei kuitenkaan kannata mennä kyselemään neuvoja Invalidiliiton Lapin Kuntoutuskeskuksesta.
Taannoin menin ohjelman mukaan keskusteluun "seksuaalisuus voimavarana", yllätys oli melkoinen kun Invalidiliiton käsityksen mukaan se onkin ongelma paskan jäykkyydessä ja kusen karkailussa!
Kaiken lisäksi vammaislinjaston ruuat aiheuttavat tokkuraista päänsärkyä ja sesuaalista haluttomuutta...
- sinililja1965
Hei!
Olen itsekkin vammattoman kanssa ja olen löytäny rentoutumalla täysin selälleni ollessani lähetyssaarnaaja asennon missä jalat on hiukan koholla ja harallaa.
Kokeile korkeaa tyynyä masun alla joten olet kontillesi.Jos polvesi ovat koukistuvat.
Istun itse pyörätuolissa.
Toivottavasti tästä on apua - Sano
Sano suoraan hänelle mikä asento on sinulle paras ja kädellä voi myös tehdä ja molemmat sinä ja sun kaveri. Sitä täytyy opetella jonkun verran. Kaverini nauttiin siitä enemmän kuin yhdynnästä. Katso seksifirmejä ja lue asiasta kirjoista, kun opit tietämään, että käsisi kuin pimppisi silloin menee hyvin. sen ajatuksen oppii kyllä.
- lukenut
Suosittelen tätä kirjaa, siitä löytyy vinkkejä moneen:
The Ultimate Guide to Sex & Disability: For All of Us Who Live with Disabilities, Chronic Pain and Illness
Amazonissa: http://www.amazon.co.uk/Ultimate-Guide-Sex-Disability-Disabilities/dp/1573441767/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1258830784&sr=1-1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1119511Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686052Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1595387Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El305358Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään444286Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m873531Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783489En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102911Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1172894Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä492822