Mistä voisi johtua, kun uusi ATHLON kompastelee kevyesti pyörivissä peleissä?
Olen koettanut testata 2 peliä uudessa koneessani, ja prosessorikuormitus kiipeää 100 %:iin välittömästi, vaikka kyseessä on sentään AMD Athlon 2200 ja käyttiksenä XP home, ja tehotaso pysyy siellä:
- Blade Runner (vuodelta 1997): prosessoriteho 100 % kunnes suljen pelin, vaikka vaihtaisin desktopiin ja peli olisi staattisessa tilassa (ainoastaan pieniä animaatioita ja taustaäänet pyörivät ohjelmassa)
- Combat Mission 2 (3D-strategiapeli v. 2002). Vaihtaessani Desktopiin Prossa pudottaa nolliin kuten pitääkin, mutta seuranta ilmaisee, että pelin ollessa ruudussa on aina 100 % prossateho. Koettaessani pelata, näytönohjain tökkii todella pahasti vaikka toimi paremmin vanhassa koneessa, joka oli puolta pienemmällä prosessorilla ja Win 98:ssa.
Pelit ovat kokonaan kiintolevyillä
Systeemitiedot:
AMD Athlon 2200
512 MB muistia DDRAM
32 MB NVIDIA GEFORCE 2 Uusimmat ajurit
Emolevyn merkkiä en muista, mutta aivan uusi
Norton Antivirus 2004 (yritin poistaa autoprotectin, ei vaikuttanut)
Olen koettanut testata 2 peliä uudessa koneessani, ja prosessorikuormitus kiipeää 100 %:iin välittömästi, vaikka kyseessä on sentään AMD Athlon 2200 ja käyttiksenä XP home, ja tehotaso pysyy siellä:
- Blade Runner (vuodelta 1997): prosessoriteho 100 % kunnes suljen pelin, vaikka vaihtaisin desktopiin ja peli olisi staattisessa tilassa (ainoastaan pieniä animaatioita ja taustaäänet pyörivät ohjelmassa)
- Combat Mission 2 (3D-strategiapeli v. 2002). Vaihtaessani Desktopiin Prossa pudottaa nolliin kuten pitääkin, mutta seuranta ilmaisee, että pelin ollessa ruudussa on aina 100 % prossateho. Koettaessani pelata, näytönohjain tökkii todella pahasti vaikka toimi paremmin vanhassa koneessa, joka oli puolta pienemmällä prosessorilla ja Win 98:ssa.
Pelit ovat kokonaan kiintolevyillä
Systeemitiedot:
AMD Athlon 2200
512 MB muistia DDRAM
32 MB NVIDIA GEFORCE 2 Uusimmat ajurit
Emolevyn merkkiä en muista, mutta aivan uusi
Norton Antivirus 2004 (yritin poistaa autoprotectin, ei vaikuttanut)
Vastaukset 6
Vanhimmat
..eiköhän se ole ihan tarkoituskin, että pelit ja monet muutkin raskasta laskentatehoa vaativat ohjelmat ottavat prossusta täydet tehot irti. Siis mitä järkeä olisi siinä, että prossu toimisi vain puolella teholla?
Eri asia on tietenkin jotkut pienet taustalla toimivat ohjelmat.. esim. jos kuuntelee winampilla musiikkia, samalla kun tekee jotain muuta..
Tässä tapauksessa ko. peli ei ole laskentaa vaativassa tilassa ja ottaa silti täydet tehot. Olen ainakin 100% varma että 1800 MHz prossan ei tule olla 100 %:ssa kuin korkeintaan hetkellisesti, nimenomaan silloin kun pelillä tehdään jotain laskentaa vaativaa. Jos siinä on paikallaan oleva kuva ja hieman taustaääntä niin ei todellakaan. On aika sairasta, jos Athlon 1800 MHz hiihtää koko ajan sata lasissa tekemättä kuitenkaan näkyvää työtä. Sen tietää jo ns. maalaisjärjellä.
Sitäpaitsi, vanha athlon 750 Mhz ja Win 98 pyörittivät paremmin ko. sovellusta.
Tässä on nyt joku vielä suht. tuntematon ongelma, johon ei netin keskustelupalstoilta ole vielä löytänyt ratkaisua. Ongelma esiintyy ainakin XP:llä ja ME:llä useilla käyttäjillä, joskin hieman eri muodoissa, esim. joillakin se liitty internetin käyttöön. Minulla netti ei vaikuta, koska kytkin sen pois, samoin antiviruksen sekä päivitin näytönohjaimen ajurit. Voisiko syy olla jossakin XP:n päivityksessä, biosissa, vai missä? Onko olemassa jotain spywarea, troijalaista, virusta tms. joka ei näkyisi Norton 2004:ssä uusimmilla päivityksillä???
Otan kommentteja ja ideoita - villejäkin - vastaan.
No kyllä mulla ainakin on aina 100% kuormitus kun joku peli on päällä. Monet pikkuruiset DOS-softatkin saattavat pitää kokoajan täyttä kuormitusta, vaikka ne sinänsä "ei tekisikään sillä hetkellä mitään".
Näin on ollut aina, on nyt ja tulee aina olemaan.
Pitää muistaa, että näitä tietokoneiden kummallista maailmaa on joskus hieman vaikeaa ymmärtää maalaisjärjellä.. :P
Vaikka eipä ole tapana paljon kytätä moista asiaa, pääasia että mopo yleensäottaen toimii.
Kiitos näkökulmastasi. Ainahan voi leikkiä sitä ajatusleikkiä että ko. olisi normaali ilmiö, ja olla välittämättä moisesta. Olen kuitenkin myös joidenkin muiden ns. asiantuntijoina pitämieni suusta kuullut että noin ei pitäisi tapahtua. Siinä olen samaa mieltä, että maalaisittain ajattelu ei aina johda oikeaan lopputulokseen.
Oikeastaan aloin seuraamaan koko asiaa ja oletin prossan tekevän ylimääräistä tässä 100 % kuormituksessa nimenomaan siksi, että näytönohjaimeni (NVIDIA 32MB GF2 Asus V7100 Pro) kertakaikkiaan meni todelliseen suohon tarpomaan yrittäessään pelittää eräässä staattisessa 3D-ympäristössä scrollattaessa tässä uudessa koneessa. Vanhassa koneessa sama sovellus samoilla ajureilla ja samalla ohjaimella pyöri niin paljon paremmin, että eron huomaa ilman epäilystä.
Jos oletetaan, että pelin aiheuttama prossakuormitus olisi normaalia, niin mikä selittää kompuroinnin voimistumisen päivitettäessä nopeampaan systeemiin?
Nimenomaan tuon takia luulen, että prossa tekee jonkun simppelin työn liian monen mutkan kautta, eli tekee liikaa työtä. Se voisi myös heijastua näytönohjaimeen jotenkin (voisiko?). Ja olisiko se käyttiksen tai jonkun sen päivityksen aiheuttamaa?
Päivitän kyllä samantien Geforce FX 128 -megaiseen jos tiedän että se ratkaisee pulman (*ja* jos prosessori ei kärsi tästä). Mutta ratkaiseeko se todella?
Miksi ajaa jatkuvasti mopolla ryyppy päällä kun ilman ryyppyä kaikki toimisi paremmin. Nyt on tietokoneen ryyppy päällä ;)
Pelin käynnistyessä
prossun 100% kuormitukseen
on täysin normaalia, tapahtuu
jokaisella kokoonpanolla.
Mitä tulee tuohon epäilykseesi
siitä, että "prossu tekee
simppelin työn monen mutkan
kautta" on ihan kukkua.
Pullonkaulaksi muodostuu
tuo todella hidas
näytönohjaimesi, nopea 1,8 prossu
jaksaa syöttää dataa näyttiksen
GPU:lle hieman eri tahtiin kuin
750MHz, siitä johtuu tahmaaminen,
näytönohjain ei jaksa puskea dataa
siihen tahtiin, kuin prossu
sille työntää.
Siitä syntyy yksi klassinen
sanontakin, nopea prossu
vaatii rinnalleen nopean
näytönohjaimen, tai
päinvastoin.
Uuden näytönohjaimen hankinta
onkin suositeltavaa,
GF2 V7100:sesi toimii
hyvänä jarruna suorituskyvylle
jonka 1,8 pystyy tuottamaan
nopean näytönohjaimen kanssa.
Vältä kuitenkin
GeForcen FX5200-korttia, joka
perustuu vanhaan GeForce2
tekniikkaan.
Hyvä valinta on 100-150e:n luokassa
joko GeForce 4 Ti-sarjan kortti,
+200e:n luokassa Radeonin
9600 Pro, joissa on
DirectX9-tuki sekä paljon
vähemmän tehoa vievä
antialiasing verrattuna
GeForcen FX 5xxx-sarjaan
verrattuna.
HEip,
Kiitokset viesteistä ja vinkeistä. Asensin sitäpaitsi kaiken uudelleen seuraten tarkoin tilanteen muuttumista, ja tilanne oli sama eli hitaus vaivaa. Eikä johdu ainakaan viruksista tms.
Haxori. Onnistuit vakuuttamaan. Toisin sanoen onko siis niin, että prossu ei osaa hidastaa tahtia riittävästi vanhan moponäyttikseni mukaiseksi? Onko kysymys lisäksi kellotaajuuksista (tuota termiä en ole koskaan oikein ymmärtänyt)? Tulisiko ottaa huomioon emolevyn ominaisuuksia (esim. taajuudet) näyttistä hankkiessa?