Tein satunnaisesti vkl-töitä työttömänä ollessani. Luulin, etteivät niin pienet tulot vaikuta työmarkkinatukeen, ja Kelan sivuillakin luki taulukossa (jonka näköjään ymmärsin väärin):
"Tuloraja, jonka
ylittävät tulot vähentävät tukea (euroa/kk)
Yksinäinen: 253"
No siinä sitten jätin noin vuoden ajan merkkaamatta työpäiviä. Asia kuitenkin vaivasi ja kerran päätin marssia Kelaan ilmoittamattomat palkkatiedot kädessä ja kysyä miten asia on, ja olisihan ne pitänyt olla ilmoitettu. Kelatäti sanoi kuitenkin että ei tarvitse pelätä että mitään poliisia sekoitetaan juttuun, kun näin itse tulin kuitenkin asian omatoimisesti ilmoittamaan.
Kela oli siis maksanut 600 e liikaa. Tuli selvityspyyntö, ja kirjoitin selvityksen. Sitten maksoin kaiken takaisin. Ajattelin että asia on ok. No sitten vähän ajan päästä tuli ihan samanlainen selvityspyyntö. Mitä ihmettä, olin jo antanut oman selvitykseni sekä maksanut kaiken takaisin. Joku vahingossa postittanut minulle samat paperit? Kirjoitin että "maksoin jo kaiken takaisin, tämä lienee joku erehdys".
Nyt tuli sitten poliisilta kirje, että kuulusteluun pitäisi mennä. En tiennyt että tästä näin iso juttu tulisi.
Miksi ihmeessä Kela lähetti ihan samanlaiset selvityspyyntöpaperit, varmaan joku siellä hävittänyt aiemmat tms.?
Saankohan nyt jonkun rikosmerkinnän vai mitäh? Apua :S
T. Tyttö 20v
"Tuloraja, jonka
ylittävät tulot vähentävät tukea (euroa/kk)
Yksinäinen: 253"
No siinä sitten jätin noin vuoden ajan merkkaamatta työpäiviä. Asia kuitenkin vaivasi ja kerran päätin marssia Kelaan ilmoittamattomat palkkatiedot kädessä ja kysyä miten asia on, ja olisihan ne pitänyt olla ilmoitettu. Kelatäti sanoi kuitenkin että ei tarvitse pelätä että mitään poliisia sekoitetaan juttuun, kun näin itse tulin kuitenkin asian omatoimisesti ilmoittamaan.
Kela oli siis maksanut 600 e liikaa. Tuli selvityspyyntö, ja kirjoitin selvityksen. Sitten maksoin kaiken takaisin. Ajattelin että asia on ok. No sitten vähän ajan päästä tuli ihan samanlainen selvityspyyntö. Mitä ihmettä, olin jo antanut oman selvitykseni sekä maksanut kaiken takaisin. Joku vahingossa postittanut minulle samat paperit? Kirjoitin että "maksoin jo kaiken takaisin, tämä lienee joku erehdys".
Nyt tuli sitten poliisilta kirje, että kuulusteluun pitäisi mennä. En tiennyt että tästä näin iso juttu tulisi.
Miksi ihmeessä Kela lähetti ihan samanlaiset selvityspyyntöpaperit, varmaan joku siellä hävittänyt aiemmat tms.?
Saankohan nyt jonkun rikosmerkinnän vai mitäh? Apua :S
T. Tyttö 20v
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kela on ärhäkkä tekemään tutkintapyynnön, ts. taitaa olla aika automaattista päästä poliisin pakeille ja usein käräjille.
Kun tilanteesi on ilmeisesti selkeä erehdys, niin en oikein usko, että syytekynnys ylittyy. Selvitä vaan perusteellisesti poliisisedälle/tädille asia ja ota mukaasi kaikki mahdolliset dokumentit tapaamiseen, myös tuloste Kelan sivusta, jonka olet väärin ymmärtänyt. Tuossa vain lienee kyse muusta kuin työmarkkinatuesta, vaan väärinkäsitys, mikä väärinkäsitys. Jos vielä on tallella Kelalle tekemäsi selvitys, niin vie sekin mukanasi.
Poliisi voi armahtaa, syyttäjä voi armahtaa, vaan Kela ei.
Jos kaikesta huolimatta päädyt käräjille (mitä en oikein selvityksesi perusteella usko), niin käänny oikeusavun puoleen. Ainakin Helsingissä voi mennä yksityisen asianajan tykö ja saada oikeusavun asianajajan palkkioon. Et pärjää yksin Kelan lakimiestä vastaan.
Kela taitaa olla aika suuri oikeuslaitoksen työllistäjä. Oikeuslaitoksella olisi varmasti tärkeämpiäkin juttuja käsiteltävänä, varsinkin kun Kela joka tapauksessa perii hallintoteitse saatavansa. Mitään se ei siis menettäisi, vaikka jättäisi käräjät käymättäkin. Kyse onkin puhtaasti asiakkaan sanktioimisesta.
Kela ei tee maksuvaatimusta käräjille ilmeisesti sen vuoksi, että jos se häviää jutun, niin se ei voisi sitten hallintoteitse enää perintää suorittaa. Kun ei laita käräjille takaisinperintävaatimusta, niin vaikka häviää käräjille, Kela voi silti suorittaa takainperinnän hallintoteitse.
Vaikka käräjille joutuisitkin (mitä en usko tilanteessai), niin kyse on niin pienestä jutusta, ettei mitään rikosrekisterimerkintöjä tule.
Ota siis rauhallisesti.
Pelätttävää tutkivat vain oletko syyllistynyt
petokseen .Kun kerrot kaiken,mitä tossa äsken oli
saat luultavasti petos syytteen siinä kaikki.
Ja lievimmän mahdollisen rangaistuksen.
Katsos kun niiden on pakko,kun olet rikkonut lakia.se ,että ei tiennyt ei vaikuta asiaan.
Mutta taas opit sen,että älä ikinä toistan älä ikinä
kysy mitään viranomaisilta varsinkaan sos ,kela., työkkäri. Ja kerro omasta elämästäsi
mahdollisimman vähän,pidä sellaista pankki tiliä
johon ohjaat yhteiskunnan maksut sos ,kela, työkkäri.Maksat tältä vuokran loput nostat käteisenä .Hommaat toisen tilin jolta hoidat muut asiasi.Älä anna puhelinnumeroasi heille.Sano
että liittymä on mutta puhelin on rikki eikä varaa ostaa uutta.Etkä vastaa tuntemattomiin numeroihin tai sitten pidät viranomais liittymää
johon et vastaa.Sähköposti osoitteetta ei ole tai olet unohtanut salasanan ja käyttäjätunnuksen.
Muutenkin suhtaudu viranomaisiin,kuin johonkin joka haluaa sinulle pahaa.Näin pystyt säilyttämään edes osan omaa yksityisyyttäsi.
nimittäin että pidät kahta pankkitiliä, ja toiselle ohjaat henk. koht tulot ja muut.Ainakin sossuavustuksissa sossulla on oikeus päästä asiakkaan tilejä katsomaan, mikä onkin hämmästyttävää, pidetään ihmisiä ilman muuta rikollisina. Salainen pankkitili tulee ilman muuta joskus sosun tietoon ja silloin voi taas olla poliisiasia. Parempi on hoitaa mahdolliset vipit ym käteisellä.ja kätkeä mahdolliset säästöt sukanvarteen. Ja puhelinnumero kai voi olla salainen, ja muutenkaan ei ole pakko pitää puhelinta tai edes sähköpostiosoitetta. Viranomaiset voivat kommunikoida postitse.
"Ainakin sossuavustuksissa sossulla on oikeus päästä asiakkaan tilejä katsomaan"
Tuohon en usko, että sossu pääsisi katsomaan taikka saisi pankista asiakkaan saldotiedot tietoonsa. Mutta sossu saa tietoonsa ne pankkitilinumerot joihin hetu täsmää. Sitten sossu pyytää asiakkaalta tiliotteet.
Mutta sossu sai ennen laittomasti tietoonsa Postipankista soittamalla asiakkaan saldotiedot. Tuolloin ei ollut vielä pakko esittää tiliotteita sossulle.
hyvin harvinaista että lähtevät erikseen tarkastelemaan.Missä pankissa niitä tilejä on.
Ja tietysti käteinen on aina käteistä
..luulen että petossyyte odottaa.
Jos täyttää työtön - työtön lapun ja sen allekirjoittaa ja kuitenkin on tehnyt töitä ja ansainnut rahaa, saa melko suurella todennäköisyydellä petossyytteen.
Voi tulla jopa ehdonalaista.
Yhteiskunta rankaisee paljon ankarammin mutaman euron huijannutta kuin miljoonarosvoja.
''Jos täyttää työtön - työtön lapun ja sen allekirjoittaa ja kuitenkin on tehnyt töitä ja ansainnut rahaa, saa melko suurella todennäköisyydellä petossyytteen.''
Normaalisti kyllä, mutta aloittajan tapauksessa on sen verran lieventäviä juttuja, että ei niin kirkossa kuulutettu juttu. Itse asiassa en usko, että syytekynnys ylittyy, jos kaiken esittää, mitä aloitusviestissäkin ja vielä dokumentit päälle.
Kelan sivusto on sen verran epäselvä ja joiltain osin suorastaan harhaanjohtava, ettei mikään ihme, jos väärinkäsityksiä syntyy. Kela vois ottaa syyn niskoilleen.
Olen kerran Kelan sivuston suorastaan väärään johtavasta tiedosta sinne soittanutkin, vaan mitään ei ole tapahtunut.
Olen joskus kirjoittanut joistain epäkohdista Kelalle. Sain vastauksen, jossa seitsemästä kappaleesta neljässä oli asiavirhe. Itse en ollut uskoa juttua ja kävin vastauksen juristityötoverin kanssa läpi. Hän vahvisti asian.
''Voi tulla jopa ehdonalaista.''
Höpö, höpö. Olen sen verran oikeussaleissa työn puolesta luuhannut, että kyllähän ehdolliset tuomiot edellyttävät vähän jotain muuta.
Sitäpaitsi ennen kuin tulet tuollaisia latelemaan, niin opiskelehan ensin, mitä sana ehdonalainen tarkoittaa...
..olet oikeassa ja minä väärässä.
Olet ainakin siinä oikeassa että tuo mitä kirjoitin oli luuloa ei tietoa.
En kuitenkaan tahallisesti halunnut säikytellä.Sori vaan, jos minulla oli väärää luuloa.
Oikeus ei voi tässä nyt mitään muuta kuin tuomita.
Peruste on se yhdenvertaisuus lain edessä .Kela panee kaikki väärin käytökset eteenpäin.Se mitä lukee kelan kotisivuilla ei ole mitään merkitystä.Tässä asiassa.
toinen peruste yleinen lain kunnioitus.
Kela voittaa aina
Suomalainen ei koskaan
Jos kirjoittaa sanan "työtön" sellaisen päivän kohdalle, jolloin on ollut työssä, on sen tehnyt tietoisesti.
Kyllä kelan sivuilla on ymmärrettävästi kerrottu oman työn vaikutus työmarkkinatukeen.
Sama juttu vaikka saisi ansiosidonnaista.
Asia on kassoja ja kelaa sitovassa työttömyysturvalaissakin sanottu.
Terv. satunnaisesti työtä tekevä extraaja
Saanet petoksesta sakot. Näin ainakin päättyi vastaavantyyppinen tapaus erään elokuvaohjaajan osalta. Sakon suuruus taisi olla luokkaa 30-40 päiväsakkoa. Sakon määrää saattaa alentaa se, että olet itse ilmoittanut asiasta.
Tai ainakin tuomio petoksesta, sakot ja merkintä
rikosrekisteriin. Kelassa on niin monta erilaista
virkaintoista lakimiehen kloppia, että DDR:n
turvallisuuspalvelu stasikin olisi ylpeä niistä.
Kela on tunnetusti yhteiskunnasta syrjäyttäjä nro:1.
Ei pitäisi kirjoitella asiasta, mistä ei mitään tiedä.
Aloittajan vuoksi todettakoon, että sakkoja ei merkitä rikosrekisteriin. Täytyy olla ihan toisenlaisia tuomioita, jotta rikosrekisteriin nimensä saisi ikuistetuksi.
Kuten aikaisemminkin tuli todetuksi, niin ei se petostuomiokaan ole aloittajan tilanteessa kirkossa kuulutettu.
Kunhan ensin on poliisi kuulustellut ja ratkaissut sen, siirtääkö asiaa syyttäjän harkittavaksi. Sen jälkeen syyttäjä sitten erikseen harkitsee, että ylittyykö syytekynnys. Vasta sitten tulee käräjät, jos tulee. Vasta käräjävaiheessa Kelan lakimies tulee kuvioihin mukaan, sitä ennen osuus on vain tutkintapyynnön tekemisessä.
Ei se Kela aina juttujaan voita tai saa edes käräjille asti. Ihan turha pelotella aloittajaa turhaan.
''Ajattelin että asia on ok. No sitten vähän ajan päästä tuli ihan samanlainen selvityspyyntö. Mitä ihmettä, olin jo antanut oman selvitykseni''
Ei kai tuossa ole käynyt niin, että Kela on hävittänyt antamasi selvityksen? Kelasta katoaa kummasti papereita. Minä olen aina antanut kaikille neuvon, ettei Kelaan kannata jättää paperipalaakaan pyytämättä kuittia.
Tuohon olen päätynyt ihan oman kokemukseni vuoksi. Työssäoloajaltani tiedän kolme eri tapausta, joissa Kelassa on hävinnyt asiakirja. Noiden lisäksi kahdelta sukulaiseltani on kadonnut Kelassa asiapaperit. Toisella kerralla onneksi sukulaisellani oli Kelan leimaama kopio, joten Kela ei päässyt asiasta mihinkään. Toinen sukulaiseni nosti äläkän ja ilmoitti, että asiakirjan on löydyttävä Kelasta. No löytyihän se, mutta väärän henkilön asiapapereiden joukosta. Kaiken huippu oli se, kun minä jätin pienen kaupungin Kelaan sen pyytämät kaksi tiliotetta. Kun tiliotteet piti välittömästi toimittaa eteenpäin virkailijalle, jonka työhuone oli parin metrin päässä, en poikkeuksellisesti pyytänyt kuittia. Vaan eiväthän ne tiliotteet koskaan päätyneet sinne, minne piti. En itse toimittanut perille sen vuoksi, koska virkailija oli varattu.
Mitä tulee sitten tuohon Kelan tekemään tutkintapyyntöön poliisille, niin minusta on vähintään kyseenalaista kuormittaa muutenkin ylityöllistettyä poliisia Kelan kannalta pienten summien vuoksi, mitkä Kela hoitaa joka tapauksessa itse takaisinperinnällä, joten tappiota Kelalle ei tule. On siis kyse pelkästään muutenkin huonossa asemassa olevan ihmisten kiusaamisesta ja kostomentaliteetista.
Suurimmat huijarit löytyvät kyllä ihan muualta kuin Kelan asiakkaista - varsinkin jos juttu johtuu Kelan informaation väärinkäsittämisestä, niin kuin aloittajan tilanteessa on ilmeisesti kyse. Se, että ymmärtää Kelan jakaman tiedon väärin, ei mikään kumma ole, sen verran sotkuisesti Kela asioita usein selvittää.
Olet syyllistynyt petokseen, josta oikeudessa tulee sakkotuomio ja merkintä rikosrekisteriin.
Ei pitäisi kertoa faktana, kun ei näytä asioista mitään tietävän.
Kun tuo rikosrekisteri tuntuu sinnikkäästi täällä pyörivän asioista tietämättömien hokemana, niin kerrottakoon, että vain vankeusrangaistuksista tulee merkintä, ei pelkistä sakkotuomioista.
Aloittajan rike on pieni ja siinä on niin paljon lieventäviä asianhaaroja, että jos nyt ylipäänsä lähtee poliisilta eteenpäin, niin pahin mahdollinen on pieni sakkotuomio, jota ei mihinkään rekistereihin laiteta. Mutta epäilen, että tuskin tuomiota tulee.
Työtön ei saa enää mitään työpaikkaa, jos syyllistyy työttömyysturvapetokseen, luvattomaan television katseluun.myymälävarkaudet vähäinen rikos vaikeuttaa työsaantia elämässä, työnantajat tutkivat tarkkaan työttömän taustat ennen kuin työsuhde tehdään. työttömyysturvaa ei pitäisi maksaa ollenkaan jos työtön ei sijoitu työmarkkinoille kun on aiheuutanut rikok´sen
Mistäs luulet, että työantajat saavat selville tuollaiset pikkurikkeet? Ei niitä merkitä rikoskerekisteriin, joten tuon valheen levittelyn voisi jo lopettaa. Oikeuslaitoksen palveluksessa olleena tiedän kyllä nuo jutut.
No johan pomppas:)
Mulla on jätetty jopa pahoinpitelykin merkaamatta rikosrekisteriin ja näpistyksiä ei todellakaan merkata yhtään mihinkään.
Petokset voi näkyäkin, mutta joku tämmönen ei nyt tule näkymään missään.
Rikosrekisterissä näkyy vain vankeustuomiot.
Ilmeisesti näin on, mulla näkyy kyllä ilman vankeustuomioitakin ainakin yks pitely ja jotain pientä piristävää:)
Mitä tietoja rikosrekisteriin merkitään?
Rikosrekisteriin tulee merkintä, kun henkilö tuomitaan:
* ehdottomaan tai ehdolliseen vankeusrangaistukseen
* ehdollisen vankeusrangaistuksen ohessa sakkoon (oheissakkoon), yhdyskuntapalveluun tai valvontaan
* ehdottoman vankeusrangaistuksen sijasta yhdyskuntapalveluun
* nuorisorangaistukseen tai nuorisorangaistuksen sijasta sakkoon
* viralta pantavaksi tai
* jätetään syyntakeettomana tuomitsematta.
Muista kuin edellä luetelluista sakkorangaistuksista ja sakon muuntorangaistuksista ei tule merkintää rikosrekisteriin.
Ala vaan kylmästi TT-tuki -40%.Voin muuten sanoa
,että kannattaa.Muuten vielä joku päivä lataset
jotain virkailijaa ja siiä sitten tulee kiinteetä
salesti.Sen verrran pitäisi olla itsesuojelu vaistoa,että tämän tajuat.Niillä ku ei ole ollenkaan.