Hei!
Osaisiko joku ystävällinen sielu kertoa minulle, kuuluuko kuorma-autojen pesu, jossa tarvitsee C-korttia, siivousalan/kiinteistöalan tessiin?
Eli mulla olisi tuollainen homma tarjolla, mutta olisi kiva tietää, mitä siitä kuuluisi maksaa..
Kiitos jo etukäteen!
Osaisiko joku ystävällinen sielu kertoa minulle, kuuluuko kuorma-autojen pesu, jossa tarvitsee C-korttia, siivousalan/kiinteistöalan tessiin?
Eli mulla olisi tuollainen homma tarjolla, mutta olisi kiva tietää, mitä siitä kuuluisi maksaa..
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuuluu ilmeisesti PAM'in eli matalapalkka-alan eli ennen vanhaan kutsuuttiin köyhäin aloiksi tessiin.
Köyhäinalan tessi tarkoittaa 7-0 euroa tunnilta.
Köyhäinalan etuna on se, että voi saada köyhäinavustusta. Sitä saa KELA'sta. Niillä köyhäinavustuksilla on erilaisia nimikkeitä, kuten esim asumistuki. Niitä vaan ei enää ole ns korrektia kutsua köyhäinavustuksiksi.
Todellisuus on näillä köyhäinalojen työmarkkinoilla vaan se ettei palkoilla pysty elämään ihmisarvoista elämää.
Tiesittekö ettei yksinelävä ihminen, joka saa 1500 e/kk palkkaa miinus verot ja maksaa siitä käteen jäävästä osuudesta puolet vuokraa (Helsingissä), todellakaan saa esim asumistukea.
Hyvinvointivaltiota ei enää ole.
Äänestäkää vaan uudelleenkin Kokoomusta - he kyllä pitävät huolen köyhäinavustuksien alasajosta!
1500e/kk on kuitenkin ihan sellainen raha yksinelävälle jotta elää kun vähän katsoo miten elää. Ei liittynyt hurjasti alkuperäiseen mutta tolla palkalla olisin ihan tyytyväinen. Valintakysymys on myös asunto, pärjäisiköhän sitä vähän edullisemmassakin asunnossa jne...
1500 eurosta jäisi 600 euroa kuussa käteen.
Asunto Helsingin seudulla ei ole valintakysymys vaan hyvää tuuria jos vuokra-asunnon saa. Omaan ei noilla palkoilla ole mahdollisuutta ja yksiöstä saa pulittaa 500 -800 euroa vuokraa.
Halvemmalle pk-seudulla muuttaessa se halvennus kuluu matkakuluihin.
Köyhyys ei todellakaan ole valintakysymys ainakaan työntekijälle.
Päättäjien valinta se sen sijaan on.
Sulla on aika valtava veroprosentti jos vaan 600 jää käteen?? :O Jos ei pärjää tuloillaan niin sitten kannattanee muuttaa halvemmille seuduille ja/tai hakea paremmin palkattua työtä? Tai tyytyä hiukan vaatimattomampaan elintasoon jne. Onneksi ei ole "pakko" asua helsingin seudulla. :)
600 jää käteen vuokran jälkeen yksin asuvalla Helsingissä. Muualla työvoimatilanne taas on huonompi, joten se ei ole kaikille Helsingin seudun matalapalkkaisille mikään vaihtoehto. Sitäpaitsi siivoojia tarvitaan tällä seudulla - onhan täällä sitä siivottavaakin. Paremmin palkatuissa töissä olevat ihmiset ovat paremmin koulutettujakin, joita siivousalalla taas on vähemmän, joten parempi palkkaisen työn löytäminenkään ei taida onnistua. Ja jos onnistuisikin niin silti pk-seudun siivoojat ovat köyhyysloukussa tuloinensa.
Katsoppas PAMin sivuilta palvelunumero ja soita sinne. Työnantajastasi riippuen TES voi olla mm huoltamoalan tes. Samalla voit liittyä liittoon.