Kysyisin teiltä, että ihastutko yleensä ensisilmäyksellä vai vaatiiko ihastuminen kunnon tutustumisen. Ihastutko aina tietyntyyppisiin ihmisiin, siis ihastutko aina esim.tummiin/vaaleisiin, ruskeasilmäisiin/sinisilmäisiin jne. Itse ihastun yleensä ensisilmäyksellä ja poikkeuksetta tummiin, ruskeasilmäisiin miehiin...
Ihastumisesta
-ihastunut-
111270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ulkokuoreen, vaan ihmiseen.
asia on noin, loppupeleissä. Ihastuminenhan ei vielä välttämättä johda mihinkään vakavampaan, jos yleensä johtaa mihinkään.Ihastua voi elämänsä aikana montakin kertaa, eikä kaikkien kanssa kävellä alttarille. Rakastaminen ja sitoutuminen on taas eri juttu.
Ihastuminen on minun mielestäni vielä aika kevyttä kiinnostusta ja usein joku ulkoinen asia herättää kiinnostuksen toista kohtaan. Katse, hymy, kohtelias käytös, huumori ja silmää miellyttävä ulkoinen olemus saattavat joskus saada aikaan ylimääräisiä sydämentykytyksiä iästä ja siviilisäädystä riippumatta. En omasta mielestäni ole pinnallinen, vaikka tällaiset ulkoiset asiat joskus mielenrauhaani järkyttävätkin:)
Joskus on tapahtunut samana päivänä, kun on ihmisen ensimmäistä kertaa tavannut ja toisinaan on mennyt vuosia.
Vaalea- ja tummahiuksisia, sini- ja ruskeasilmäisiä on ollut joukossa. Lyhyitä ja pitkiä. Ei mitään kovin selvää yhteistä piirrettä.
minä usein ihastun ensisilmäyksellä ja jokainen mies on ollut aivan erilainen, pitää vaan olla sitä jotakin, niin se riittää...;)
helpolla vaikka ihminen olisi kuinka kaunis tahansa ,pitää olla paremmin tutustunut ja vähintään juteltu muutaman kerran. ulkoinen tekijä ei ainut tekijä mikä ratkaise ,,pitää löytyä sisäistä kauneutta myös.
Vähän molempia. Usein ihastun naisessa ulkonäkööN, mutta ihastus ei kestä jos naisen luonne paljastuu vastenmieliseksi. Näin on usein varsinkin kauniiden naisten kohdalla. Saattaa olla myös niin, et olen tuntenut jonkun ihmisen viikkoja/kuukausia ja se ihastus tulee jostain puun takaa.Sen tyyppiset ihastukset kestävät pitempään ja usein kyseessä keskinkertaisempi, mutta yleensä persoonallinen nainen.
vaikka saatan huomata kyllä heti ihastukseni kohteen jo aikaisemmin. Poimin hänet joukosta kyllä mutta varsinainen ihastuminen tulee myöhemmin.
Ensin herättää huomion jollain tavalla, ja ajan kuluessa yhtäkkiä iskee tajuntaan että ei saakkaan toista enää mielestään.
kyllä sitä aluksi huomaa toisen ja sen sitten tietää jo siinä vaiheessa että tunteet tulevat kasvamaan ;]
..joskus voi olla useampia ihastuksia kerrallaan ja en sanoisi, että ihastuisin aina samanlaisiin henkilöihin!
;]
jos nyt vielä tuosta ulkonäöstä, että jos nyt saisin valita niin kyllä minä enemmän tummatukkaisista jne. pidän ;}
ensisilmäyksellä. Ja rajusti. Mutta harvoin, noin 4-5 vuoden välein. Ihmeellinen sykli siinäkin...