heips! mulla on 500litranen akvaario. joka on 180pitkä.mulla on siinä kaksi loistevalorunkoa.
ja ajattelin että laitan ne katosta roikkumaan,mutta mietityttää että väheneekö valoteho jos valasimet roikkuvat katosta? oon lukenu jostain että valasimet pitäs olla 50cm korkeudella akvasta? miksi niin paljon? eikö joku 20-30cm riitäisi?
kiitos avustanne=)
valaisimista
2
320
Vastaukset
- fish KING
valotehoa akvariota kohden pitäisi olla n. 0.4 Wattia/litra ja loisteputkilla on paras mitä lähemmäksi akvaariota ne saisi. Kattoon roikkumaan asentaminen on hyvä juttu mutta alemmaksi kuin 20cm olisi hyvä korkeus.
Jos akva on vielä korkean mallinen 50cm, on syytä lisätä tuota Watti tehoa 0.6 wattiin litraa kohden ja valosävyä koittaa pitää koko spektrin kaaren alueelta.
Kaikki nk. kaupan putket voi unohtaa heti, warmhite voi olla yksi neljästä sävystä mutta jos putkia on vain yksi-kolme on ainakin yhden putken oltava suurteho putki, 7000 kelviniä.
Myös kasveille olisi syytä olla oma putkensa ja perus akvaario sävyä vielä yksi putki, esim. aquastar.- kattoonn
juu..mulla on neljä loisteputkea,kaksi kasveille ja toiset päivänvalo. niissä on merkintä 10000kelviniä. (jos tuli nollia tarpeeks=)
en tiiä sit että tuleeko ihan tuota 0,5w/l
mutta kaipa sillä vähemälläkin tavalliset kasvit kasvaa?
kiiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827732Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415302Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/874145Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y592812- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5752165Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi101934Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.721184