Painon tunnetta ja kipuilua

Onko teillä muilla kipuilua alamahassa? Kivuttomia supistuksia tulee jatkuvasti. Nyt olen raskausviikolla 34. Välillä tuntuu välilihassa painon tunnetta ja kipua, varsinkin kun kääntyy täi nousee sängystä. Onkohan tämä normaalia? Pelottaa et vauva syntyy keskosena kun itsekkin synnyin jo 36 6.
3494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

samoja tuntemuksia. Suipistelee kivuliaasti japainaa alapäätä niin julmetusti ja sit viel vihloo kohdunsuulta vauvan liikkuessa ja ilman. Joten olen itse harkinnu meneväni lääkäriin tarkistuttamaan onko kaikki paikat viel sillee sopivasti kiinni kun neuvola on vasta 10 pvän päästä , no siel ei sisätutkimusta tehdäkkään ja synnytystapa-arvio on vkolla 37 ja siihen nyt on viel ainakain se kaks ja puol-kolme vkoa

Äänestä
  • on samoja juttuja mullakin.. painaa ja kipeetä tekee alapäässä..varsinkin kun kääntyy sängyssä tai nousee pystyyn.. nyt rv 35 ja viikolla 34 4 katsottiinn kohdunsuun tilannetta ja vauvan painoo jne..kaikki oli ihan ok ja aikalailla kohdunsuu ennallaan..pehmentynyt hieman .

    Äänestä

  • sama juttu täällä.. kirjoitti:

    on samoja juttuja mullakin.. painaa ja kipeetä tekee alapäässä..varsinkin kun kääntyy sängyssä tai nousee pystyyn.. nyt rv 35 ja viikolla 34 4 katsottiinn kohdunsuun tilannetta ja vauvan painoo jne..kaikki oli ihan ok ja aikalailla kohdunsuu ennallaan..pehmentynyt hieman .

    Mulla myös nyt (34 6) sattuu alavatsaan, on kivuttomia supistuksia useita kertoja päivittäin ja öisin erityisesti. Kipeitä supistuksia on myös ollut muutama, emättimessä tuntuu viiltävää kipua, paineentunnetta, nivustaipeissa myös jomottaa, jalkoja ja selkää vihloo ajoittain... Myös päätä särkee usein.
    Ilmeisesti siis loppuajan tyypillisiä vaivoja.

    Lääkärissä tarkistettu että kaikki kunnossa. kohdunsuu vielä kiinni, kohdunkaula 3 cm ja raskausmyrkytys poissuljettiin myös.. Vauveli voi hyvin.. onneks alkaa olla viikot jo aika vähissä, välillä alkaa jo kovasti kyllästyttää tämä odottelu.=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks tammimamma kirjoitti:

Onko teillä muilla kipuilua alamahassa? Kivuttomia supistuksia tulee jatkuvasti. Nyt olen raskausviikolla 34. Välillä tuntuu välilihassa painon tunnetta ja kipua, varsinkin kun kääntyy täi nousee sängystä. Onkohan tämä normaalia? Pelottaa et vauva syntyy keskosena kun itsekkin synnyin jo 36 6.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu