Mitä

tarkalleen niistä "seteliselkärankaisista" siinä Pohjolan työssä?
7618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Seteliselkärankaiset on tietty semmoset jotka arvioi kaikkia asioita rahassa. Vähempiosaisista nämä ei piittaa. Eikä ne osaa kuvitellakaan minkälaista on pienellä rahalla kituuttaminen.

Äänestä
  • Siksi ovat aktiivisia ja toimivat niin etteivät joudu "kituuttajien" joukkoon.
    Toimikaa ruikuttamisen sijasta, niin pääsettä ongelmastanne eroon. Ei teitä sieltä kukaan tule hakemaan, ei edes Lahdensivu.

    Äänestä

  • tietää vähällä rahalla kitu... kirjoitti:

    Siksi ovat aktiivisia ja toimivat niin etteivät joudu "kituuttajien" joukkoon.
    Toimikaa ruikuttamisen sijasta, niin pääsettä ongelmastanne eroon. Ei teitä sieltä kukaan tule hakemaan, ei edes Lahdensivu.

    myös jotain katkeruuteen viittaavaa vaalitappiosta tai jotai sellaista?

    Äänestä

  • tietää vähällä rahalla kitu... kirjoitti:

    Siksi ovat aktiivisia ja toimivat niin etteivät joudu "kituuttajien" joukkoon.
    Toimikaa ruikuttamisen sijasta, niin pääsettä ongelmastanne eroon. Ei teitä sieltä kukaan tule hakemaan, ei edes Lahdensivu.

    Telkkarissa väiteltiin muutama viikko sitten verotuksesta, siitä, onko oikein, että työllä hankittu raha on huomattavasti rankemmin verotettu kuin pääomatulo. Siinä kokoomuksen kansanedustaja Espoosta ihan totisella naamalla kertoi kuinka kuka tahansa meistä voisi olla kuten Ollila. Tähän "välkky" Sarasvuokin joutui pistämään jarruja. Osoittaa suurta tyhmyyttä väittää, että kaikilla on mahdollisuudet hyvään toimeentuloon kunhan vain yrittää.

    Sen joka tällaista väittää kannattaisi hakeutua vähän laajempaan ihmisjoukkoon näkeäkseen tavallisten ihmisten arkea. Se että rahaa on kertynyt joillekin enemmän kuin toisille ei vaan yksinkertaisesti johdu läheskään aina viisaudesta tai älykkyydestä tai edes kyvyistä.

    Sivistyksen yksi mitta on siinä kuinka hyvin pidämme huolta heikommista. Oletko sinä sivistynyt? Mieti sitä illan hiljaisuudessa!

    Äänestä

kirjaston lehtisalissa. Siinä oli myös surkeat kuvat näistä vaalitappion anti-sankareista.

Äänestä
  • Oikeistolaiset eivät tunnusta onnen ja sattuman asiaa menestyksessään. Kaikki menestys on kiinni vain heidän omasta erinomaisuudestaan ja muiden tyhmyydestä, laiskuudesta sekä välinpitämättömyydestä, kun eivät ymmärrä toimia niin kuin oma paras olisi. SIIS OMA PARAS.

    Kun itsetunto on kukkarossa, täytyy kukkaroa suojella, jotta itsetunto ei menisi. Miksi vähempiosaisilla on röyhkeyttä ja itsetuntoa vaatia itselleen jotain?

    Äänestä

  • niin saadaan vallankumous kirjoitti:

    Oikeistolaiset eivät tunnusta onnen ja sattuman asiaa menestyksessään. Kaikki menestys on kiinni vain heidän omasta erinomaisuudestaan ja muiden tyhmyydestä, laiskuudesta sekä välinpitämättömyydestä, kun eivät ymmärrä toimia niin kuin oma paras olisi. SIIS OMA PARAS.

    Kun itsetunto on kukkarossa, täytyy kukkaroa suojella, jotta itsetunto ei menisi. Miksi vähempiosaisilla on röyhkeyttä ja itsetuntoa vaatia itselleen jotain?

    suurella työllä, ponnisteluilla ja uhrauksilla hankittu toimeentulosi jakaa laiskojen ja tyhmien kanssa. Että niilä olisi yhtä kivaa kuin sinullakin.
    Oletko itse valmis siihen?
    Perustele näkemyksesi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lahdensivu kirjoitti:

tarkalleen niistä "seteliselkärankaisista" siinä Pohjolan työssä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu