Mikä oikea Valmet, jos ...

Kotimaista, tottakai

Haen Valmettia, tietynlaista kotimaista Valmettia jokaiseen mahdolliseen erilaiseen käyttöön radalta jänis/lintu/hirvimetsälle, jos se suinkin on mahdollista.

Mikähän pitää olla aseen tyyppimerkintä ja valmistusvuosi ja ehkä joku muukin tarkastettava juttu, kun aseessa pitää olla tärkeysjärjestyksessä
- vaihtosupistajat
- 12/76 pesä
- vaihtopiippumahdollisuus (rihlakko, luotipiippu/piiput)

Millaisia ampumamääriä moisilla aseilla on yleensä takana? Miten ja mistä aseen kunto näkyy parhaiten ja/tai yksinkertaisimmin?

Jos jollakin on perusteltu näkemys jonkin muun vaatimukset täyttävän asemerkin ja -tyypin puolesta, niin kuulen sen mielelläni.

Kertokaa myös arveltu hintataso sekä arvionne siitä kuinka usein moisia aseita liikkuu käytettyinä.

5

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Baikalin testaaja

      Ensiksikin olet ilmeisen vakaasti päättänyt, että ehdottomasti pitää saada vanha käytetty kotimainen. Siis emme mieti miksi Valmet, vaan alamme pohtia mistä, miten ja millaisen Valmetin saisi.

      Jos jättää vaihtosupistajamahdollisuuden ja 76 mm patruunapesät vaatimuksista pois, niin valikoima ja saatavuus paranee huomattavasti. Kumpikaan ominaisuus ei ole mwetsästyshaulikossa kovin merkityksellinen, ja uudempienkaan Valmettien ikäistä asetta ei kuluttavan ratakäyttöön kannata ottaa.

      Saatavuus on kohtuullinen ja oletettavasti lähivuosina edelleen vain paranee siksi, että sen ikäiset metsässtäjät joille "Valmetti oli se ainoa oikea" alkavat ikääntyä tai kuolla pois ja sitä kautta käytettyjä tulee edelleen markkinoille, ja talousteorioiden mukaanhan hyvä tarjonta myös pitää hintoja edes jotenkin kohtuullisina. Elämme käytetyn aseen ostajan kannalta hyviä ja edelleen paranevia aikoija.

      Minkä verran asetta on käytetty on täysin yksilökohtainen juttu. Osa voi olla loppuun kuluneita, osa jopa vuosikymmeniä vanhoina uuden veroisessa kunnossa. Valmetit olivat aikoinaan suosittuja lahjoja, ja ihannetapauksessa voi löytää jonkun isännän merkkipäiväkseen saaman haulikon, jota ei ole käytetty lainkaan, ja jota sitten perikunta kaupittelee.

      Varsinkin vanhemman pään malleissa (malli Leijona ja sen perilliset) nivelmekanismi on aika herkkä kulumaan ja toteutettu varsin omintakeisella tavalla niin, että nivelen väljistyessä sitä on jokseenkin mahdoton korjata. Kannatta hetkutella piippua ja etutukkia, jos vähänkin on tuntuvaa klappia, ja sitä on valitettavan usein, ei kannata ostaa.

      Kun tuntuu, että olet vakaasti päättänyt ostaa käytetyn Valmetin, niin pidä päättäväisesti myös maltti äläkä haksahda ensimmäiseen tarjoukseen "vähän kuluneesta", joka kohdalle tulee; niitä kuitenkin riittää jos on aikaa odottaa etsiä sitä oikeaa. Netissä kannattaa seurata eri aseliikkeiden luetteloita käytetyistä ja erityisesti asesivut.net kauppapaikkaa.

      Hintataso (pyyntihinnat) on käyttöarvoon nähden aika kova, ellei sitten satu löytämään sellaista metsästäjävaarin perikuntaa, joka kokee aseet vain ongelmajätteeksi, josta on päästävä pikaisesti eroon. Koska meille monelle, ainakin varttuneemmille metsästäjille on aseilla tunne- ja historia-arvoja, on tuo aika kova hintatasokin ymmärrettävissä.

      • Baikalin testaaja

        Jos käyttö on myös rihlakkokäyttöä, kuten mainitset, niin kaksiliipaisinmalli olisi parempi. Kahdella liipaisimelle olevat Valmetit vain ovat vanhoja Leijonia lukuun ottamatta valitettavan harvinaisia. Jos ase on ollut rihlakkokäytössä on syytä tarkistaa erikseen myös luotipiipun laukaisu, ettei sitä ole joku asintuntematon viilaaja virittänyt pilalle.


    • 412S lienee se mitä etsit. Hintaa mokomalla on sitten yli tuplasti käyttöarvoon ja laatuun nähden.

      Aseesta en oikeastaan mitään muuta vikaa löydä kuin sen, että perän kiristys löystyy ajan mittaan asetta kantaessa ja laukaistessa perä sitten halkeaa.

      • Baikalin testaaja

        Kuten Korhonen toteat 412S olisi se paras. Siihenhän saa vielä varaosiakin (nykyisen Finnclassicin osat pääosin käypiä) ja siihen voi sovittaa Finnclassicin piippuja. Hinta vaan on todella kova, mutta jos ei ole kiireellä hankkimassa, ja malttaa odottaa, voi se sopivakin tarjous vastaan tulla.


      • udupeku
        Baikalin testaaja kirjoitti:

        Kuten Korhonen toteat 412S olisi se paras. Siihenhän saa vielä varaosiakin (nykyisen Finnclassicin osat pääosin käypiä) ja siihen voi sovittaa Finnclassicin piippuja. Hinta vaan on todella kova, mutta jos ei ole kiireellä hankkimassa, ja malttaa odottaa, voi se sopivakin tarjous vastaan tulla.

        tuolta löytyy muutamia....

        http://www.ahtihuvila.fi/tuotteet/aseet/kaytetyt

        http://www.sissos.fi/aseet/kayt.htm

        http://rapakkojoenkauppa.info/wb/pages/urheilu-ja-vapaa-aika/metsE4stys/kE4ytetyt-aseet/haulikot.php

        http://www.erapori.com/kaytetyt.htm

        http://www.era-ankkuri.fi/tuotteet.html?id=5/

        http://www.greentrail.fi/content/index.php?openmenu=14&submenu=6&lang=0

        ja huuto.net ja eralle.net oli myös kyseisiä haulikoita myynnissä..niinkuin oli puhetta niin kannattaa valikoida,kysellä kuvia yms...vaihtoehtoja on kyllä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      198
      2528
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1967
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1527
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe