Olen tässä aikani lukenu tätä palstaa ja kovasti ihmetyttää rekkakuskien moittiminen. Sain ajokortin vuonna -98, yhdistelmä kortin -01. Sen jälkeen ole ajanu noin 1,7 miljoonaa kilometriä joista 450000km henkilöautolla ja loput rekalla. Sinä aikana olen nähny ojassa/kolareissa 2 (kaksi) rekkaa. pikkuautoja satoja jos ei tuhansia. Kuolonkolareita 4 joista kahdessa osallisinna rekka/kuorma-auto huom. Kummassakaan ei syyllisenä. linja-autoja nähnyt kaksi ojassa ja yhden kolarissa. Moottoripyörä kolareita yhden jonka näin ihan livenä. Paras reissu päivän aikana 15 pikkuautoa ojassa. Tämä ei ole kannanotto kenenkään paremmuuteen ajoneuvosta riippuen. Tämä suhde rekka vs. pikkuauto ei varmaan pidä paikkaansa, mutta on se mitä mie olen nähny. Toki olen kuullut radiosta ja lukenu lehdistä raskaan kaluston vahingoista mutta pienistähän ei juuri hirveitä ilmoitella. Mutta mikä hauskinta: Menen nyt lämmittämään lihapiirakkaa hk:n sinisellä, juustolla ja dressingillä ja on muuten varmasti hyvä.
kaikille turvallisia kilometrejä toivottaen Jantteri ..
kaikille turvallisia kilometrejä toivottaen Jantteri ..
Vastaukset 41
Vanhimmat
Nimimerkin kilometreihin en ollut laskenu kesälomilla toisten autoilla ajettuja ..
Johan noista aiemmin mainituista tuli kymmenen tuntia päivässä vuoden jokaiselle arkipäivälle. Loma-aikoinakin ajelet siis kymmentuntisia päiviä eli 600-800 km päivässä? Ai niin, mutta tauothan pitää laskea myös, olet siis ajossa 12-14 tuntia joka arkipäivä vuoden alusta loppuun asti. Ai niin, ajatko kontteja tai jotain muuta nopeasti lastattavaa ja purettavaa? Jos et, niin miten noi lastaukset ja purut, senkö hoitaa muut?
Olisit kyllä ollut paljon vakuuttavampi aloituksessasi, jos olisit vaan kertonut ajat jolloin olet ollut ammattilaisena. Ammattilaiset ei yleensä kehu kilometrejään ennen kuin niitä on takana vähintään kolme miljoonaa...
kehumiset lapsellisille.
tämä "19 -vuotias rekkakuski"
Ennen sentään piti olla monen vuoden kuorma-auton kokemus ennenkuin pääsi ajamaan rekkaa...
Ajat näköjään muuttuu ja seuraukset sen mukana....
Eikös armeijasta ole saanu iät ajat 19v kortin..?
2001 riitti 3 kuukautta kokemusta, ikä piti olla 21v.
Olen myös sen kannalla että kuorma-autosta pitäs olla enemmän kokemusta. Henkilöauto kokemus ei todellakaan riitä.
jos 170000km ajat vuodessa!!!! Meniköhän kilometrit nyt "pikkasen" yläkanttiin???????
vaan se on vähänkun lottovoitto,kenen kohalla jysähtää ottakaa huomion kuinka monta raskasta ajoneuvoa liikkuu suomen teillä,syyttäkää sit vasta se ois ihan hyvin voinut olla kokenutkin kuski kelle ois voinut käydä näin,se on arpapeliä...
Ostin vuonna -98 uuden auton jonka mittarissa on nyt 450000km(tiedän pitäs vaihtaa). siitä loput isolla autolla joka tekee n. 150000km/ vuosi joka ei minusta ole kovin paljon. Tottakai se normaali autoilijalle tuntuu paljolta ku keskiverto autoilija aja noin 150000km/ 10 vuotta.
itselläni tuli yhdistelmän mittarissa karkeasti alakanttiin laskettuna 190 000km vuodessa plus omat ajot 15000 - 40000km päälle vuodesta riippuen
noin satatuntia per viikko, karkeasti alakanttiin laskettuna ja oman auton ajot päälle. tällä on taatusti maailmankaikkeuden kovimmat jekkamiehet.ps. montako vuotta meni tuolla tahdilla, kysyn vaan.
Kuukauden kilometrit jo 15 vuotta.
Nuorempana tuli vähän enempi kuukaudessa.
tarviik sun lastata tai purkaa ollenkaan, auto kulkee noin 45-50km/h kaikkine töineen, että siltä pohjalta.
9 tunnin päivällä noin 750 km.Et sillee !
keskinopeutta tulee venäjän teilläkin.
ruotsin ja tanskan ajossa jo paljon kovempi
keskinopeus.
Etelään ku ajaa,ni sit voi keskinopeus olla jo
lähellä 90.
eiks ne vähennä aika paljon tota km/kk määrää. Ja mihkäs etelään ja mitä kautta sä sinne ajat.
Paljonko on kokonaispainoa, kun 90km/h keskinopeutta pystyt ajamaan? Paljonkos on direktiivien mukaset yhdistelmien kokonaispainot ja pituudet? Vieläks Tanskassa on rekoilla 60km/h rajotus? Joks Sveitsissä saa ajaa täysperillä? Muistaks alkutalven -87?
Jantterin juttu vois olla vielä uskottavakin, jos on yhden paikan nopee purku. Tai niinkun mulla 9 viimesen vuoden aikana, yhdenpaikan purku ja paluukuorma samasta paikasta ns. laskettu aika tohon hommaan oli 2 tuntia, mutta onnistu tunnissakin, jos hommat meni putkeen.
ei sitte riitä tulee jäämeri toisessa päässä ja suomenlahti toisessa päässä vastaan.
lastaus ja purku vie yleensä sen verran aikaa, että ysikympin keskinopeus taitaa jäädä saavuttamatta, muutenkin jos ajat rajotinta vasten koko päivän, niin millä tiellä?
tarkoittaa aamulla kun lähdet liikkeelle aika alkaa ja illalla kun pysäytät auton levolle mennessä, se aika ja ajetut kilsat siitä tulee päivän keskinopeus, tarviiko risteyksiin hiljentää vai vetääkö 90km/h nekin läpi, alkaa ymmärtää miksi rekat kaatuilee.
9 tuntia ja kilometrejä on kertynyt
n.550 silloin on keskinopeus yli 60.
Ja risteyksiin ja taajamiin on hiljennetty.
se ysikymppinen jää vielä saavuttamatta, jos purku joka päivä tai lastaus niin kuuskymppiäkin jää saavuttamatta.
Eri asia !
Että ei ole mitään lisättävää. "Sain ajokortin vuonna -98, yhdistelmä kortin -01. Sen jälkeen ole ajanu noin 1,7 miljoonaa kilometriä"
Ei tee kuin 242000 kilometriä vuodessa. Tai 663km joka ikinen päivä. Ei ole temppu eikä mikään olla Antwerbenissä 20 minuutin kuluttua.
vuoden -98 jälkeen 1700000km.
on taas livahtanut pissaa sekaan kun sua on tehty...
Mistäs noin suutuit?
Laskuopin mukaan ajokilometrisi olisi/työpäivä keskimäärin 772.72
Ei tuohon kukaan pysty.. Ei ainakaan jatkuvalla syötöllä, niinkuin sinä väität tehneesi.
kun laskee mukaan lastaukset, purut ja taukoajat, joita toivottavasti edes jotenkin noudatat.. ei se vaan ole mahdollista.
Tai sitten olet todellakin ammattikuntamme häpeäpilkku, joka vain ja ainoastaan asuu autossa, ilman muuta elämää..
Säälittävää joka tapauksessa.
1700000-450000=1250000 8 vuotta
1250000/8=156250 vuosi
156250/50=3125 viikko
3125/5=625 päivä
50 viikkoa laskin koska tuskin olen aivan jatkuvasti töissä.. tämän laskun mukaan jopa viikonloput vapaina. 625km päivä ei minusta mikään mahdoton ole? en sano ettenkö olis lakia ja asetuksia rikkonut mutta voihan tämän melko laillisesti ajaa. Olen varmati alan pohjasakkaa eikä juuri muuta elämää ole. Mutta eiköhän se ole jokaisen oma valinta. Parempi olla töissä ko alkoholisoitua kämpällä..
Seuraavaksi joku varmaan epäilee pikkuauton kilometrejä..
ensimmäiset kolme vuotta 185000km tarkistin huoltokirjasta olin siihen aikaan maakunnassa lehden jakajana ja toki siinä iässä tuli ajettua muutenki rinkiä kylällä loput koostuu pääosin työmatkoista joka on 285km yhteen suuntaan. en tosin joka viikonloppu aja tuota väliä.
Neljä viikkoa kesälomilla, viikko talvilomalla, arkipyhät ja joku päivä sairaslomaa niin eipä noita viikkoja enää jää kuin 44-45. Välillä vehkeetkin laukeaa tai niiitä täytyy huoltaa ja ei tule niin paljon kilometrejä päivälle. Jos keskiarvoksi laskee vaikka tuon 44 viikon mukaan 500 km päivä, mikä on jo todella paljon, tulee tulokseksi 110000 km/vuosi. Useammalla kuljettajalla tuon kilometrimäärän voi autolle toki saada vaikka tuplattuakin, mutta kyllä yhdelle kuljettajalle 150000 vaatii jo aika räikeää lakien rikkomista.
Minulla tulee jakelu ajossa jo n. 500 km per päivä! Eihän tuo 150000km vuoteen mikään mahdoton ole.
Laskin sen 50:lle viikolle koska joskus saatan pitää pidemmänkin vapaan.Kuten ylempänä kirjoitin ajan kesälomat toiselle firmalle. Samoten jos sattuu ylimääräisiä vapaita käyn samalle firmalle päiväreissuja. Tällä alalla ei arkipyhillä ole muuta merkitystä ku tuplapalkka. Huollot tehdään viikkolevon aikana ja vara-autokin löytyy tarvittaessa. Ei onneksi ole paljoa tarvinnu käyttää. Mutta tuon aloituksen tarkoitus ei ollut kauhistella minun kilometrejä vaan ihmetellä rekka vastaan henkilöauto ulosajoja ja kolareita mitä olen matkan varrella havainnut. suhdetta meinaan..
ajeleen vielä henkilöautolla, itse ajan noin 110000-130000tkm rekalla, mutta henkilöauto ajot jää alle kymppitonnin.
kysyä, montako kertaa olet ajanut siltaan kiinni ? - Keskiverto rekkakuski on ajanut siltaan pari kertaa ja ojaan 7 kertaa.
noin vähän tienpäällä. Yksimäinen on näkemyksesi, porakoneellako olet väittämäsi kilometrit ajanut?
ikää lisää, jonnekkin tuonne neljänkympin päälle ja voit alkaa kehumaan että olet ajanut 6 miljoonaa kilometriä. Etkä ole ainut joka niin tekee.
täällä on jo 300000km/v ajavia jätkiä, en uskalla kohta ottaa kantaa mihinkään.
Kyllä tuo suhde varmaan pitää paikkaansa. jos ajattelee 1000 henkilö auto ja kaks rekkaa. Minulla tulee ajoa isolla noin 130000-140000km vuodessa.
kyllähän meistä jokainen on ajellut mutta tuommoiset määrät on utopiaa. laskeppaskuinka paljon tulee vuodessa,vuorokaudessa ja mikä on sun keskinopeutesi ei oikeen täsmää. mutta täällähän saa kirjoittaa mitä haluaa ei sitä kukaan tarkista
Itse ajoin aikoinaan kilometripalkalla ja se laskettiin välimatkataulukon mukaan esim. Hki-Kemi keskustasta keskustaan, eli taajama-ajoja ei laskettu mukaan. 7kk:n aikana sain palkan n. 140000km:n mukaan, erilaisia lomia ja vapaita siitä n. kuukausi. Vieläkin tilinauhat ja kiekot tallella.
Laitontahan se oli; 3kiekkoa/vrk 7pv/vko. En suosittele kenellekään. Ennenpitkää siitä jää kiinni eikä sitä perkele jaksakaan kauaa.
neljä kertaa viikkoon hgi-kemi reissun, kova suoritus
kolme kertaa, mutta paluukuormat oli Kemijärveltä/ Kuusamosta/ Taivalkoskelta etelään. Lisäksi viikonloppuisin ajoin Oulusta Kemiin 4-7 kuormaa riippuen olotilasta ja kelistä. Hullua touhua oli eikä sitä pitkään olis jaksanu, tuossakin oli tekemistä.