Pärjääkö oikiksessa ilman ruotsin kieltä? Näyttää olevan pakollisena 5op,mutta onko se jotain esitelmää vai esseitä? Mulla on tosi huono ruotsi, taitaa jäädä siitä opinnot kiinni.
ruotsin kieli
neiti x
3714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on se virkamiesruotsin kurssi, antaa muodollisen pätevyyden hakea valtion virkoihin. Kenenkään oikkarin tutkinto ei jää ruotsin kielestä kiinni, on se sen verran helppo kurssi. Aika paljon kerrataan lukion asioita, lisäksi tulee ammattisanastoa.
jos yrittää tehdä kaikki seminaarityönsä kansainväliseen oikeuteen tms, voi selvitä.
Ainakin sopimusoikeudellisissa seminaareissa on välttämätöntä lukea myös Ruotsin vastaava lainsäädäntö ja graduvaiheessa myös Norjan ja Tanskan vastaavat.
Pakolliset ruotsinkurssit ovat sinänsä läpihuutojuttu (paljon pakollista istumista ja lopuksi suullinen ja kirjallinen koe juridisesta ruotsista), ne pääsee kohtuullisella kouluruotsilla läpi ja jos on huono, niistä on preppauskurssit, jotka voi ottaa alle. Mutta se muu, opintoihin liittyvä (esim. jotkin pakolliset kurssikirjat ovat ruotsiksi) tarkoittaa että vähän tarvii tsempata.
Aika moni tekee juristeille suunnattuja jatkokursseja ja/tai käy Ruotsissa vaihto-oppilaana, koska kielestä on alalla hyötyä.
Ei opintoihin muuten mitään ruotsia liity. Pari kirjaa on aineopinnoissa materiaalina, mutta yhtään en niistä ole lukenut eikä yhdestäkään niistä ole koskaan kysymyksiä tullut. Ja kertaakaan en näiden ohella ole ruotsin kieleen opinnoissa törmännyt.
Aivan varmasti selviät vaikka ruotsi olisi miten surkeaa, samalla tasolla se on monella muullakin.