Myrkyllinen kasvi

kyseessä dekkarissa

Osaisiko joku auttaa? Etsin kirjaa, jonka olen joskus vuosia sitten lukenut. Muistaakseni naisen kirjoittama, suhteellisen ohut kirja. Eikä kovinkaan uusi, ehkä jopa vuosikymmeniä vanha.

Juonessa muistaakseni vanhempi mieskonstaapeli tms. etsivä yrittää tutkia murhaa (en tiedä miksi tulee mieleen nimi Barnaby), jossa jokin myrkyllinen kasvi (muratti tms.) aiheuttaa vanhan naisen kuoleman. Siitä kehkeytyy sitten selviämään suurempi pikkukylän salaisuusvyyhti, jossa arvokkaampi naishenkilö ja joku maalarimies ovat salasuhteessa jne..

Harmittaa, kun en löydä etsinnöistä huolimatta kirjaa kirjastosta, josko joku osaisi kertoa, mikä kirja kyseessä.

3

1468

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caroline Graham

      Olisiko kyseessä Caroline Grahamin 'Kämmekkä kukkii kuolemaa'. Suomennos vuodelta 1991, julkaistu vuonna 1987 ja englanninkielinen nimi 'The killings at Badger's drift'.

    • Falleus

      Ei ollut maalarimiehellä ja arvokkaalla naisella mikään ihan tavallinen suhde vaan ne oli veli ja sisko jotka harrasti seksiä toistensa kanssa ja se mummo löysi mettäst ku se löysi sen orkidean .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe