Tietaako kukaan kelpaako Heathrow lentokentalla eurot kaupoissa ja ravintoloissa?
Tuntuu tyhmalta vaihtaa pankista puntia vaan sen takia etta saan kahvin ja valipalan koneen vaihtoa odotellessa.
Tuntuu tyhmalta vaihtaa pankista puntia vaan sen takia etta saan kahvin ja valipalan koneen vaihtoa odotellessa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
käykö Helsinki-Vantaalla punnat kaupoissa? Ei käy eli ei myöskään siellä käy eurot. Matkailija maksaa luottokortilla eikä seteleillä.
Kiitos vastauksesta.
Sina oletat etta olen tietoinen Helsingin lentoasemasta ja miten siella voi maksaa.
Tiesitko sina etta Pohjois-Amerikassa voi maksaa seka Usan etta Kanadan dollareilla seka lentokentilla ja monissa kaupoissa?
onnistuu U.S.A:ssa Canadan dollareilla maksu, paitsi rajan tuntumassa. Ja joissakin erityispaikoissa. Verrannollisena tuo Suomen ja Ruotsin rajan tuntuma, sielläkin kelpaa molemmin puolin eurot ja kruunut. Ja usan dollari kelpaa melkein kaikkialla muualla paitsi meillä ja muiden siitä edempänä olevien valtioiden korpimailla. Eurokin kelpaa aika monessa maassa unionin alueen lisäksi. Kylläkin huonoon kurssiin.
mutta eikö Lontoo ole Englanissa? Käy myöskin Suomen Haaparannassa eurot ja kruunut. Mutta se on takuu ettei eurot käy LOntoon lentokentällä ravintoloissa.
huhheijaa...
Lontoon Heathrowlla käy maksuvälineinä niin punnat kuin eurotkin.
Kannattaisko oikeesti käydä siellä lentokentällä, ennen kun rupeaa puhumaan puppua keskustelupalstoilla.
sillä käteinen euro ei takuulla käy aseman kahviloissa ja kaupoissa. Siinä meillä typerys joka ei ole Esson kahvilaa kummempaa nähnyt eikä sinnekkään käy punnat.
Viestin aloittanut henkilö varmaan ymmärtää englantia.. alla Indepentistä pätkäisty tutkimus Englannissa, että mitkä liikkeet hyväksyvät eurot.
Itse olen maksanut Heathrowlla euroilla ostokseni monesti.
eli ei syytä vaihtaa rahaa, ihan vaan kahvi hetken vuoksi.
The Independent did a random survey of British companies to ask them if they would accept payment in euros and, if so, in which outlets or branches, and whether the euro exchange rate would be displayed when transactions were made
SHOPS
Boots (nationwide): Euro to be accepted at branches in airports and at Waterloo station in London.
Waterstone's (nationwide): To take cash and cheques at airport stores and selected central London outlets.
Body Shop (nationwide): Will accept euro cash and cheques in London stores and at airports. Exchange rate displayed.
RESTAURANTS AND CAFES
Pret a' Manger sandwich shops (nationwide): Will accept euros in branches at Heathrow airport and the port of Folkestone. Cash only and no exchange rate displayed.
JD Wetherspoon pubs (nationwide): Will accept euros in branches at Heathrow, Gatwick and Edinburgh airports and at Folkestone and Dover. Cash only and exchange rate not displayed. The company added that it is, however, strongly opposed to the euro.
Heathrow'ssa ja lisäksi Oxford Streetin isoissa tavarataloissa, sekä mm. Harrodsilla minulle kaikissa tarjottiin mahdollisuutta maksaa euroilla. Oletan, että olisivat ottaneet vastaan myös euron seteliä. Minä maksoin siis luottokortilla, ja kysyivät joka kerran, että kumpaan valuuttaan lyödään. (Jos olisin ostanut punnalla, luottokorttiyhtiö olisi rahastanut minulta omaan punnan kurssiinsa eurot laskullani ja toisaalta Harrodsilla kun valitsin euron, kuittiin tuli merkintä ikäänkuin tavaran hinnan koversiosta kurssilla x ja loppusumma oli euroissa.
Ihan aiheellinen kysymys, luulen, että turistialueilla Lontoossa Euron käyttö lisääntyy koko ajan.
Riippuu varmasti liikkeestä, jossa asioit, joten kannattaa tarkistaa vaikka halutun liikkeen nettisivuilta (tuossa ylempänä joku laittoi myös tiedot tutkimuksesta, jossa oli selvitetty liikkeiden hyväksymiä valuuttoja).
Helsinki-Vantaankin lentokentällä osa liikkeistä hyväksyy muitakin valuuttoja kuin euroja, osa ei. Esim. Stocka hyväksyy eurojen lisäksi ainakin taaloja ja puntia ja muistaakseni myös jenejä. Saattavat hyväksyä myös muita valuuttoja...
Jokainen liike kentällä edustaa kuitenkin itseään ja toimii omalla tavallaan, joten kenttäkohtaisia yleistyksiä on melko hankala tehdä.