Kuun vaikutus luontokappaleisiin

kuten ihmisiinkin

Tuon seinäkalenterin mukaan ensiviikon pe.12.12 olisi täydenkuun aika.
Elämme siis kasvavan kuun aikaa. Ei minuu häikkää, vaikka tätä pidettäis kuuhulluutenakin.
Olen lähes poikkeuksetta pirteämpi aikaansaavampi, sosiaalisempi kasvavan kuun aikoihin.
Vastaavasti mustimmat hetket koen päivinä, jolloin kuuta ei allakan mukaan voi näkyä.
Tämä riippumatta siitä onko täyspilvistä vai poutaa.

4

2146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikuttaako vai ei?

      Katselen ranteessani olevaa Casio-merkkistä kelloa tänään 12.päivä ja totean että aika täydeltä Kuu tosiaan vaikuttaa. Lisäksi kellon näytössä näkyy nyt klo 9:34 kaksi kalan kuvaa, eli hiukan kalojakin voisi ehkä nyt saada jos lähtisi kalaan?

      Kalastuskalentereita on pitkään laadittu Kuun vaiheiden mukaan, ellen aivan väärässä ole. Ja niinpä kellonikin näyttää odotettavissa olevan kalaonnen suuruuden Kuun vaiheen ja Kuun paikallisen tuntikulman perusteella. Maksimi on muistaakseni 4 tai 5 kalan kuvaa silloin kun esim. täysikuu kulminoi.

      Eipä tosin ole tullut testattua pitävätkö ennusteet paikkansa. Varmaan ne sikäli pitäisivät että jos kalaan lähtee vain kun kello näyttää neljää kalan kuvaa niin kaloja voi saada vain silloin kun niitä ennusteen mukaan pitäisikin saada :-)

      Vanhasta koulukirjasta olen ymmärtänyt että Kuun vaikutusta ihmisiin pidettiin ennen aivan itsestäänselvänä. Tuo usko lienee sittemmin haihtunut? Eikö asiaa uskalleta tutkia kun tutkimus voisi paljastaa yllättävän relaation jota ei pystytä selittämään? Nykyihmisellehän mikään ei ole pelottavampaa kuin tuntematon!

      • kuunaikoja seurattiin

        Akateemikko Kustaa Vilkuna mm. kirjassaan Ajantieto käsittelee näitä asioita.
        Isäni seurasi hyvin tarkkaan kuun ja säiden vaikutusta tai maatilan joitakin töitä.

        Hän opetti miten Kuu vaikuttaa esim. kasveihin tai puihin.
        Kun vesakon hakkasi aikana jolloin Kuu oli Allakassa pienimmillään, se ei vesonut paljoa.


      • tutkittu ja

        paljastui muunmuassa se että hulluutta ei ilmene yhtään sen enempää uudenkuun aikaan kuin täysikuunkaan aikaan. Sama koskee rikoksia. Tuota on tutkittu muunmuassa Suomessa ja Amerikoissa.

        Laitan tähän sen tutkimuksen jahka löydän sen koneeltani, mutta käsittääkseni se voisi löytyä jopa googgelin avulla.

        Pimennysverhot makkarin ikkunassa ovat ratkaisseet herkkäunisten täysikuunvalo ongelman kokonaan, joten jälleen pitkä miinus kuun vaikutukselle.


        Siinä syyt miksi usko on haihtunut ihmisten silmistä.


        Sitäpaitsi se että täysikuun aikaan ei saisi unta on hyvin järkevä selitys ja se selittyy valon määrällä. Täysikuun iltana valonmäärä on moninkertainen siihen verrattuna mitä se on päivää ennen tai jälkeen täysikuun ja se on paljon valoa se.


    • Mörtsimuija

      Arvaas vaan mihin se naisihmisellä vaikuttaa!
      Joten näinä päivinä ei tartte tulla huomauttelemaan mokomasta möllöttäjästä ja sen vaikutuksista. Vatsa kipeänä nousin viime yönä kastelemaan kuivahtaneet huonekasvini, vähältä piti etten alkanut suursiivousta. Joten se siitä pirteydestä. Äijät mäkeen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2081
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1409
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1212
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1027
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      994
    9. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe