Romanien uskonto?

Ihan näin mielenkiinnosta kyselen kun töissä tuli puheeksi. Eli mihin uskonto kuntaan Suomen Romanit yleensä kuuluvat? Onko suurin osa kristittyjä, jehovan todistajia vai mikä on yleisin "uskonto"?
92761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voisko kysyä mitä sitten keskustelitte meidän uskonnosta?

Suurin osa meistä ovat kristittyjä. Mihin te kuulutte taikka uskotte?

Äänestä
  • Joku vaan pohdiskeli että käykö Romanit rippikoulua ja siitä muodostui kysymys että mihin uskontokuntaan enemmistö teistä kuuluu.

    Kiitos vastauksesta

    Äänestä

  • Uteliasxxx kirjoitti:

    Joku vaan pohdiskeli että käykö Romanit rippikoulua ja siitä muodostui kysymys että mihin uskontokuntaan enemmistö teistä kuuluu.

    Kiitos vastauksesta

    myöskin lapsenlapset

    Äänestä

miksi pitäis kuuluva johki kuntaan kun kaikki niistä on skämmejä tavalla tai toisella uskonto kunnat on kontrol purpose tehtyj ainoo oikea usko on suoraan itse CREATOR ON JUMALA

Äänestä
  • Tää onkin aivan vapaaehtoista. Missä tahtoo viettää iäisyyden, riippuu ihmisestä itsestään. On paljon Jumalia, mutta on vain yksi joka voi pelastaa sielun joutumasta helvettiin ja se on Jeesus Kristus.

    Äänestä

  • Jumalan poika kirjoitti:

    Tää onkin aivan vapaaehtoista. Missä tahtoo viettää iäisyyden, riippuu ihmisestä itsestään. On paljon Jumalia, mutta on vain yksi joka voi pelastaa sielun joutumasta helvettiin ja se on Jeesus Kristus.

    kaiken Luoja vaan raamatun mukaan Hänen poikansa

    Äänestä

  • ei olle kirjoitti:

    kaiken Luoja vaan raamatun mukaan Hänen poikansa

    Mutta Isä, Poika ja Pyhenki ovat sama persoona ja ainoastaan uskomalla Jeesukseen Kristuukseen voi ihminen pelastua ja saada iankaikkisen elämän.

    Äänestä

Suurin osa romaneista kuuluu kirkkoon ja vapaitten suuntien esim:helluntai tai vapaakirkko,Babtistiin.Ja kyllä jokunen romaninuori on rippikoulun käynnyt.Mut kaikista tärkeintä on antaa elämänsä jeesukselle ensin sen jälkeen voit liittyä johihinkin vapaitten suuntien seurakuntaa jotta voit kasvaa sanan tuntemisessa ja raamatun opetuksessa.Eli kaikista tärkeintä on et sydän kuuluu jeesuskselle eikä se mihin lahkoon kuulut!!!

Äänestä

95% mustalaisista on luterilaisen kirkon jäseniä. Suurinosa uskoaan harjoittavista kuitenkin toteuttaa uskoaan vapaisiin suuntiin, joista enin osa helluntailaisiin.

Yleisesti ottaen mustalaisten voidaan ajatella olevan hyvin uskonnollisia, olipa ryhmä tai kirkkokunta mikä tahansa. Myös ns. ei-uskovat monesti uskovat ja kunnioittavat Jumalaa. Mustalaisille "olla uskossa" tarkoittaakin yleensä synonyymiä kuulumiselle osaksi jotakin seurakuntaa tai yhteisöä, ei suoranaisesti niinkään itse varsinaista uskoa tai uskontoa. Mustalaisten uskon harjoittaminen on suorassa yhteydessä vapaiden suuntien käsitykseen oikeasta ja väärästä. Esimerkiksi alkoholin käyttö tai vaikka ravintolassa istuminen voi johtaa yhteisön ylenkatomiseen, panetteluun ja uskovien joukoista erottamiseen. Mustalaisten usko on samalla kertaa hyvin vapaata (eloisaa) ja fundamentalistisen tiukkaa. Mustalaisten usko on pääosin tunnepohjaista, jossa ristiriidat kuitataan olan kohautuksella tai olemalla ajattelematta vaikeita asioita. Monesti uskoon sekoittuu myös taikauskoisia piirteitä ja muita uskomuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uteliasxxx kirjoitti:

Ihan näin mielenkiinnosta kyselen kun töissä tuli puheeksi. Eli mihin uskonto kuntaan Suomen Romanit yleensä kuuluvat? Onko suurin osa kristittyjä, jehovan todistajia vai mikä on yleisin "uskonto"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu