Vajaa pari viikkoa sitten jäi vasemman käteni sormet valurautaisen kaivonkannen väliin. Sormet litistyi rystysten ja keskimmäisen nivelen väliltä, "suoralta osalta". Vasen keskisormi on edelleen selvästi turvoksissa, sitä on tosi kivuliasta liikuttaa, ja se oikeastaan liikkuu vaan muiden sormien kanssa yhtäaikaa. Sormessa tuntuu sivuilla ja päällä kova pahka, suunnilleen kuin ihon alla olisi puolikas sormus.
Kävin lääkärissä ja röntgen kuvan mukaan ei kuulemma ollut murtumaa. Käskettiin vain odotella turvotuksen laskemista. Nyt 2 viikkoa odotelleena olen alkanut miettiä kuinka hitaasta prosessista on kysymys. Öisin heräilen sormen kipuun jne.
sormi turvoksissa
2
2304
Vastaukset
- lai65
Kestää kauan.Satutin sormeni töissä, joten pääsin magneetikuvauksiin.Sormessa on luuödeema.Eli luu ei ole murtunut vaan painunut kokonaan kasaan.Se aiheuttaa nesteturvotusta.On kivuliasta ja kirurgin mukaan vaivaa noin vuoden.Tapaturmasta on nyt puoli vuotta.Nykyään vaivaa vain jos teen sillä jotakin raskaampaa hommaa.
- palautumista
Röntgen ei se sata tarkkaan näytä, magneettikuva on tarkempi. Okeat käden keskimmäiset sorminivelet jäivät minulla rusahtaen puristuksiin ja tästä on aikaa jo kymmenisen vuotta.
Keskinivelet jäivät pysyvästi paksummiksi. Kun niitä sivuilta pusristaa ovat vieläkin hiukan kipeat verrattuna vas käden sorminiveliin, jotka ovat normaalit, ei mitenkään paksut.
Voisin tällä perusteella ennustaa piiitkää paranemista. Toimintakuntoonhan sormet kyllä jäivät hyvinkin. Sorminiveliä kannattaa vetristellä ja hieroskella sitten sietämyksen mukaan ja huolehtia ettei tulehdus niihin pesiydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696