Saako leikkimökin viedä pihasta? Hiekkalaatikon? Hellan? tiskikoneen? =)katoavaa tavaraa ihmettelevä ihmettelevä ostaja.
Vastaukset 7
- oikeestaan
mitään noista sisävehkesitä, kuten hella tiskikone, ne pitää jättää paikoilleen, ka kaupantekotilaisuudessa pitäis sanoa, jos joku ulkojuttu ei kuulu kauppaan.
- ile hki
Kiinteistön ainesosa on kiinteistön pysyvä osa ja kuuluu kiinteistön kauppaan, jos ei muuta ole sovittu. Ainesosalla tarkoitetaan mm. vesijohtoja, lipputankoa, rakennuksia, puita ja pensaita.
Kiinteistön tarpeisto kuuluu osana kiinteistön kauppaan, jos ei muuta ole sovittu. Tarpeistoksi katsotaan mm. jäljellä oleva lämmitysöljy öljysäiliössä, tikapuut ja televisioantennit.
t. ile LKV
- ile hesa
Mikäli myyntiesitteellä ei ole mainittu näitä tarpeistoja mitä kirjoituksessa oli mainittu niin kiinteistön myyjä voi ne viedä pois.
Leikkimökki, hiekkalaatikko, hella tai tiskikone eivät kuulu kiinteistön tarpeistoon ellei muuta ole sovittu.
Onko kysymyksessä välittäjäkauppa vai suoraan osto myyjältä?
Jos kysymyksessä oli välittäjäkauppa niin esitteellä on varmaan mainittu mitä irtaimistoa kauppaan kuuluu ja mikä ei ole kauppaan kuuluva.
t. ile LKVOn aivan totta että myyntiesitteessä mainitut varusteet kuuluvat kauppaan.
Ongelmana riitatapauksissa on että mikään laki ei määrittele asiaa yksityiskohtaisesti. Näin ollen jonkinlainen selvyys löytyy oikeuden ratkaisuista, joissa tosin löytyy ristiriitaisuuksia.
Pääsääntönä on pidetty että kiinteistöön kuuluviksi varusteiksi lasketaan kaikki varusteet joiden puuttuminen laskisi sen käyttöarvoa siihen tarkoitukseen johon se on tarkoitettu.
Esimerkkejä:
Liesi, jääkaappi ja astianpesukone kuuluvat kiinteistöön. Pesukone taas ei kuulu.
Kaikki lämmitys-, vesi- ja viemäröintivarusteet, kuten kiinteä sähkölaitteisto kuuluu kiinteistöön.
Pihan koriste-esineitä (patsaat, suihkualtaat, leikkimökit ja kasvit) ei yleensä katsota kuuluviksi kiinteistöön, mutta näiden osalta on oikeuskäytäntö kirjavampaa (lukuun ottamatta leikkimökkejä jotka eivät kuulu kiinteistöön).
Sähkö-, vesi- ja viemäriliittymien kuulumattomuus johtuu osittain palveluiden tuottajien näkemykseen.
Mikäli haluaa varmuuden jonkin "rajatapauksen" sisältymisestä kauppaan, niin kannattaa mainita se kauppakirjassa (tai mahdollisessa esisopimuksessa).- eli mummo veisi lapsenlapsi...
Välittäjä_LKV kirjoitti:
On aivan totta että myyntiesitteessä mainitut varusteet kuuluvat kauppaan.
Ongelmana riitatapauksissa on että mikään laki ei määrittele asiaa yksityiskohtaisesti. Näin ollen jonkinlainen selvyys löytyy oikeuden ratkaisuista, joissa tosin löytyy ristiriitaisuuksia.
Pääsääntönä on pidetty että kiinteistöön kuuluviksi varusteiksi lasketaan kaikki varusteet joiden puuttuminen laskisi sen käyttöarvoa siihen tarkoitukseen johon se on tarkoitettu.
Esimerkkejä:
Liesi, jääkaappi ja astianpesukone kuuluvat kiinteistöön. Pesukone taas ei kuulu.
Kaikki lämmitys-, vesi- ja viemäröintivarusteet, kuten kiinteä sähkölaitteisto kuuluu kiinteistöön.
Pihan koriste-esineitä (patsaat, suihkualtaat, leikkimökit ja kasvit) ei yleensä katsota kuuluviksi kiinteistöön, mutta näiden osalta on oikeuskäytäntö kirjavampaa (lukuun ottamatta leikkimökkejä jotka eivät kuulu kiinteistöön).
Sähkö-, vesi- ja viemäriliittymien kuulumattomuus johtuu osittain palveluiden tuottajien näkemykseen.
Mikäli haluaa varmuuden jonkin "rajatapauksen" sisältymisestä kauppaan, niin kannattaa mainita se kauppakirjassa (tai mahdollisessa esisopimuksessa).mm. leikkimökin pihasta. Sukulaiskaupat taitaa ollakin hankalia jos myyjä heittäytyy tunteeliseksi ja hankalaksi..
- parhaimmillaan
Kiinteistökaupassa saat parhaimmillaan kaupan päälle maan alle tehdyn laittoman kaatopaikan. Et voi koskaan tietää mitä aikojen saatossa maahan on voitu kaivaa piiloon. Jätehuoltomääräykset ovat alle 15 vuotta vanhoja, joten voi löytää vaikka öljyjätteitä, rautaromuja tai kokonaisen vanhan kaatopaikan esim. kaupunkialueella - kaiken tottakai kaupan päälle.
- sihvopi
kuuluuko matontampppausteline omakotitalon kiinteistökauppaan?
nimim. tietämätön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212014- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412