Heipä hei! olen kauan aikaa pohtinut muutamia lestadiolaisuuteen liittyviä kieltoja ja rajoituksia. miksi meikkaaminen tai kulmakarvojen nyppiminen on kiellettyä? jos sitä perustellaan sillä, että omaa ulkonäköä ei saa muuttaa, että pitää hyväksyä se minkä näköiseksi on luoja meidät luonut, niin eikö esim. hiustenleikkuu ja parranajokin ole syntiä? entä miksi suuteleminen ennen avioliittoa on kiellettyä? pyytäisin kunnon perusteluja kiitos.
p.s. tarkoitukseni ei ole pilkata tai ärsyttää näillä kysymyksillä, lestadiolaisuudessa ei ole mielestäni mitään pahaa, mutta olen pohtinut näitä kysymyksiä jo kauan.
p.s. tarkoitukseni ei ole pilkata tai ärsyttää näillä kysymyksillä, lestadiolaisuudessa ei ole mielestäni mitään pahaa, mutta olen pohtinut näitä kysymyksiä jo kauan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Matt.23:24
Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin!
meille menneiltä sukupolvilta periytyneistä tavoista olla tekemättä juuri jotain juttua tai joku sitten sallitaan.
turha kaunistautuminen Jumalan luojamme edessä on vääri. siihen löytyy raamatusta kyllä kohti,en kyllä voi sanoa niitä,kun en muista. Olen ne aikoina itse moneen kertaan lukenut,siiloin muinoin nuorena ja asiota kyseenalaistani.
Suutelu ennen aviolittoa on taas helposti mukanaan vievä paljon pitemmälle.Se vie nopeasti ruumiin puhtauden.Voin tämänkin kokemuksesta sanoa,ettei ole helppoa seurustella näin,kun jo ollaan tultu läheisiksi. Jos siinä vielä aletaan "pussailla"niin on vaikea säilyttää ruumiin puhtaus joka on Jumalan tahto ja neuvo. Näissä asiossa varmasti on monella meistä vaikeaa, kun kaikkialla korostetaan seksiä ja seksuaalisuutta, noudatta Jumalan neuvoa, mutta kojaamalla epäonnistumisa yritämme olla Jumalalle kuuliaisia.
Toivottavasti sait joitakin vastauksia
päämäärä elämässään ja jos huomio kiinnitetään liiaksi ruumiilliseen niin se hengellinen hämärtyy ja jää varjoon.
No heipä hei!
Kysyit viestissäsi miksi se ja se asia on lestadiolaisilla kiellettyä. Lestadiolaisuus ei ole kieltoja sisältävä uskonto. Sitä ei missään tulla sanomaan ettet saa tehdä näin ja näin vaan teemme ja elämme omantuntomme mukaan. Se joka on puhtaasti ja oikein uskomassa pyrkii elämään niin ettei tekisi sellaista joka tuntuu väärältä.
Raamatussa tietenkin sanotaan ettei tule "koristautua" ja kyllä minun mielestä ihmisen luonnolinen kauneus onkin sitä aitoa ja oikeaa. En usko että lestadiolaiset edes itse ajattelevat, että pitäisi käydä nypityttämässä kulmakarvat ym.
Tietenkin nuoruudessa kaikilla nuorilla on rajojen kokeilu ja silloin moni lestadiolaisnuoristakin ajautuu sitten tämmösiin mukaan.
:::::::::Suutelusta sitten::::::::::::::::::::::
Tässä suuteluasiassakin minusta on väärä sana kiellettyä. Siinäkin toimitaan sen mukaan mikä itsestä tuntuu oikealta ja soveliaalta. HYVä ajatella näin, että kaikki mitä seurustelu aikana tehdään pitää pystyä tekemään myös vanhempien ihmisten nähden. Ajatella ettei se loukkaa/nolostuta muita.
Ja kyllähän se totta on että mitä enemmän hyväksyy niin se raja aina itsellä lipsuu ja lipsuu vain pitemmälle.Samalla lailla tuntevia ihmisiä lestadiolaisetkin on niinkuin kaikki muutkin.
En tiedä olenko osannut antaa oikenlaisia vastauksia, mutta kaikkea saa kysyä! Minusta tämmösistä ei pitäisi kenenkään loukkaantua tai ärsyyntyä jos joku haluaa tietää heille vastataan niinku asiat ovat.
ja tämä oli niin hyvin kirjoitettu että olisin jättänyt vastaamatta koska tässä on paljon paremmin kerrottu juuri se mitä yritin sanoa.
syntiä. Tietenkin joku voi niin väittää. Mutta emme halua sillälailla meikata, että meidät sekotettaisiin esim huoriin. En pidä esim puuterin tai ihovoiteen käyttöä varsinaisena meikkaamisena, niillähän vain korjataan finnistä tai epätasaista ihoa. Maalaaminen on eri asia.
Ei usko ole noista kiinni ja jos on niin taitaa olla isommat asiat tunnolla jos usko noin pienestä lähtee..
Suutelemista kannattaa ennen avioliittoa välttää jottei joudu petiin vahingossa ennen sänkyä.
Nuo on käytännön ohjeita ja suosituksia eikä nimenomaan syntiä.
Miksi kyselet noita? Kannattaa tehdä kokovikaisena parannus jotta saa omantuntonsa puhtaaksi. Puhdas omatunto kertoo joka asiasta erikseen mikä on syntiä. Ei sinulla voi olla jotain ihmistä jokapaikassa jolta kysäiset onko tämä syntiä. Omatunto on siksi.
Miksi minun pitäisi kenellenkään perustella tai selitellä, miksi en tee jotakin määrättyä asiaa.
Se on täysin ja kokoaan miun oma asiani miksi en sitä tai tätä tee, ja sama koskee sitä kuin teen.
Eriasia on sitten jos se tekoni, tekemättä jättämien on syntiä.
Silloin voidaan minulta tulla kysymään , miksi sen teet/teit.
puhut.