Harvian hienosäätö

Harvian kiukaiden ohjausyksiköissä on jokinlainen lämpöanturin hienosäätö:
"Hienosäätö sallii -10yksikön korjausarvon. Hienosäätö ei vaikuta suoraan mitattuun lämpötila-arvoon, vaan muuttaa lämpötilan mittauskäyrää."

Miten tällainen hienosäätö vaikuttaa kiukaan toimintaan? Käyttöohjeissa siitä ei ole mitään erityisempää selvitystä.
Itselläni kiuas toimii niin, että jo noin 7-8 astetta ennen asetuslämpötilaa kontaktorit rupeavat naksumaan, jolloin ilmeisesti vastuksille ei syötetä vritaa jatkuvasti.
Tästä aiheutuu se, että kiuas lämpenee loppuvaiheessa hyvinkin hitaasti. Tätä ilmiötä kompensoidakseni olen asettanut lämpötila-asetuksen hieman yläkanttiin.
Voiko tällä hienosäädöllä vaikutaa kyseiseen ominaisuuteen?
35742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Että ei vaikuta. Luulen että tuo on vain sen näytössä olevan arvon offset. Eli jos haluaa että ohjauskeskus näyttää esim. samaa lämpötilaa kuin erillinen mittari saunan seinällä, niin voidaan näyttöä vähän laittaa eri arvoon kuin mitä anturi mittaa. Eli ei vaikuta siihen koska kiuas rupee katkomaan virtaa?

Äänestä
  • Näin minäkin epäilen. Täytyy kuitenkin kokeilla millainen vaikutus tällä on. Toivottavasti toiminto on sellainen, ettei se kuitenkaan korjaa näyttön lukemaa tasaisesti sekä kylmässä että kuumassa päässä. Kylmällä kiukaalla lukema on kutakuinkin oikein, lämpimänä heittoa lienee jotain kymmenkunta astetta perinteiseen löylymittariin verrattaessa.

    Äänestä

Vanha keskusteluketju, mutta Harvian kiukaiden lämpöanturin hienosäädöstä löytyy hyvin vähän tarkempaa tietoa ja tuli nyt selvitettyä, että miten tuo lämpöanturin hienosäätö toimii.
Itsellä on Harvian PC70HEE, mutta sama logiikka toiminee kaikkiin muihinkin Harvian malleihin.

Hienosäätö ei tosiaan säädä suoraan käyttöpaneelin lukeman offsettiä 1:1, vaan ohjaimen lämpötilakerrointa, kuten käyttöohjeessa sanotaan.
Hienosäädön lukemat 0... -10 (tai joissain malleissa 10 ... -10 jne) tarkoittavat lämpötilalukeman korjausoffsettia, kun sauna on 80-asteinen.
Esimerkiksi; jos hienosäädön arvo on lähtötilanteessa 0 ja käyttöpaneeli ilmoittaa sen hetkiseksi lämpötilaksi 80 astetta, niin säätämällä hienosäätö-asetuksen arvoon -10, uudeksi mittausarvoksi tulee 70C ja sauna lähtee lämmittämään kohti asetusarvoa 80C.

Jos saunan lämpötila on jotain muuta kuin 80C; vaikkapa, 40C, niin tuon asetuksen vaikutus on pienempi. Saunan ollessa huonelämpötilassa hienosäätö-asetuksella ei lie vaikutusta enää ollenkaan, vaan mittari näyttää kutakuinkin oikeaa huonelämpötilaa.

Huom. Kuten käyttöohjeissakin sanotaan, niin ainakin PCHEE-mallilla koko "kiuas-järjestelmä" pitää sammuttaa ensin kiukaan kytkimestä, painaa sitten menu-nappi pohjaan ja laittaa kiuas takaisin päälle. Käyttöpaneelin on/off-näppäin ei riitä.

Lyhyesti:
1. Aseta sauna lämpiämään lämpötilaan 80C ja odota, että sauna on siihen hyvin lämmennyt käyttöpaneelin lukeman perusteella. Laita saunaan toinen lämpömittari halutulle paikalla, vaikkapa perinteinen saunamittari ylimmällä istuvan henkilön pään korkeudelle.
2. Kun sauna on lämmennyt, niin katso siitä toisesta mittarista, missä lämpötilassa mennään.
3. Jos lämpötila on alle halutun, niin katso suurinpiirtein lämpötilaero (3 astetta vai 10 astetta..) Huom. Jos lämpötila on yli aiotun, niin anturi on joko väärin sijoitettu, vetoisassa paikassa, likainen, viallinen tms.
4. Sammuta kiuas laitteen pääkytkimestä kiukaan takaa tms, pelkkä käyttöpaneelin on/off-kytkin ei riitä
5. Paina Menu-näppäintä pohjassa ja kytke kiuas uudestaan päälle. Tällöin käyttöpaneelissa näkyy jokin versiolukema ja minus-näppäimellä pääsee säätämään lämpötilakorjausta. Huom, käyttöpaneeli on tässa asetustilassa vain muutaman sekunnin, joten minus-näppäintä pitää painaa nopeasti.
6. Painele plus ja minus-näppäimistä haluttu arvo. Paina menua uudestaan ja sitten paneelin on/off-näppäimestä uudestaan käyntiin.
7. Saunomaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Löylyilijä kirjoitti:

Harvian kiukaiden ohjausyksiköissä on jokinlainen lämpöanturin hienosäätö:
"Hienosäätö sallii -10yksikön korjausarvon. Hienosäätö ei vaikuta suoraan mitattuun lämpötila-arvoon, vaan muuttaa lämpötilan mittauskäyrää."

Miten tällainen hienosäätö vaikuttaa kiukaan toimintaan? Käyttöohjeissa siitä ei ole mitään erityisempää selvitystä.
Itselläni kiuas toimii niin, että jo noin 7-8 astetta ennen asetuslämpötilaa kontaktorit rupeavat naksumaan, jolloin ilmeisesti vastuksille ei syötetä vritaa jatkuvasti.
Tästä aiheutuu se, että kiuas lämpenee loppuvaiheessa hyvinkin hitaasti. Tätä ilmiötä kompensoidakseni olen asettanut lämpötila-asetuksen hieman yläkanttiin.
Voiko tällä hienosäädöllä vaikutaa kyseiseen ominaisuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu