Maanviljelijöitä?

Onko romaneissa yhtään maanviljelijää?
4350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä on minä muunmuassa

Äänestä

Minun Isävainaa viljeli maata ja kävi vielä ropsia kuorimassa että sai meille leivän, koskaan ei saatu kunnan apua eikä Isäni olisi ottanutkaan vastaan sitä vaikka joskus olisi ollut tarvetta mutta kun oli ylpeä ja sisukas luonne luonne niin hän tuli aina toimeen omillaan.
Omasta maasta saatiin leipä ja karjaa oli sen verran että lapsille riitti maito.
Sen takia minua joskus suututtaa että kaikki mustalaiset vedetään samalla kammalla.
Isä vainaa oli tiukka meidän koulunkäynnistä sempä takia jokaisella meillä lapsilla on päästötodistus kansakoulusta ja siihen päälle ammattialan koulutus.

Äänestä
  • kaltaisillesi.
    Oli työ sitten mikä vaan, on se kunniallista kun siitä saa leivän.
    Otsasi hiessä.............

    Äänestä

  • Rehellistä työtä kaikille kirjoitti:

    kaltaisillesi.
    Oli työ sitten mikä vaan, on se kunniallista kun siitä saa leivän.
    Otsasi hiessä.............

    on romani joka harrastaa viljelyä.. Tai luulisin koska minulle on tullut romani kaupustelemaan jotain yrttiä.. Oisko ollu jotain maustetta tai muuta vihreää matskua.:) En ostanu ku en tupakkaakaan polta:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valsa kirjoitti:

Onko romaneissa yhtään maanviljelijää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu