Isä

neuvolaan..eli onko se yleensä millainen "käytäntö" et onko isät mukana ekalla neuvolakerralla?
4387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ovat usein mukana varsinkin sillä ensimmäisellä kerralla. Meillä mies on ollut joka kerta mukana neuvola- ja ultrakäynneillä. Toisilla taas sitten mies ei osallistu mihinkään. Varmaan riippuu vähän siitäkin, kuinka helposti saa töistä vapaata jne.

Äänestä

Meillä mies oli ekalla kerralla mukana neuvolassa ja ultrassa. Muille neuvola käynneille en ole juuri kaivannutkaan häntä mukaan, rakenneultraan olisin halunnu mut ei päässy töiltään. Tehkää niinkun parhaaks näette.

Äänestä

Meillä oli mies mukana ekalla nauvolakäynnillä, mutta sanoin hänelle sen jälkeen, ettei välttämättä tarvitse seuraaville käynneille tulla, jos ei ehdottomasti halua. Jotenkin tuntuu vain hassulta, että mies siinä istuskelee vieressä, kun minulta mittaillaan verenpainetta ja painoa, tutkitaan pissanäytettä yms. Tarkoitan siis sitä, että ihan mainiosti voin hoitaa nuo käynnit itseksenikin, eikä miehen tarvitse järjestää töistä vapaata sen takia, että pääsee katsomaan kyseisiä toimituksia. Ultraan sen sijaan otan miehen oikein mielelläni mukaan ja uskon hänenkin saavan siitä enemmän irti kuin normaalista neuvolakäynnistä.

Äänestä

neuvolatäti kehoitti ensimmäisessä puhelussa, että isänkin on hyvä olla alusta asti mukana kokemassa kaikkea. Mies olis tosin tullut muutenkin mukaan, sillä hän haluaa osallistua kaikkeen omasta tahdostaan ettei jäisi ulkopuoliseksi ja vauva tulee joka käynnillä todellisemmaksi myös hänelle. Mikäli hän joku kerta ei pääsisi niin se ei maailmaa kaataisi, mutta mulle miehen aktiivinen osallistuminen tuo turvallisuudentunnetta ja tunteen siitä, että kyseessä on todellakin yhteinen unelma, jota yhdessä toteutetaan.

Varsinkin ensimmäisessä neuvolakäynnissä miehelläkin on tärkeä osa, sillä silloin käydään läpi kummankin elintavat, mahdolliset sairaudet, mahdolliset perinnölliset sairaudet yms mitkä antavat arvokasta tietoa neuvolalle raskauden seurantaa varten.

Jokainen perhe tietty päättää omalta kohdaltaan miten nämä asiat sopivat, itse kokisin kuitenkin todella raskaaksi jos mies ei haluaisi osallistua jo raskaudenaikaisiin käynteihin neuvolasssa, ultrassa, perhevalmennuksessa jne. Mulle se kertoo, että mieskin on yhtä innoissaan lapsesta ja tulee olemaan aktiivisesti mukana lapsen elämässä myös lapsen synnyttyä eikä ole pelkkä sivustaseuraaja vaan vastuu jaetaan kummankin kesken heti alusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mukaan kirjoitti:

neuvolaan..eli onko se yleensä millainen "käytäntö" et onko isät mukana ekalla neuvolakerralla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu