Eli nii, ysi ku on menossa, ni jatko-opiskelupaikkojen valinta alkaa kohta pukkaan päälle. Eli oon hakemas siis media-assariks, mutten oo varma tartteeko siihe lukion vai pelkän amiksen nyt aluks ? Veikkaisin amista, mut sit kaverit alko sekottaa päätä, eli jos joku vois viel varmistaa ? :D
Media-assistentti, AMIS VAI LUKIO ?
489tg9rabnaf
3469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Amis on peruskoulupohjainen, mutta amiksissa on myös ylioppilaspohjaisia linjoja, joissa amistutkinnon voi suorittaa kahdessa vuodessa. Media-assareiksi opiskelevissa on samassa luokassa aina jokunen ylioppilas, jokunen peruskoulupohjainen ja muutama muuten elämää nähnyt.
Media-assariopintoihin voi siis hakea heti peruskoulun jälkeen, mutta kannattaa muistaa, että silloin opiskellaan tosissaan ammattiin ja pärjätäkseen alalla niihin opintoihin pitää kanssa syventyä. Liian moni aloittaa media-assistenttiopinnot liian nuorina.
Jos tiedät varmasti haluavasi media-assistentiksi, hae opiskelemaan alaa suoraan yhteishaussa. Laita kuitenkin varalle joku lukiokin, jos et kuitenkaan pääse amikseen :-)
Voit hakee nytte 2.asteen kouluun (ammattioopilaitokseen), jossa on media-assistentti koulutus.
Sitte ku sielt 3 vuoden päästä valmistut media-assariks, nii jos intoa piisaa ja on tarvetta, hae ammattikorkeeseen (3.asteen koulu) opiskeemaan medianomiksi!:) Medianomin opintoihin pääse myös lukion käynyt!!