Nyt kun metsäbotnian sellutehdas luultavasti loppuu,olisi viljelijöillä oiva tilaisuus perustaa oma lannotteita valmistava tehdas Kaskisiin.
Tarvittavat rakennukset ovat valmiina,samoin myöskin satama,minkä kautta voisi tuoda raakaaineita maailman markkinoilta.
Tehtaasta tulisi varmaankin erittäin kilpailukykyinen jos sitä verrataan vaikkapa Siilinjärven tehtaaseen,jos joku on käynyt kyseisellä tehtaalla ymmärtää miksi Yaran lannoite maksaa.Maailman markkinoilta on saatavissa fosvoria paljon halvemmalla mitä fosvorin louhiminen Yaran kaivoksista maksaa.
Tehdas olisi myöskin sijainniltaan hyvässä paikassa,kolmen sadan kilometrin sisään mahtuisi vataosa suomen viljelysmaasta.
Rahoitus varmaankin järjestyisi melko helposti,valtiolta saa melkoiset rakennetuet,sellutehtaan lopettamisesta johtuen.
Myöskin keskoa tällainen asia voisi kiinnostaa,Yarahan tiettävästi omistaa melkoisen siivun agrimarketissta,siis keskon pahimmasta kilpailijasta
Vaikka tässä on jo luovuttu maanviljelyksestä ja jonkin aikaa vietetty eläkepäiviä,voisi jos täälainen hanke toteutuisi muutaman tonnin panna likoon,ihan vaan periaatteesta.
Viljelijät perustetaanpa
11
2440
Vastaukset
- idea hyvä!
Vielä parempi saattas olla halvemman työvoiman maassa tässä Eu.n alueella, mutta mikä ettei sitten Kaskisiin, onhan paikka hyvä ja varmaan rahoitustakin saisi. Fosfori voi olla tosin hieman ongelmallista, kun väänsivät sen raskasmetallipitoisuuden niin pieneksi, mutta luulisi sitä muualtakin löytyvän, vaikka Kuola, Siilinjärvi ja Sokli ovatkin lähes pois suljetut hankinnoissa.
- mitenkäs
suuren lannoitetehtaan luulette saavanne pystyyn, jos pistättä kahdestaan pari tonnia per nokka ?
- Yaran asiakas
Sieltä ostaa lannoitteet ennakkoon,talveksi hankeen makamaan.
- 7920
koska pidetään aloitus palaveri? olen mukana.
- kaikki mukaan
Nyt saattaa hyvinkin olla viime hetket kun valtiolta liikenee reilut tuet.
- vuodet,
Ovat hyvää investointi aikaa,rahahanatkin tässä pikkuhiljaa höltyvät,niin että aika olisi mitä otollisin.
Paljon parempi investointi lannoitetehdas olisi,mitä on Kemijärvelle suunniteltu liimapalkkitehdas,liimapalkkeja tehdään jo aivan liikaakin ja valtioltahan saa rahaa kun vain olisi hyvä vetäjä hankkeelle.
Juha Mieto voisi olla aivan sopiva vetäjä,kovasti on ollut asialla sellutehtaan puolesta,mutta jos Mietokaan ei voi pelastaa Botniaa,voisi ottaa käyttöön suunnitelman kaksi,lannoitetehdas Kaskisiin.- tuppautuvat mukaan
Se tuo valtion tukiraha on vaarallista, sen valtionosuuden myötä määräysvalta poliitikoilla jotka taloustietämättömyydessään pian myyvät yrityksen rahanahneille ulkomaisille sijoittajille,joskus tulee mieleen häijy ajatus ovatkohan suomalaiset poliitikot sittenkään täysin lahjomattomia.
Perusajatuksena lannoitetehdas olisi varmaan eräs parhaita kotimaisia tämänhetken hankkeita.
- Äly hoi
Bisnes miehet ovat taas vauhdissaan.
- nänänä
Tämä ehdotus kuullostasi mitä mainioimmalta...nimittäin se kaskisten "kaupunki" kuolee viimeistään maaliskuussa kun portit hitsataan kiinni lopullisesti. Tehtaalla olisi suuri työllistävä vaikutuskin lähialueen kaupungeille/kunnille!!
- faktaa, esim.
yhteystietoja.. Idea HYVÄ! Varovaisuus tarpeen juuri sitoumusten kanssa.
Hyvä, Hyvä! Jussikapina...
- Työllistämisvaikutus?
Länsipuolella Suomea ja varsinkin Pohjanmaalla on kyllä tuota bisnesverisyyttä kieltämättä enemmän kuin maan toisella reunalla. Haiskahtaa tuo tukiaismetsästys. Ei sanaakaan siitä, olisiko lannoitetehdasyritys elinkelpoinen, ehkäpä olisi. Montako työpaikkaa paikkakunnalle tulisi? Ei kai homma ole kovin työvoimavaltaista, vaan konepohjaista? Ympäristöhaitat ja päästöt? Kaikkea ei pidä ahnehtia tukieurojen varaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708