Alkanut ottamaan ihan pirun korkealta ns. "tuntuma" kohdan kytkin. Onko lopussa vai säädön tarpeessa? Kyllähän sillä vielä ajelee, mutta alkaa vituttamaan jos jossakin kohdin maantietä särkyy.
Joko kytkin loppussa?
Hmmmmp
4696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
muuta sanomaan että lopussa on, kun ei edes tiedä millä autolla ajat, niissähän on eroja onko neste- vai vaijerikäyttöinen kytkin. kyllähän jokainen arvaa millä merkillä ja vuosimallilla joku ajaa pelkän kommentin perusteella. tyyliin mulla pimeni ajovalo, mikähän polttimo sinne käy?
...kyllä tavallisesti aivan niin vain jätä välille. Kyllä sen huomaa kun se alkaa luistaan kun kiihdyttelee vaikkapa kolmosvaihteella. Meillä tuo Sunnyn kytkin oli 10-15 tkm sellainen, että oli vähän syytä miettiä miten sitä kaasua polkee. Nyt viimein laitatin kun ei muija raskinut tuosta autosta vielä luopua ja hyvä auto se vielä onkin kakkosautoksi.
Eli todennäköisesti levy lopussa ja ei se korjaannu ilman remppaa. Voit toki kysäistä mahdollista säätöä korjaamolta.
Ja vaijeriohjattu kytkin, niin kytkinkopan päällä olevasta kytkinvivun vaijerin kiinnityksestä saa vielä tikistettyä muutaman millin ja vapaaliikekin jää, jolloin kytkin ottaa siinä polkimen liikkeen puolivälissä.
Vipu/vaijeri-kiinnityksessä on kierresäätö.
puoleisesta päästä. Vaijerikytkinpolkimessa pitää aina olla pari senttiä vapaaliikettä eli kun kädellä painaa poljinta, niin 2cm painuu kevyesti ja sitten jäykkenee. Jos tämä liike poissa kytkinlevyn kuluttua, kytkin niinsanotusti kantaa eli ikäänkuin kytkinpoljin puoleksi painettuna luistatat ja kytkin kuluu pian loppuun.
Sunnyssa ei ole automaattisäätöinen (Fiesta-85:ssä oli automaattisäätö), joten tuosta asiasta pitää huolehtia.
Jos ei säätö auta, vaan luistaa, levy lopussa, pitää vaihtaa kytkin.