Minua hävettää, vaikka ei ole mitään syytä. Miksi? Esimerkki:
Tapaan uusia ihmisiä, tutustun. Kun tulee aika kertoa koulutuksesta, työkokemuksesta, tms, niin pamahdan aina punaiseksi, vaikka ei ole mitään syytä. Jotenkin häpeän kertoa itsestäni jotain. Miksi? Koulutushistoriani ja työkokemukseni esimerkiksi ovat hyviä, ja haluaisinkin kertoa niistä, mutta hävettää. Johtuuko se siitä, etten "kehtaa" tai halua vaikuttaa muita paremmalta?
Jos minun täytyy puhua suurelle joukolle, se hävettää, jos joudun puhua jotain itsestäni. Jos kohtaan vain yhden ihmisen, jolle joudun puhua tällaisia asioita, se ei hävetä. Mutta kaksi tai enemmän niin jo on puna kaulassa asti..
Tuttujen ihmisten kanssa näin käy myös, mutta harvemmin. Yleensä tapaukset liittyvät juuri tuohon, mitä olen saavuttanut elämässäni - se on siis todellisuudessa paljon ikääni nähden.
Vai pelkäänkö arvostelua?
Miksi hävettää?
2
858
Vastaukset
- juu.joo.
Pelkäät arvostelua, kuten itse sanoit. Omasta mielestäni arvostelun välttäminen on itseluottamuksen puute. Itsevarmana ihmisenä voisit haistattaa vitut sinua arvosteleville.
Tiedän itse kyllä käytännössä, ettei se ole helppoa. Mutta siihen lopputulokseen olen itse tullut. Itseluottamus on tärkeintä. En kyllä osaa antaa neuvoja, kuinka pystyisit tähän, sillä en pysty itsekkään. Ajoittain kyllä, mutta välillä se on vain pirun vaikeaa. - Kelohonkapökkelö
ja lisäksi häpeän jälkeen päin kaikkea sanomistani ja positiivisuuttani. Mä rupeen ajattelee, että minkälaisen kuvan muut ihmiset musta saa ja nään sen aina niin mustana. Mielestäni olen jotenkin typerä ja kanamainen ja pelkään että kaikki häpeää mua. Ois parempi olla aukaisematta suuta ja olla joku muu kuin minä...
Mutta itseluottamusta mulla ei ole minkään vertaa. En ymmärrä minne se on kadonnut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953924Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t532799Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per801370Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020991- 46964
- 48911
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt225907Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107696